V dnešní době již rodiče nejsou limitováni nějakými překážkami při výběru do dětské postýlky. V minulosti byla možnost sehnat pouze molitanové matrace, v lepším případě s vrstvou kokosového vlákna, případně pohanky.

V současnosti je na trhu několik materiálů, ze kterých je dětská matrace vyrobena. Jde například o elastickou studenou pěnu, přírodní kaučuk (latex), antibakteriální pěnu se stříbrnou nití (ideální pro alergiky), stále oblíbené kokosové vlákno či polyuretanové pěny a jejich různé kombinace.

Jak ale říká Věra Khuntová, odborný poradce obchodu BeBaby Store v Brněnské ulici v Ústí nad Labem, který se zaměřuje výhradně na prodej kvalitního vybavení pro ty nejmenší, výběr dětské matrace by rodiče neměli podceňovat.

Samozřejmostí bývá antibakteriální a snímatelný potah. Nesmí se zapomenout ani na dobré odvětrávání matrace, které bývá zajištěno větracími otvory.  Přinášíme vám několik nejdůležitějších vlastností matrací, na které byste neměli při výběru zapomenout.

Parametry matrací

Povrch: Matrace pro děti by neměly být příliš tvrdé ani měkké, bez masážního povrchu či diferencované tvrdosti. Mohlo by tak dojít k poškození správného vývoje páteře a kostí. Ideálně by to měla být středně tvrdá až tvrdá matrace s rovným profilem.

Výška matrace: 7 - 10 centimetrů je dle odborníků ideální výška. Při použití přístroje monitorujícího dech miminek je důležité se řídit jeho návodem, kde může být uvedena maximální výška matrace, při které nebudou omezené funkce monitoru.

Velikost matrace: správně vybraná matrace by měla přesně pasovat do postýlky. Mezi matraci a postýlku by nemělo být možné strčit ani dětský prstík.

Doplňky matrací

Mezi často využívanými doplňky jsou chrániče matrací, které zabrání nechtěnému znečištění jejího potahu.

„Naopak matracím, které nemají žádný atest, jsou viditelně poškozené, proleželé či jinak znehodnocené, bychom se měli obloukem vyhnout. Přeci jen především novorozenci a batolata tráví v postýlce podstatnou část svého dne. Zde dobíjí svou energii a rostou,“ varuje Věra Khuntová z BeBaby Store.

Den s Malou A#9 | Nová matrace:

| Video: Youtube

Nevhodné jsou také zónové matrace stejně jako matrace z paměťové pěny. Paměťová pěna kopíruje siluetu tělíčka dítěte a tím nemůže poskytnout potřebnou oporu pro dětskou páteř, což může mít za následek různé růstové deformace.

Potřeby a stáří miminka je pro výběr lahvičky zásadní

Nejdůležitějším faktorem při výběru lahvičky je nepochybně materiál, ze kterého je lahvička vyrobena. Ten by měl být nezávadný a šetrný pro dětský organismus, bez zdraví škodlivých látek.

Zvolit můžeme skleněné láhve, což je bezpečný materiál, který neuvolňuje žádné škodlivé látky. Navíc mívá dlouhou životnost a není náchylný k obarvení od obsahu lahvičky. Jeho nevýhodou bývá vyšší hmotnost a rozbitnost při vypadnutí z ruček. To lze omezit použitím držadel či oušek.

Dalším materiálem je plast. Tyto lahvičky bývají nejlehčí a většinou i nejlevnější. Zde je ale důležité sledovat složení lahvičky, aby neobsahovala nebezpečnou BFA. Jejich životnost bývá nižší, také mají sklon obarvit se od obsahu lahvičky.

Velice žádaným materiálem je silikon. Na omak je příjemný, neklouzavý, odolný vůči rozbití. Navíc také neobsahuje žádné škodlivé látky.

Zapomenout nemůžeme podle Petry Tošovské ani na nerezové láhve. Jsou nerozbitné, navíc většina z nich dokáže po nějakou dobu udržet teplotu obsahu. Jejich nevýhodou bývá vyšší pořizovací cena.

Typ lahvičky volíme podle potřeb a stáří miminka. Vybrat můžeme antikolikovou lahev, která díky speciálnímu uzavíracímu mechanismu zabrání tvorbě přebytečného vzduchu uvnitř lahvičky a tím nezpůsobí bolest bříška u miminka po jeho spolykání.

Výběr lahve podle věku

Dále vybíráme lahve buď se širokým hrdlem, které bývají nižší, takže nehrozí převrhnutí a je snazší dávkování kojenecké výživy v prášku, nebo se zúženým hrdlem. Ty jsou jednodušší k manipulaci malým dětem, snáze se jim uchopí do ručičky.

Samostatnou kapitolou jsou lahve pro kojené děti. Tyto lahvičky jsou vhodné pro novorozence a děti, které jsou ještě stále kojené, usnadňuje jim to následně přechod od prsu k lahvičce. Jejich savička je speciálně upravena, aby byla podobná co nejvíce prsu a miminko tak saje stejným způsobem jako od maminky.

„Ještě se zmíním o savičkách. Ty slouží jako náhrada prsní bradavky. Dají se zvolit s různým průtokem, kdy pomalý je vhodný pro novorozence a rychlejší pro starší děti. Savičky je důležité pravidelně kontrolovat, zda nejsou nějak mechanicky opotřebené a vyhovují stále potřebám dítěte,“ vysvětluje odborná poradkyně firmy BeBaby Store.

Vyrábějí se buď z gumového latexu, nebo ze silikonu. Ty silikonové vydrží o něco déle (guma rychleji měkne), nejsou však vhodné pro starší děti, které s vyvíjejícími se zoubky snáze silikon prokousnou.

I tvarově mohou být různé. Některé mají tvar kulatý a plošší a jsou anatomicky tvarované. Především jsou navrženy tak, aby napomohly správnému vývoji čelisti.

Nesmíme zapomenout ani na údržbu lahviček, ke které nám pomáhá jejich důsledná sterilizace všech jejích částí.

Miminka prospí během svých prvních tří let života v postýlce více jak 4000 hodin ročně a proto patří matrace pro miminka společně s dětskými postýlkami, lahvičkami či kočárky mezi nejdůležitější věci, které rodiče zajímají. Pozor na to, že novorozenci a batolata potřebují zcela jiné matrace než dospělí.