Evžen Korec.Evžen Korec.Zdroj: Deník / RedakcePředstavte si, jak byste se cítili, kdyby vás někdo držel pod hladinou vody bez přístupu vzduchu a takto vás někam přenášel. Že byste to bez kyslíku dlouho nevydrželi? Určitě už přemýšlíte, za jak dlouho byste při takovém transportu zemřeli. Nejde přitom jen o plané zamyšlení, ale reálný případ. Byť poněkud opačný. Veterináři totiž v tomto předvánočním čase odhalili podobný neuvěřitelný případ brutálního zacházení se živými tvory. Při kontrole jednoho prodejce ryb zjistili, že převáží živé ryby naprosto bez vody. Odsoudil je tím k bolestivému a neskutečně dlouhému umírání. Bezcitnému prodejci nyní hrozí až padesátimilionová pokuta. Vyzývám veterinární správu, aby stejně razantně zakročila i proti ostatním případům týrání ryb, kterých v těchto dnech v našich ulicích můžeme vidět spousty.

Potvrzuje se totiž to, před čím opakovaně varuji každý rok. Prodej živých ryb před Vánocemi je obrovské týrání zvířat a je na čase tuto barbarskou tradici masového pouličního zabíjení jednou pro vždy opustit. Ryby totiž neskutečně trpí a je velmi smutné, že tomuto utrpení často musí přihlížet i malé děti.

Zanedbaný chov psů malých plemen odhalili jihočeští veterináři s jindřichohradeckým odborem životního prostředí v Plavsku. Fotky přímo z místa, kde jokšírci živořili poskytl Dogpoint.
Veterina v Plavsku odebrala na 50 jorkšírů. Chovali je v příšerných podmínkách

Problém je jednak v nešetrném převozu ryb i jejich přechovávání v přeplněných kádích. Kapry navíc zabíjí na ulicích nekvalifikovaní lidé, kvůli tomu ryby často umírají bolestivě a velmi dlouho. A to už ani nemluvím o transportu živých ryb v taškách, kdy se bez vody dusí. Zcela nevhodné je též následné umístění ryb do vany s teplejší a navíc chlorovanou vodou, která jim může poškodit kůži i nervovou soustavu.

Kapr zimu tráví na dně rybníka ve stavu podobném zimnímu spánku se zpomaleným metabolismem. Naopak vánoční kapr je vystresován častým převozem a nemůže proto do tohoto zimního spánku upadnout. V důsledku toho je vyhladovělý a vyčerpaný. Nešetrnou manipulací, kdy jsou ryby doslova vysypávány do kádí, často dochází i ke krvavým zraněním. Myslím si, že pro tuto barbarskou a bolestiplnou tradici není v 21. století místo. Naše ZOO Tábor se letos připojila k otevřenému dopisu ochránců přírody ze skupiny Compassion in World Farming (CIWF) budoucímu ministru zemědělství, který ho vyzývá k zákazu týrání kaprů. Svůj podpis pod něj by měl připojit každý, komu není osud zvířat lhostejný. Doufám, že tato barbarská oslava masového vraždění bude brzy jen temnou minulostí.

Evžen Korec, majitel a ředitel ZOO Tábor