Robert Fico a Smer vyhráli slovenské parlamentní volby. S dobrým výsledkem, ale žádnou drtivou převahou. K sestavení vlády dostal Fico ideálně rozdané karty, protože mu ke složení koalice stačí jeho bývalí straníci z Hlasu Petera Pellegriniho a Slovenská národná strana Andreje Danka. Největší problém z hlediska mezinárodní reputace Slovenska a problém pro Fica při lákání Hlasu do vlády, tedy neofašisté z Republiky, se ani nedostali do parlamentu. To je pro Slovensko velmi dobrá zpráva.

Teoreticky stále může vzniknout i vláda bez Smeru. Peter Pellergini je nyní v odpovědné a výhodné pozici. Hlas bude nyní rozhodovat, kdo bude vládnout. A současně bude ale právě Hlas nést odpovědnost za to, že nebude zpochybněno členství v Evropské unii a NATO. Pellegrini se svojí pověstí umírněného politika bude garantem, že k tomu nedojde. Zároveň je pravděpodobné, že Slovensko vypadne z tábora jasných podporovatelů Ukrajiny. Ale nepřejde zřejmě ani do opačného extrému, že by Slovensko pomoc Západu v EU a NATO blokovalo.

Dojde také asi ke zklidnění vyšetřování korupční chobotnice. I tady je ale odpovědností Hlasu, aby nedošlo směrem k policii a vyšetřovatelům k odplatě ze strany Smeru, část jehož představitelů je dnes vyšetřována. Aby mohla policie a soudní systém nadále v klidu pracovat. Nezávisle a bez politických tlaků.

Progresivní Slovensko, které startovalo z pozice mimoparlamentní strany, dosáhlo velmi slušného výsledku. Na vládu to ale zřejmě nestačí. Ale to by byl po třech opravdu špatných letech vlády „demokratů“ zázrak. Pokud by Šimečka přesvědčil Pellegriniho a především jeho Hlas, je i ale tato varianta většinové vlády možná. Třeba s Pellegrinim jako premiérem.

Je to sice nepříliš pravděpodobné, ale jistá pojistka vývoje Slovenska to je. Tedy pokud Hlas dokáže dostát tomu, proč jako strana, která se od Smeru a jeho praktik distancovala, před třemi roky vznikla. Už první Ficova povolební tiskovka, na níž prostě oznámil výměnu policejního ředitele a speciálního prokurátora, dvou klíčových osob v dosavadním boji s korupční chobotnicí, ukázala, že to Pellegrini nebude mít v tom hájení hodnot v koalici s Ficem vůbec lehké. A že to bude velmi, velmi složité.