Letos nám ty svátky na začátku července vyjdou náramně, a tak řadu z nás čeká prodloužený víkend. Předzásobíte se potravinami?

Ušetřím vám přemýšlení. Jan Hus a Cyril s Metodějem buď nebyli pro naše zákonodárce dostatečně významní, nebo byli prostě pasováni na patrony konzumu. Každopádně se na jejich svátky se obchody nezavírají. Naopak na svatého Václava zavřeno je. Praxe ukázala, že ani po sedmi letech od zavedení nepovedeného zákona na omezení otevírací doby obchodů nad 200 metrů stále většina veřejnosti neví, kterých svátků se to týká.

Zbytečné nařízení

Covid nás školil různými bizarními zákazy v souvislosti s provozem obchodů a služeb. Těch pár dnů v roce, kdy si ve větších obchodech nenakoupíme, nás už nerozhází. To ale nic nemění na tom, že je čas toto zastaralé nařízení zrušit. Proč zastaralé? S rostoucí mírou digitalizace padá jeden z klíčových argumentů autorů nařízení pomoci zaměstnancům trávit čas s rodinami.

V supermarketech, jako houby po dešti, rostou samoobslužné pokladny a začínají se objevovat i první zcela automatické obchody. Počet pracovníků v obchodech bude nadále klesat, ať se nám to líbí, nebo ne. A ti, co zůstanou, si rádi přivydělají. 

Tomáš Jindříšek
je reklamní a marketingový expert

Ostatně řada z nich si stěžuje, že jim práce na svátky chybí měli za ně stoprocentní příplatky. Zároveň přibývá doručování potravin i jídel domů. Ano, spíše ve velkých městech, pro mladší a bohatší lidi. Zatím. Ale není právě toto neoprávněné konkurenční zvýhodňování? Třeba v e-shopech i o svátcích nakupuje téměř celá populace. A i když zapomeneme na online svět, pořád se můžeme stavit na benzínce. V čem jsou zaměstnanci supermarketů jiní než obsluha čerpacích stanic?

Přiznejme si, že za zdánlivě ušlechtilými snahami pomáhat českým pracovníkům a jejich rodinám je ve skutečnosti ještě jeden motiv. Vychovávat a moralizovat. Snaha diktovat lidem, jak se mají ve svátky chovat. Pamatuji si, jak mi před dvaceti lety říkal jeden Rakušan, že je hrdý na to, že mají v neděli všechno zavřeno, a že nás to také čeká, protože takto funguje civilizovaný národ. Šli jsme si naštěstí vlastní civilizovanou cestou.

close info Zdroj: Deník zoom_in Minulý svátek jsem šel se synem do kina a procházel jsem obchodním centrem. Bylo plné lidí. Půlka obchodů směla být otevřená a půlka ne. Knihkupectví mělo třeba smůlu. Obchod s módou nikoli. Škarohlídi a moralisté se ptají, proč musí být lidé o svátcích a víkendech v obchodních centrech. Ale proč by nemohli? Stejně tak jsou v hospodách, na cyklostezkách, na výletech, v plaveckém bazénu, u televize. Anebo také pracují, protože čím dál víc lidí pracuje podle potřeby, a ne podle kalendáře a osmihodinové pracovní doby. Máme svobodu a právo zvolit si, jak budeme trávit svůj čas.

Letos na jaře bylo zrušeno přes 10 tisíc takzvaně vyhaslých zákonů. Některé pocházely ještě z první republiky, mezi nimi i Zákon o zrušení celibátu učitelek. Uf. Mohli zrušit ještě jeden a nečekat desítky let, až vyhasne sám.

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.