Nejhorší je, když se děti nudí. Jsou pak mrzuté, není s nimi kloudná řeč, vymýšlejí nejrůznější kratochvíle. V takovém případě je může rozptýlit něco smysluplného - navštěvování zájmového kroužku. Jak to ale udělat, aby je kroužek bavil, dítě ho zvládlo a přitom jeho organizace dobře zapadala i do vašeho programu? Nechejme se inspirovat radami dvou zkušených pražských instruktorek a zároveň několikanásobných maminek – Štěpánky Štrougalové a Kristýny Přibylové.

Zažil to nejeden rodič. Jeho představa o vhodném zájmovém kroužku byla jiná, než mělo dítě. Své přání chodit třeba do juda, zatímco tatínek si přál kroužek radioamatérů, si nenechalo vymluvit.

Děti se mohou v zájmovém kroužku pořádně vyřádit. Podívejte se na příklad:

| Video: Youtube

„Někdy je těžké smířit se s tím, že naše zájmy jsou zcela v rozporu se zájmy našeho dítěte. Nezbývá nám ale nic jiného než to respektovat. Na kroužek totiž bude náš potomek docházet jen tehdy, když ho bude bavit. Také osobnost třeba trenéra a dětský kolektiv jsou pro pocity a rozhodování dítěte velmi důležité. Každopádně dítě má právo na svůj názor,“ říká Štěpánka Štrougalová z plaveckého centra Juklík, která je sama maminkou čtyř dětí.

Podle jejích zkušeností je například jasným znamením, že jste při výběru kroužku trefili hřebíček na hlavičku, když si dítě bude dva dny před danou aktivitou nadšeně balit batůžek s potřebnými věcmi.

close info Zdroj: Unsplash zoom_in

Více kroužků s rozvahou

Některé děti mají zájmů tolik, že chtějí navštěvovat kroužků více. A rodiče jim často vyhoví. S množstvím kroužků bychom to ale neměli přehánět. Pokud by děti měly každý den v týdnu nějakou aktivitu, začaly by být brzy unavené. Mohlo by se to projevit i horšími výsledky ve škole, protože na přípravu by jim už nezbýval čas, síly ani nálada.

Vždy je třeba počítat také s tím, že se dítě nebude moct některých hodin v kroužku z různých důvodů účastnit. Proto je dobré mít nějaký volný čas v týdnu na případné náhradní termíny. Pokud byste měli pro dítě na každý den organizovaný placený program, nebude příležitost, kdy si vybrat náhradní hodiny, a lekce můžou z tohoto důvodu propadnout.

Dostupnost je důležitá

Důležitá pro rodiče při výběru zájmového kroužku je také jeho dostupnost. Ať už hromadnou dopravou nebo možností parkování v místě, kde se zájmový kroužek koná. V malých městech to nebude až takový problém. Ale co třeba v Praze, Brně či Ostravě? Proto je dobré i toto předem zvážit, jinak hrozí, že vám doprava zabere více času, než by trvala samotná dětská aktivita. Na to často pamatují také organizátoři kroužků.

Svými slovy to potvrzuje Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym: „Když jsme před jedenácti lety tvořili koncept našich moderních dětských tělocvičen, měli jsme jako jednu z priorit to, že musí být dobře dostupné a také praktické. Sama jsem maminkou tří dětí, proto dobře vím, jak je důležité všechny povinnosti, zájmy a docházku do kroužků zkoordinovat.“ Rodiče si podle ní během doby, kdy děti cvičí, pochvalují, že si mohou zajít nakoupit nebo něco zařídit.