V těchto dnech se v českých kinech začal promítat film o siru Nicolasi Wintonovi a jeho záchraně židovských dětí z tehdejšího Československa. Připomeňme si z filmu jeden z dnešního pohledu neuvěřitelný fakt. Před nacisty a také před stále více antisemitským režimem československé druhé republiky mohli Winton a jeho spolupracovníci zachránit pouze židovské děti. Nikoli jejich rodiče. A to proto, že téměř žádná země světa, včetně Velké Británie a USA, nedávala evropským Židům utíkajícím před nacisty víza a povolení k pobytu. Pomnichovské Československo je ze svého území aktivně vyhánělo a některé dokonce předávalo rovnou německým nacistům.

Wintonovi se tak podařilo zachránit pouze děti, z nichž se v drtivé většině stali sirotci, protože jejich rodiče zahynuli v nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborech.

Přestože vinu na holocaustu nesou nacisté, drtivá většina světa nese vinu na tom, že v době, kdy se evropští Židé mohli a mnozí i chtěli zachránit útěkem z vařícího se nacistického antisemitského kotle, je svět odmítal přijmout a zachránit. Nemluvě o těch režimech a zemích, které nacistům v provedení a přípravě holocaustu dokonce aktivně pomáhaly.

Zachraňme aspoň děti

Dnes svět zažívá podobné pokrytecké chování vůči Palestincům v Gaze. Nechci ani v tom nejmenším náznaku srovnávat holocaust s vojenskou akcí namířenou k záchraně židovských rukojmích z rukou teroristů z Hamásu. A k likvidaci strůjců hrůzného teroristického útoku, kteří zavraždili víc než tisíc lidí, většinou izraelských civilistů.

Operace proti Hamásu se však odehrává na jednom z nejhustěji obydlených území světa. Na pouhých 365 kilometrech čtverečních tu žije přes dva miliony civilistů, šest a půl tisíce lidí na kilometr. Proti izraelské armádě tu na počátku bojů stálo asi třicet tisíc teroristů z Hamásu, kteří si cíleně udělali ze zbytku obyvatel živé štíty. I při největší snaze o ochranu nevinných lidí ze strany izraelské armády musí být oběti mezi civilisty velké, a také velké jsou. Při Izraelem plánovaném dobytí Rafáhu, posledního boji nezničeného města Gazy, mohou počty zabitých civilistů ještě výrazně vzrůst.

To, co je na tom všem nejhorší, je fakt, že by bylo možné civilisty z Gazy evakuovat. Ale nikdo je nechce. Ani palestinská autonomie, ani Egypt, ani žádná arabská země, ani evropské státy, včetně těch, které varují Izrael před útokem a kritizují ho za civilní oběti. Poslat vojenskou nemocnici, jako chce Česko, není špatné, ale je to málo.

Zkusme v sobě najít část citu a lidskosti jako sir Nicolas Winton. A nabídněme bezpečí a azyl aspoň palestinským dětem z Gazy. Hned. My Češi, my svět.