Na Slovensku vyhrála strana Směr Roberta Fica. Společně s Hlasem Petera Pellegriniho a SNS Andreje Danka vytvoří vládu. Okamžitě se vyrojily obavy, že volné uskupení lidí, kteří kandidovali v barvách Slovenské národní strany, potáhne zemi našich východních sousedů do hnědého pekla. A bude nutit Fica dělat proruskou a protiunijní politiku.

V Polsku sice vyhrála Kaczyńského strana Právo a spravedlnost, ale ne tak, aby mohla vládnout, protože ultrapravicová Konfederace získala málo poslanců. Do premiérského křesla s největší pravděpodobností usedne vzorový Evropan Donald Tusk.

Ihned se začalo spekulovat, že prezident Duda mu bude pod taktovkou šéfa PiS házet klacky pod nohy, vetovat zákony a brzdit jeho plány na modernizaci Polska. Nikoli v ekonomickém, ale kulturně politickém smyslu. Analytici totiž připomínali, že za dvě volební období PiS nejenom srostla s katolickou církví a zatáhla zemi do středověku ve vztahu k ženám a jejich právu na potrat, ale zároveň obsadila svými lidmi vedoucí funkce v důležitých institucích, převzala pod svou kuratelu veřejnoprávní média a personálně ovlivnila justici.

Nebude lehké dát to do pořádku. Při sledování plamenných projevů během úterní sněmovní schůze k vyslovení nedůvěry vládě Petra Fialy mě proto napadlo, jak úžasnou zemí je Česko.

Politici z vládního a opozičního tábora si vyčítají kdeco, ale vše se děje v přípustných mezích. Po volbách v roce 2021 Andrej Babiš okamžitě uznal porážku a odevzdal klíče Fialovi a jeho ministrům, ačkoliv mu prezident Zeman slíbil, že ho udrží u moci třeba rok. Média v ČR jsou svobodná a nezávislá na jakékoli vládní garnituře. Totéž platí o soudcích a žalobcích. Církev se do politiky prakticky nemíchá a nemá na chod státu žádný vliv.

Kulturní války se v tuzemsku nevedou, neboť spor o Istanbulskou úmluvu zajímá asi jedno promile obyvatelstva. A není tu žádná relevantní politická síla, která by zpochybňovala členství v EU a NATO.

Jakkoli Babiš říká, že Fialova vláda je katastrofa, a premiér označuje éru pod vedením ANO za ostudnou, jsme poklidnou středoevropskou zemí se slušnými vyhlídkami.