Pirátské členstvo vystavilo ministrovi spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) červenou kartu. Prakticky podruhé. Když o něm hlasovali v červnu, označili jeho působení ve vládě „za ohrožení důvěry ve spravedlnost a právní státi plnění cílů programového prohlášení vlády“. Tehdy to bylo v souvislosti s kauzou brněnských bytů. Tentokrát vyzvali své ministry, aby požadovali Blažkovo odvolání kvůli setkání s poradcem exprezidenta Miloše Zemana Martina Nejedlého. „Pro nás je klíčové, aby mohli mít občané na rozdíl od éry Andreje Babiše důvěru ve stát, systém a spravedlnost. Nelze s ní hazardovat,“ řekl k tomu pirátský šéf Ivan Bartoš.

Jenže se nestane nic. Blažek má přesilného ochránce v premiéru Fialovi a partnera s kbelíkem másla na hlavě. STAN Víta Rakušana se k pirátské výzvě odmítl přidat. Není divu, neboť přišla v den, kdy policisté zasahovali na generálním štábu kvůli zakázce, jež je propojena s případem Dozimetr.

Je to předseda vlády, který si musí ujasnit, co ohrožuje jeho pětikoaliční tým nejvíc. Zda to je zmateně komunikovaný konsolidační balík, dohady ministrů o rozpočtu na příští rok, pomalá debyrokratizace státu, nebo kauzy s korupčním potenciálem. Lidé umí pochopit, že v mnohočetné krizi je hůř, ale nedokážou odpustit, kážou-li politici vodu a pijí po litrech víno. Nebo když jsou směšní. A to Piráti s kolovrátkem o Blažkovi začínají být.

Spousta voličů si řekne, že ministerská křesílka Jana Lipavského a Ivana Bartoše jsou tak pohodlná, že i kdyby Pavel Blažek uškrtil vlastní babičku, nezvedli by z nich zadek. A začínají se ptát, k čemu jim ta vnitrostranická referenda jsou, když vedení na jejich výsledky kašle?