Pro Slovensko byla Zuzana Čaputová víc než prezidentka. Byla poslední a zásadní kotvou i kormidlem v politicky rozbouřeném a nebezpečném moři, ve které se náš východní soused za poslední čtyři roky změnil. Na jeho hladinu se totiž dostaly na dně zdánlivě pohřbené temné vášně. Nedůvěra ke státu, k politice, k demokracii, k Západu, ke Spojeným státům, k evropskému směru, kterým se Slovensko po letech mečiarismu roku 1998 vydalo. Obrovský politický a právní chaos, zcela nedůvěryhodní, demokracií a protikorupční očistou se zaštiťující lídři v čele s Igorem Matovičem. A na druhé straně zcela na hraně se pohybující opozice v čele s Robertem Ficem. To vše Slovensku pustilo žilou.

Do toho nezvládnutý covid, který odhalil naplno bídu slovenského zdravotnictví a malou schopnost slabého slovenského státu zvládat krize takového rozsahu. Jen co covid skončil, začala na hranicích Slovenska ruskou agresí proti Ukrajině válka. Válka, která nahání malému národu pod horami strach a obavy mnohem víc než nám, kteří s válečnou zónou nesousedíme.

Prezidentka Zuzana Čaputová se stala pro Slovensko v této situaci velkou výhrou a nejlepší reklamou země. Ikonou pro Západ, že i ve střední Evropě, v tom podivném Visegrádu, nejsou jen politici jako Miloš Zeman nebo Viktor Orbán. Ale i liberální, jasně prozápadní vzdělaná demokratka Čaputová.

Ve své funkci obstála, ale Slovensko nezměnila a Slováky, tedy velkou část, přesvědčit nedokázala. Za své principiální postoje na podporu Ukrajiny se stala terčem ruské propagandy a nenávisti Roberta Fica, který ji zcela bez skrupulí využil pro svůj prospěch.

Nevíme, zda bodem zlomu byly nenávistné dopisy, které vyhrožovaly smrtí i rodině prezidentky, nebo zda jí „jen“ došly po těžkých letech psychické, či zdravotní síly. Slovensko je ale teď zase o něco slabší. Pokud však zvládne Čaputová i poslední rok své vlády na Slovensku s takovou ctí jako ty čtyři minulé, vstoupí do moderní slovenské historie jako velká osobnost. A připraví tím současně šanci pro svého možného pokračovatele. Tak jako dobrý prezident Andrej Kiska připravil šanci pro Čaputovou stát se první slovenskou prezidentkou.