VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Táborští výrobci se roku nebojí

Táborsko - Ne všude bude mít nepříznivé klima dopad na zaměstnance. S flákači se ale nepočítá.

6.1.2012 3
SDÍLEJ:

Firmy by měly hledat úspory, pak přežijouFoto: Archiv TD

Kdo z exportérů není zaměřen výhradně na Evropu, která se zmítá v problémech, letošního roku se neobává. Patří k nim například táborský Brisk. O poznání hůř se ale bude dýchat firmám s malým počtem zaměstnanců, které poskytují služby.

Čeká nás mizerný rok, výhled není nijak růžový. Shodují se Jiří Novák ze Soběslavi a Pavel Koblasa z Borkovic. První se věnuje truhlařině a tesařství, druhý výrobě obalů z vlnité lepenky. „Musíme tlak ustát, jsme rodinnou firmou, takže propouštět nemůžeme. Bude to pro nás těžký rok, protože jsme přišli o největšího odběratele a konkurence je veliká,“ říká spolumajitel firmy s pěti pracovníky Pavel Koblasa. Po patnácti letech, kdy na trhu působí, je jim jasné, že se budou muset uskromnit a tvrdě pracovat na získání nových zákazníků.

Jiří Novák měl k sobě ještě dva kolegy. Od nového roku už je sám. Nárazová práce pro tři krky nestačila. „Nebude to nijak růžový rok, vše se zpřísňuje a zdražuje, takže nic příjemného,“ říká.

Jeho firma se již dlouho musí vyrovnávat s nestabilitou ve stavebnictví, zlepšení v tomto roce rozhodně neočekává. „Nebude se tolik stavět, takže budeme spíš přežívat,“ míní Novák, kterému ouvej bylo hlavně v začátku podnikání, ale pak dokázal firmu stabilizovat a udržet dvacet let.

Přesto jsou firmy, které se výhledu do roku neobávají. Táborskému Brisku by se podle jeho majitele Mojmíra Čapky mělo dařit. „Budu ale tvrdě prosazovat opatření uvnitř firmy. Zůstanou jen lidé, kteří firmě budou přinášet přidanou hodnotu.“

Vzápětí však Čapka svou hrozbu zjemňuje: v plánech firmy nejsou stanoveny cíle snižování počtu zaměstnanců. Šanci na výdělek ale budou mít jen ti, kteří si uvědomí, že chodit do práce nestačí.
„Místo tak u nás mohou najít i noví zaměstnanci, byť stav máme naplněný. Mohou se však objevit lepší odborníci, takže by šlo o výměny,“ dodává majitel firmy.

Stejně jako s optimismem hledí do letošního roku, stejný pohled má i na závěr toho předchozího, i když jde zatím o neuzavřená čísla.

„Oproti roku 2011 bychom měli být v zisku o třináct až čtrnáct procent lepší, v provozním zisku očekávám třicet milionů,“ dodal Čapka.

O několik řádů menší výrobce – firma Stache – Trading ze Sezimova Ústí se dokonce připravuje na růst výroby. A dosud ani nepociťuje tlak, který dle očekávání ekonomů letošní rok přinese.

„My vyrábíme pro firmy z Rakouska, Německa a Švýcarska, které v tomto roce naopak očekávají tří až pětiprocentní nárůst objemu výroby. Takže propouštět určitě nebudeme,“ říká majitel firmy Ivan Kučera. Stávající pracovníky spíš čekají přesčasy.

Autor: Alena Šatrová

6.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Souběžně s mostem povede i lávka.

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Největší volební okrsek v Táboře? Kupa odpovědnosti a stravenky místo bábovky

Tábor – Ještě než volební místnost největšího okrsku na Táborsku navštívili první nedočkavci, měli už členové jeho komise za sebou první stěžejní díl své práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení