Léto trávím na jachtě – nevyjde to draho, když si loď pronajmete v šesti a alespoň dva z vás mají kapitánské zkoušky, s nimiž se pojí právo vyplout na moře, napínat plachty, brázdit vlny a přistávat v přístavech, což je nejobtížnější. Zkuste zaparkovat dvanáctimetrovou jachtu mezi dvěma jinými, z nichž vás ostřížím okem sledují jejich posádka a ze břehu dalších dvacet čumilů!

Jakub Horák 
je spisovatel

Zážitek je to nádherný! Plavíte se po mořích, snídáte na palubě a usínáte v houpání vln, což evokuje dětskou kolíbku, ještě dávnější pobyt v mámině bříšku a pradávné houpání korun stromů, ve kterých žili naši předkové.

Plachtařský sport má stavovská pravidla, která se dozvíte hned, jak hodíte na Facebook první fotku. Zkušení jachtaři a další odborníci hned přispěchají s radami různého typu. Vybavuji si třeba jednu slečnu, která mi vysvětlovala, že nátělník se nosil naposledy za socialismu.

Rovněž otázka vhodné obuvi je momentem, ve kterém můžete snadno ztratit reputaci. Desítky známých, kteří podle tónu svých komentářů určitě tráví na jachtách každou svou volnou chvilku, mě důtklivě upozorňovaly, že v botách s jinou než bílou podrážkou na jachtu vůbec nesmím.

Speciální třídu pak tvoří ti, kteří už na jachtě skutečně někdy byli a osvojili si patřičnou terminologii: ti vám jsou schopni zkušeně vysvětlit, že stoper máte mít povolený, i když lano přitahujete. Ono to tak samozřejmě není, protože stoper funguje jako jednosměrná aretace… ale copak někdo někdy slyšel o někom, kdo by na FB po sobě opravoval své chybné komentáře?

Hezky tenhle zvyk okomentoval známý marketér Martin Jaroš: „Já tyhle kydy tak znám! My jsme fakt takovej národ amatérskejch životních koučů. To člověka úplně přejde chuť nějaký fotky těm lidem házet.“

Pokud byste se vydali řekněme na lov mravenečníků do Etiopie, určitě se najde někdo, kdo vám k tomu řekne, že máte na fotce nakřivo nasazený klobouk a že takhle se tedy mravenečníci vůbec, ale vůbec nechytají…

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.