Sedmasedmdesátiletý muž se podle informací policejního tiskového mluvčího Miroslava Doubka vydal do lesního masivu na houby před desátou hodinou dopoledne. "V půl dvanácté se měl setkat s manželkou u jejich auta. Když však ani po hodině a půl nedorazil, obrátila se jeho žena o pomoc na policii," sdělil.
Na místo okamžitě vyjela hlídka místně příslušného sezimovoústeckého obvodního oddělení, následovaná táborskými kriminalisty, specialisty na pátrání a policejním psovodem se služebním psem. Zatímco policisté integrovaného operačního střediska vyhodnocovali další informace a připravovali síly a prostředky k rozsáhlé pátrací akci, policisté na místě zahájili pátrání. "Ztracený muž neměl u sebe mobilní telefon, což pátrání velice komplikovalo. Rozsáhlý lesní masiv proto začali systematicky projíždět vozidly. Jejich dobrá místní znalost pak přispěla k tomu, že se jim muže podařilo na jedné z místních cest nalézt," doplnil další fakta Miroslav Doubek.
V té chvíli se nacházel přibližně tři kilometry od místa smluveného setkání. "Naštěstí byl v pořádku a policisté jej mohli předat do péče rodiny," dodal. Krátce před půl třetí hodinou odpolední tak byla pátrací akce ukončena.
Policie upozorňuje, že ne vždy má pátrání po ztracených seniorech na houbách rychlý průběh a bezproblémové zakončení. Senioři by neměli podceňovat své síly.
"Pokud již na houby vyrážíte sami, sdělte rodině, kam jdete a kdy se hodláte vrátit. Mějte při sobě plně nabitý mobilní telefon. Pokud vlastníte tzv. chytrý telefon, je vhodné mít nainstalované mapové podklady, díky kterým se můžete v terénu snadněji zorientovat, či ještě lépe používat aplikace, jako je Záchranka, díky kterým si snadněji přivoláte pomoc, a je rovněž možné lokalizovat vaší polohu. Vhodné je přibalit i pití, jídlo, případně léky, které užíváte. Pokud na houby přijíždíte k lesu autem, nenechávejte ve vozidle žádné cennosti, které by mohly padnout do oka zlodějům," shrnul závěrem všechna doporučení pro houbaře.