Šestadvacet premiérů a prezidentů by mohlo vcelku po právu poslat do Budapešti účet za leteckou dopravu a jeden zmařený den, který museli obětovat rozmaru maďarského premiéra Viktora Orbána. Ten si v prosinci jako jediný postavil hlavu a byl proti přijetí balíku pomoci Ukrajině v hodnotě padesáti miliard eur na příští čtyři roky. Protože v otázkách zahraniční politiky je v Evropské unii jednomyslnost, stačilo maďarské veto k tomu, aby byla tato pomoc zablokována.

Pro Ukrajinu jde přitom o zásadní věc, která umožňuje Kyjevu, aby i ve válečných podmínkách fungoval ukrajinský stát, byly vypláceny platy státním zaměstnancům, důchody a podobně. Pomoc Evropské unie, naplánovaná tak, aby s ní mohl Kyjev dlouhodobě počítat jako s pravidelným příjmem svého rozpočtu, výrazně pomáhá Ukrajině udržovat nejen morálku, ale také postupně obnovovat zničený průmysl, energetické objekty, zásobování obyvatelstva. Prostě chod zázemí války, bez kterého by nebylo možné držet na frontě dostatečné síly a dál vzdorovat už skoro dva roky trvající agresi mnohem většího a silnějšího Ruska.

Přečtěte si i další komentář Luboše Palaty:

Viktor Orbán tohle všechno samozřejmě věděl. Hlavním důvodem jeho veta možná nebyla ani tak snaha poškodit Kyjev, ale jeho vlastní politická hra o miliardy eur z fondů Evropské unie. Miliardy, jejichž vyplácení bylo v Maďarsku pozastaveno, protože podle Evropské komise Budapešť nedodržuje principy právního státu, demokracie a dostatečně nestíhá korupci. Orbánovi bylo před včerejším summitem, který se konal jenom kvůli němu, dáno najevo, že pokud znovu plány Unie zavetuje, může zapomenout nejen na zmrazené miliardy, ale také, že přijdou ještě další, tvrdší sankce.

Bylo to poměrně reálné, protože Orbán je dnes v Unii osamocenější než kdy dřív. Nová polská vláda Donalda Tuska mu nepomůže, Robert Fico si něco takového také rozmyslí.  A tak Orbánovi nezbývalo než hru ukončit a souhlasit. Orbán ale není vlastně důležitý. Důležitá je pomoc Ukrajině. Ta vyhrála a to je hlavní.