Troje volby, boj o tu korespondenční a mírný hospodářský optimismus, tak by se dal stručně vyjádřit výhled na letošní rok. Pětikoalice ho zahájila trumfem v podobě rozpočtového výsledku. Schodek je dokonce o 6,5 miliardy nižší než schválených 295 miliard. A byť je čtvrtý největší v historii a dluh dosáhl astronomického čísla 3,1 bilionu korun, je to bezpochyby vládní úspěch. Deficit se oproti roku 2022 snížil o 72 miliard, takže Fialův tým může hrdě vyvěšovat billboardy s nápisem, že plní svůj stěžejní předvolební slib.

Což ovšem neznamená, že jeho voliči, natož ostatní občané, jsou spokojeni. Nejsou. Na svých peněženkách tento druh pokroku nijak nepociťují. A dokud bude jejich život citelně dražší než před covidem a energetickou krizí, jejich nálada se nezlepší a sympatie k vládnoucí garnituře nevzrostou. Přesto soudím, že nedojde-li k nějakému dramatickému otřesu zvenčí a ministři se nedopustí fatálních chyb, může se situace obracet v jejich prospěch.

Hospodářský růst je prvotní podmínkou. A protože ekonomové se shodují, že inflace rapidně klesne, reálné příjmy půjdou lehce nahoru, ceny elektřiny a plynu dolů, zmátoření ekonomiky je pravděpodobné. Jak řekl v pátečním rozhovoru Deníku Jiří Rusnok, nebude to žádná hitparáda, avšak pozitivní posun ano. Na tomto základě mohou vládní strany, které jsou personálně stabilní a týmově loajální, budovat svoji letošní image a komunikační strategii.

Bude se hodně investovat, především do dopravní infrastruktury. Lidé uvidí, že se stavějí nové silniční a dálniční úseky, mosty, opravují památky. Vláda může využít i nebývalý budovatelský boom v hlavním městě, jež čekají snad největší proměny od revoluce: nová podoba Václavského náměstí, modernizace Masarykova a Smíchovského nádraží, posun ve stavbě Pražského okruhu, dokončení Dvoreckého mostu nebo areálu Cibulka.

Pokud investoři udrží plánované tempo a magistrát jim půjde maximálně vstříc, může se metropole stát motorem žádoucí dynamiky. Štafetu by pak mohly přebírat i další regiony, jejichž vedení se bude chtít před krajskými volbami vytáhnout.

Ty letošní budou poměrně fádní, neboť současní hejtmani odvádějí solidní práci, takže není příliš důvodů k otřesům. Tím jediným by mohl být postoj k celostátním politikům. Jenže lídr hnutí ANO Andrej Babiš o tento typ hlasování nejeví zájem, takže na něm, stejně jako na volbách do třetiny Senátu, nebude plýtvat silami a penězi. Hodlá se soustředit na souboj o Evropský parlament, jenže ten zase není přitažlivý pro občany.

Fialova sestava potřebuje vyhrát několik dílčích bitev, především obhájit před Ústavním soudem snížení důchodů. Kdyby se jí to nepovedlo, bude to pro opozici živá voda a pro rozpočet těžká rána.

Měla by v parlamentu prosadit korespondenční volbu jako standardní způsob realizace občanského práva a schválit penzijní reformu, byť ve skutečnosti půjde jeno parametrické úpravy systému.

Vlastimil Válek musí kousnout do kyselého jablka neudržitelně husté nemocniční sítě a obecně fungování českého zdravotnictví.

Suma sumárum, nezradí-li Petra Fialu vývoj na světových trzích nebo na mezinárodním poli, může pro něj být rok 2024 dobrým odrazovým můstkem pro sněmovní volby.