Po každé nešťastné události se člověku vybaví „kdyby“. Kdyby vyjel o půl minuty dřív. Kdyby zastavil na tu oranžovou, nenaboural by. Masová vražda na filozofické fakultě a předchozí zločiny v Klánovicích a Hostouni jsou mimořádnou tragédií, kde jsou oněch „kdyby“ nutně desítky, možná stovky. Policie část z nich vyjasnila a o části přiznala, že to zatím nedokáže.

Bylo by scestné předpokládat, že policejní šéfové se zaměří na problémy a nejasnosti. Zaměřili se na to, za čím si stojí. Na bleskový zásah v budově fakulty na pražském Palachově náměstí. Spekulace o tom, že byl chaotický, pozdní a mohl zachránit více životů, vyvrátili s vysokou mírou přesvědčivosti. Není žádný důvod pochybovat o jejich „verzi“ případu. Ukázali ho minutu po minutě a i laik chápal, že policisté nemohli vědět vše a že nejsou supermani, aby vylétli na ochoz školy. Je však potřeba říci, že jde o výsledky vnitřního policejního šetření. Generální inspekce bezpečnostních sborů může mít přinejmenším v detailech jiný názor.

„Mon dieu, jaký jsem byl idiot,“ čílí se na sebe často geniální detektiv Hercules Poirot v detektivkách Agathy Christie. Kdyby mu dříve docvaklo něco na první pohled zjevného, mohl dostat zločince dřív, než napáchá další škody. Něco podobného zní teď možná v hlavách policistů. Kdyby dostali pár informací dřív, kdyby se na ně podívali jinak, kdyby měli o kousek víc štěstí… Jenže to jsou ta kdyby, která bolí, ale nejsou nic platná.

O vraždách v Klánovicích a v Hostouni zatím veřejnost ví podstatně méně než o zásahu na filozofické fakultě. Po sociálních sítích se šíří paranoidní teorie a „duchaplné“ vývody amatérských Šerloků. Tomu nezamezí žádné vysvětlení. Policie však zatím projevuje snahu chovat se k občanům poctivě a čestně. Lze tedy očekávat, že až to bude možné, přijde s dalšími podrobnostmi. A nejen to, že přizná případné přehmaty a chyby a poučí se z nich.

Osamělý střelec (rozuměj podlý ničema) se stíhá jen těžko. Nelze bohužel říci, že se to už nebude nikdy opakovat. Máme však důvody věřit policii, že udělá vše, aby tomu zabránila.