Když ve středu burácelo nad Prahou, zahalila jsem se během představení Macbetha na Pražském hradě do pláštěnky. To ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se schoval v restauraci, kde jen shodou okolností slavil narozeniny lobbista a bývalý poradce prezidenta Zemana Martin Nejedlý.

Byl z toho náramný poprask. Nakonec Blažek přiznal barvu, že setkání až tak náhodné nebylo. Vždyť se s Nejedlým zná z brněnského volejbalu desítky let. Tak se sešli na skleničce dva staří známí. A co?

Nejedlý není trestně stíhaný a nikdy nebyl. Proč by s ním šéf justice nemohl klábosit u vína?

Odpověď je prostá. Ze stejného důvodu, kvůli němuž musel rezignovat šéf IKEM Michal Stiborek. Toto zdravotní zařízení sice ekonomicky pozvedl, ale prasklo na něj, že kdysi podnikal s odsouzenými jedinci v byznysu ne nepodobném lichvě. On sám ovšem zákon nepřekročil.

Podstata je v tom, že ministři nebo jimi jmenovaní manažeři pracují pod fanglí s nápisem Nejsme jako oni (čti Babiš). Jsme lepší, čestní, poslušní, bez střetu zájmů, nejde nám o sesle a kšefty pro kámoše.

Voliči jim to – i vinou letních skandálů – nebaští. Fialově vládě věří 25 procent lidí a s politickou situací je spokojeno jen 15 procent Čechů, kteří už zase vyhlížejí změnu.