Kolo potřebuje péči před sezonou i po sezoně. Nesmí se odhodit do sklepa jen tak nazaopatřené. A tak mu jistebničtí cyklisté vzdávají hold formou Prvního a Posledního huštění dvakrát do roka už téměř dvacet let.

V sobotu se jich v obci na startu vyhlášené akce zase sešly desítky. „Dříve jsme dělali vyjížďku jen pro Jistebnické, postupně sem začali jezdit i lidé z dalekých luhů a hájů, dnes jsou tady sportovci z Písku, Chomutova, Znojma, Českých Budějovic nebo velocipedisté z Prahy,“ uvedl pořadatel Pavel Rybařík.

V jeho hlavě se celá forma recese zrodila. „Jezdil jsem po světě a něco podobného viděl. Stará kola a staré hadry jsou ale náš výmysl. Celou sezonu jezdíme na nových kolech, krásných, naleštěných, špičkových a drahých,“ vysvětluje.

Na zrestaurovaném bicyklu od tatínka a ve slušivém kostýmu přijela letos poprvé Eliška Pospíšilová z Dražic. „Už jsem chtěla jet i dřív, ale překazilo mi to těhotenství. Kostým jsem dávala dohromady postupně, něco jsem sehnala přes internet, něco v sekáči, rukavičky mám po tchyni,“ prozradila.
Kamarádky Jitka Toužimská a Bohumila Dikanová jsou už ostřílené účastnice, které se snaží kostýmy pokaždé obměňovat. Toužimská letos vyrazila v černé a červené barvě, slušivém klobouku a dlouhé sukni. „Doufám, že se mi pojede dobře, že se nechytnu do kola a nepobiju se,“ smála se. Staré kolo sehnala v sekáči. Na cestu se obě ženy vybavily čajem a slivovicí a těšily se na slibovaný burčák.

Dříve bylo součástí huštění i hodnocení kol a kostýmů. Na to už podle Rybaříka není čas. A tak v sobotu čekal na nadšence jiný zážitek. Všichni mohli podle motta akce se svým strojem moníneckou sjezdovku vylétnout. Na lanovce.