Zveřejnit nebo nezveřejnit? Tragické události s sebou přinášejí i nelehká dilemata pro novináře. Reportéři se při své práci dostanou k řadě citlivých informací, jako jsou jména obětí, fotografie a videa z místa činu či intimní údaje.

Povinností médií je zveřejňovat získané informace. Někdy ale otištěný snímek, odtajněné jméno, prozrazená soukromá komunikace ublíží nevinným. V souvislosti s vražedným útokem na filozofické fakultě v Praze jsme v Deníku několikrát zvažovali, jak se získanými zprávami, příspěvky, fotkami a videy naložíme.

Roman Gallo
je šéfredaktor a ředitel redakcí Deníku

Znali jsme poměrně brzy identitu pravděpodobného pachatele. Měli jsme v ruce otřesné snímky. V duchu našich etických a profesních pravidel jsme se přiklonili k zdrženlivosti. Všechny podstatné a ověřené informace jsme čtenářům deník.cz samozřejmě dali, ale zvláště v těchto citlivých chvílích, které nemusí každý zvládnout, pro nás bylo důležitější informace ověřit. A mělo to přednost i před rychlostí.

Pokud jste na našem zpravodajství našli nějaké chyby /vždy je co zlepšovat/, můžete mi napsat na e-mail roman.gallo@denik.cz. A přes pohnuté chvíle posledních dní si dovolím popřát vám (pokud je to vůbec možné) klidné a pohodové Vánoce.