Do lesů, lesoparků, ale i městských parků teď přichází mnohonásobně víc lidí než jindy, protože se při dlouhodobém pobytu v uzavřených prostorách zkrátka potřebují provětrat na čerstvém vzduchu. Je mezi nimi i velká část těch, kteří toho o přírodě mnoho nevědí, a tak se snadno může stát, že by se snažili pomáhat tam, kde to vůbec není zapotřebí.

Mám na mysli především osud mláďat, která se právě teď na jaře rodí, a která se teprve učí samostatnosti. Neznalí lidé se snadno dojmou nad zdánlivě osiřelými tvory a v domnění, že je zachrání, je bohužel seberou a odnesou domů nebo do nejbližší záchranné stanice. Což je ale to nejhorší, co se může mláďatům stát, protože jim člověk sebere šanci stát se samostatnými, životaschopnými jedinci, kteří pak v přírodě obstojí!

Proto moc prosím všechny, kdo na procházce v přírodě uvidí třeba letos narozené zajíčky ležící na volném prostranství, aby je nechali osudu – pokud ovšem mláďata nejsou zjevně zraněná! Zajíci totiž nebudují pro své mladé žádná hnízda ani pelechy, takže to, že člověk vidí zdánlivě opuštěné zajíčky ležet někde na poli nebo na trávníku v parku, je naprosto přirozené.

Malí zajíci zkrátka žádnou pomoc nepotřebují, naučí se samostatně žít i bez lidského zásahu. Díky zabarvení srsti a téměř žádnému pachu je mezi sídlištními domy jen tak nevyčmuchá kočka ani pes, takže člověk se o jejich osud vůbec nemusí bát!

Podobně budeme už za pár měsíců v přírodě pozorovat první mláďata srn a daněl, o kterých platí to samé. I když srnče nebo daňče leží v lese zdánlivě opuštěné a možná i hlasitě píská, nemusíte se o ně strachovat. Jejich matky mohou opouštět svá mláďata při shánění potravy i na relativně dlouhou dobu, ale vždy se k nim vrátí.

Pokud ovšem člověk neudělá tu chybu, aby se malých tvorů dotkl! Lidský pach totiž bude pro srny i daněly varovným znakem a důvodem mládě opustit. To se však týká pouze savců.

Pozornost lidí mohou nyní upoutat také ptáčata, která se v tomto období v přírodě líhnou a postupně opouštějí svá hnízda. Člověk může vidět, jak sotva opeřené mládě na zemi bezmocně třepotá křídly, a proto snadno získá dojem, že malý tvor se bez lidské pomoci neobejde. Opak je ale pravdou!

Bezpochyby někde nedaleko sedí na větvi ptačí rodiče, kteří se o své potomky postarají. Proto se nejprve dobře rozhlédněte po okolí a pokuste se takové ptáče nejprve vrátit do hnízda, jestliže není zjevně zraněné (křídla, nožičky). Jen v případě poranění by bylo lepší odnést mládě k veterináři nebo ještě lépe – do záchranné stanice, kde mu pomohou.

Děkuji všem, kdo teď chodí častěji do přírody a chovají se tam zodpovědně – tedy jen jako vnímaví pozorovatelé. Prosím, nestávejte se za každou cenu zachránci letos narozených mláďat, některým z nich byste mohli z neznalosti spíš ublížit než pomoci!