Tištěné noviny už skoro nikdo nečte. A když zajdou na úbytě, tak se vlastně tolik nestane. To si myslí část vlády. Je to jen další z hořkých omylů týmu premiéra Petra Fialy. Není pochyb o tom, že zájem o tradiční noviny na papíře už dvě desetiletí vytrvale klesá. Pravdou je i to, že zájemci o informace mají dnes díky internetu výběr, o jakém se ještě před nedávnem nikomu ani nesnilo.

Jenže.

Roman Gallo
je šéfredaktor a ředitel redakcí Deníku.

I přes zmíněný postupný pokles se v desetimilionovém Česku denně vytiskne a distribuuje na 390 tisíc kusů různých deníků. Tištěné noviny má u nás stále jako zdroj zpráv každý pátý člověk. U generace nad 50 let je čtenářů „papíru“ ještě mnohem více.

Fialova vláda tato nezpochybnitelná fakta zná. Přesto přichází s návrhem (a zatím na něm umíněně trvá) zdvojnásobit daň na noviny. Jinými slovy: ekonomicky znevýhodnit tento typ vytváření a publikování zpráv.

Jaká je motivace kabinetu, není moc jasné. Mohla by jí být snaha o sjednocení daní. Pak ale nedává smysl, proč tištěné magazíny mají na rozdíl od novin zůstat na současné sazbě a tištěné knihy mají být dokonce bez daně úplně.

Nebo si tím chce vláda pomoci zalátat mnohasetmiliardovou díru v rozpočtu? To asi taky ne. Očekávaný přínos vyššího zdanění novin se totiž pohybuje v řádu promile ročního deficitu vládních financí a je jen kapkou v moři.

Jediné logické vysvětlení pak je, že Fialova vláda si chce připsat zásluhu za to, že budeme v Evropě v něčem premianty. Ve výši inflace už jsme o přední příčky přišli. Tuzemské ceny benzinu už také nejsou nejvyšší v Evropě. Tak proč alespoň nemít absolutně nejvyšší zdanění novin, řekly si asi mozky ve Strakově akademii. Tady máme prvenství jisté. Tady se nás ostatní „konkurenti“ nebudou snažit dohánět. A mají pravdu.

Kabinety napříč starým kontinentem se snaží tradiční média podporovat. Vědí, že se to vyplatí. Na lidi dnes útočí záplavy dezinformací a polopravd zejména na sociálních sítích. Vznikají nové a nové weby šířící cílené dezinformace. Umělá inteligence dokáže vytvářet falešnou realitu.

V této době je zcela pochybné házet klacky pod nohy vydavatelům, kteří se s větším či menším úspěchem snaží o dodržování pravidel, o ověřování zdrojů, o důvěryhodnou novinařinu.

Fialova vláda také slibovala, že bude bojovat proti dezinformacím. Zatím se vydala opačným směrem. Ale chyby dělá každý. Jen je potřeba si je umět přiznat a napravit je. Ještě je na to dost času.

Konec novin?
close info Zdroj: Deník zoom_in Češi budou od ledna platit nejvyšší daň na tištěné noviny a internetové předplatné v EU. Místo stávajících deseti procent nově zaplatí 21 procent. To v situaci, kdy evropské vlády v rámci boje s dezinformacemi uplatňují na tisk nulovou či symbolickou sazbu (5 až 8%). Deník proto na léto nachystal seriál s provokativním názvem Konec novin?, ve kterém čtenářům představuje některé zajímavosti ze zákulisí mediálního prostředí a vyvrací mýty, které se s výrobou novin objevují. Všechny díly najdete postupně na adrese denik.cz/noviny.