Byť poslanec ODS Marek Benda nazval Brno „alternativním městem“, tato vyšinutost nesahá tak daleko, aby jeho primátorka šňupala. Markéta Vaňková (ODS) se po zveřejnění fotografie, kde zasněně hledí na bílou lajnu, nechala otestovat na drogy. Výsledek byl negativní.

Vaňková se možná před pár lety zapletla s veselou pouliční společností a užila si večer na obláčku, ale určitě je natolik inteligentní, aby po propuknutí červencové aféry nepožila ani kapku alkoholu, natož cosi podobného koksu. Podle odborných zdrojů je totiž kokain zjistitelný v krvi jeden až dva dny, v moči tři až čtyři po požití.

I kdyby občas „brala“, těch pár desítek hodin by to určitě vydržela čistá.

Stejně jako její náměstek a spolustraník Robert Kerndl. Ten svůj negativní test doprovodil ujištěním: „Nejsem žádným uživatelem tvrdých drog,“ To se voličům brněnských konzervativců určitě ulevilo.

Zdánlivě legrační letní skandálek provokuje řadu zásadních otázek. Třeba tu, zda se takto ležérně mohou chovat politici, kteří v praxi postupují proti drogově závislým jedincům velmi tvrdě a vylučují je třeba z programu sociálního bydlení Housing First.

„Nepovažuji za bezpečné tyto osoby zabydlovat do domů mezi slušné, pracující a platící nájemce,“ prohlásila Vaňková v roce 2018 pro Info.cz.

Kam asi řadí politickou elitu, která se podle bývalého brněnského radního Matěje Hollana s bílým práškem často přátelí?

„Kritika je pokrytecká, protože užívání nelegálních návykových látek je v politice běžné,“ řekl v pořadu Pro a proti. Vtírá se tudíž myšlenka, zda i to není důvod, proč skupina osmi poslanců navrhla zákon, který má upřesnit podmínky pro nakládání s tzv. psychoaktivními látkami, například kratomem nebo CBD konopím.