Plavíte se na jachtě mezi Pyrenejským poloostrovem a Afrikou. Modř moře a modř nebe spojené slunečními paprsky. Čiré štěstí.

A najednou kormidelník křičí: „Kosatka!“ Nejdřív si řeknete, jaké štěstí vidět nádherného kytovce. Najednou druhá, třetí… Už sedm jich krouží okolo lodi. A tu rána. Jedna z nich narazila do trupu.

Pohodu střídá děs. Je to jako v Jurském parku, kde inteligentní ještěři honili lidi.Tohle není horor ani dobrodružný film. Neporazitelní mořští dravci útočí na lodě čím dál častěji. Přitahuje je kormidlo. Drkají do něj, až ho zlomí a loď se stane neovladatelnou. Potom odplují.

Původně s tím začala jedna, které se říká Bílá Gladis a její dvě mladší dcery nebo družky Černá Gladis a Šedá Gladis. Od nich se to učí ostatní a bylo pozorováno nejméně pětatřicet takových útočníků.

Vědci se přou, zda měla vynálezkyně zvláštního počínání nějaký smutný zážitek s lodí, nebo jí to přišlo jako povyražení. Ať tak či tak, kosatky se za velmi krátkou dobu dokážou naučit něčemu novému, co nesouvisí ani s rozmnožováním ani s potravou. Nelze pochybovat o jejich inteligenci. Na jiném konci světa nahráli vědci dlouhé a promyšlené písně keporkaků. I ti se od sebe navzájem učí tóny a přidávají k nim nové.

Doba, kdy byli mořští kytovci průmyslově vražděni, není tak vzdálená. Padesát let. Byli zabíjeni po tisících a v plovoucích továrnách zpracováváni do mrtě. Podobně jako dnes na zemi krávy a prasata.

Proč to spojuji? Člověk se dovídá, že není obklopen nějakými zvířecími automaty, které může vykořisťovat, jak chce. Ostatně, ve středověku poněkud trhlejší učenci diskutovali o tom, zda má žena duši. A ještě v sedmnáctém století se obecně věřilo, že ji nemá černý otrok.

Dnes nám to připadá jako šílená hloupost. Za sto let bude připadat našim potomkům jako hovadství, že jsme odpírali citlivou a inteligentní duši zvířatům.

Velryby a jiná divoká zvířata už chráníme. K těm hospodářským se chováme jako dobytek. I ve vlastním zájmu bychom měli být chytří aspoň jako kosatky a naučit se něčemu novému. Přebujelý chov dobytka je totiž jednou z věcí, které přispívají k oteplování planety nejvíc.