Když se před dvěma lety ujímal Petr Fiala premiérské role a představil svůj pětikoaliční tým, nálada obyvatelstva byla nasvícena růžovými odstíny. Pochopitelně voliči Andreje Babiše, ale i Přísahy, ČSSD, Trikolory či komunistů nejásali, avšak i ti byli nakloněni věřit, že bude líp.

Nespojovali si to ani tak s nastupující sestavou, ale s končícím covidovým peklem, nastartováním ekonomiky, blížícím se odchodem Miloše Zemana a jeho podivných přátel. Emeritní rektor Masarykovy univerzity a lídr trojbloku Spolu působil vedle nervního šéfa ANO jako Mirek Dušín, jenž se místo chleba živí duševní stravou. Lidem se líbilo, že pět stranických šéfů se ihned dohodlo na spolupráci, a Babiš jim s grácií a proti Zemanově zlovůli uvolnil místo. I programové prohlášení sneslo měřítka digitálního věku. A pak přišel 24.únor 2022, který zastihl nejen světovou diplomacii, ale také novou českou vládu v nedbalkách.

Fialův tým začal záhy připomínat Dona Quijota, který bojuje proti větrným mlýnům. V českém případě ovšem měly podobu ruského plynu. Vláda si neuměla poradit s vystřelenými cenami energií, dvouciferná inflace drtila domácnosti i firmy. Slibovaný ozdravný balíček ničemu nepomohl, jen všem zvedl náklady. A ano, pomohl lehce srazit rozpočtový deficit, ale to zajímá pár libertariánských ekonomů, nikoliv většinu voličstva. Dokonce ani tu jeho část, jež je přirozeným elektorátem ODS. Mladí lékaři demonstrovali, jak se má postupovat vůči politické garnituře, která je hluchá k oprávněným stížnostem. Vydupali si premiérovu pozornost a vyšší platy. Co ale mají dělat zaměstnanci bez vydíracího potenciálu? A kam mají odejít podnikatelé, kteří kolabují pod náporem rostoucích nákladů? Jak mají lidi rozumět postupu obchodních řetězců, které přes pokles DPH s cynickým úšklebkem v lednu zdraží potraviny?

Suma sumárum, občané mají středopravé vlády dost. Poslední průzkum agentury Kantar CZ pro ČT přisoudil koalici Spolu 50 mandátů, Pirátům 22 a STAN šestnáct, celkem tedy 88. Babišovo hnutí by jich získalo 91, SPD 21. Prostá aritmetika hovoří jasně. A protože vrcholní představitelé ANO kategoricky odmítají koalici s Okamurovým hnutím, nabízí se spolupráce babišovců s pragmatickou částí ODS. Nebo zásadní obrat v pětikoaliční politice. Směrem k jejím vlastním voličům a českému průmyslu.