Sněžná koloběžka:

| Video: Youtube

Zimní počasí mnohdy ven příliš neláká. Sychravé dny a nedostatek světla svádí zůstat v teple domova. Ale i v zimě se dá strávit venku pohodlně mnoho hodin. Stačí správná výbava a pár vychytávek, které vám pobyt venku zpříjemní.

Posílíte imunitní systém a zbavíte se stresu. Jak uvádí na webu Lékařské fakulty Harvardovy univerzity, už po 30 minutách strávených venku totiž dramaticky klesají hladiny stresových hormonů.

A například dánská studie Kristine Engemannové prokázala, že děti vyrůstající v městském prostředí bez přírody jsou více ohrožené psychickými problémy.

Jak si tedy zimu užít počasí navzdory?

Ledové ruce zahřejí speciální polštářky

Sebelepší zimní dobrodružství může snadno pokazit chlad. Když už sníh promočí rukavice a zaleze pod rukávy, nemusíte spěchat domů. Ve většině prodejen sportovního vybavení seženete speciální výhřevné polštářky. Jednorázové nebo pro opakované použití.

Princip je snadný. Stačí polštářek zmáčknout v ruce. Tím aktivujete chemickou reakci. Polštářek se rychle zahřeje a vyhřeje nejen kapsy, ale také boty nebo spacák.

K dostání jsou také polštářky lepící. Ty můžete přidělat i na bedra nebo krk.

Proč zůstat aktivní i v zimě?

  • Podle studie Gabriely Bento z roku 2017 posiluje pobyt venku v chladu imunitní systém a zlepšuje odolnost organismu.
  • Pobyt venku zlepšuje zrak. Americká akademie oftalmologie upozorňuje na fakt, že čím méně času děti tráví venku, tím více u nich hrozí krátkozrakost.
  • Venku vybijete přebytečnou energii a stres
  • Pohyb po sněhu a ledu přináší nové výzvy pro dětskou motoriku. Podle výzkumu Claire Cameronové má právě rozvoj motorických schopností úzkou souvislost s akademickým výkonem
  • Oči potřebují přirozené světlo, aby naše přirozené cirkadiální rytmy mohly správně fungovat. Pobyt venku proto pomáhá zlepšit kvalitu spánku, jak uvádí WebMD

Párky a kaše v termosce

Ať už jedete lyžovat, sáňkovat nebo jdete v zimě na túru, oceníte teplé jídlo. A pokud zrovna v dosahu není žádná horská chata, nebo se vám nechce utrácet na svahu, připravte si teplou svačinu s sebou. Skvěle poslouží stará dobrá termoska.

Ráno si nachystejte párky, polévku nebo obilnou kaši. Cokoliv, co se dá snadno sníst a přijde k chuti. Rodiče malých dětí mohou ráno do termosky nachystat lahvičku s ohřátým kojeneckým mlékem.


Nahrává se anketa ...

Samoohřevný sáček jídla

Další možností, jak se i při delším pobytu venku teple najíst, je samoohřevný pytlík. Funguje na principu chemické reakce mezi ohřevnou kapslí a vodou. Do speciálního sáčku vložíte ohřevnou kapsli, zabalené jídlo a obojí zalijete studenou vodou. Kapsle se při styku s vodou aktivuje a během čtvrt hodiny jídlo uvnitř zvládne ohřát. Teplé jídlo si tak můžete přichystat i bez vařiče nebo rozdělávání ohně.

Skibob a sněžná koloběžka

Skiboby a sněžné koloběžky potěší všechny milovníky zimních sportů, kteří mají chuť zkusit něco nového.

Skiboby mají sedátko, brzdy a řídítka pro bezpečné ovládání. Dovedou totiž jezdit poměrně rychle. Proto se na ně nikdy nevydávejte bez helmy. Skibob je dokonce olympijským sportem. První závod na skibobu se v České republice konal už v roce 1914 na ještědské sáňkařské dráze.

Sněžné koloběžky, nebo také sněhoběžky, nemají oproti skibobu sedátko. Vypadají jako koloběžka, zadní i přední kolo ale nahrazují krátké lyže. Některé lyžařské areály sněhoběžky půjčují. 

Poprvé na sněžné koloběžce:

Na hřišti klidně hodiny

Zimní počasí se na mnoha místech republiky obejde skoro bez sněhu. Sáňkování tak nahrazuje prodloužená sezona dětských hřišť. Jenže zatímco děti se zahřejí pohybem, rodiče často mrznou na lavičce. Abyste nemuseli po pár minutách sezení pochodovat mezi houpačkami, vezměte s sebou pěnový podsedák. Dá se snadno složit do batohu nebo kočárku. Chrání před chladem i vlhkem.

Nesmeky – už žádné klouzání

Nesmeky jsou protiskluzové návleky na boty. Využijete je jak ve městě, tak na treku. A to nejen na zledovatělých cestách, ale třeba i na blátě. Snadno se nazují a dají se nosit v batohu pro případ potřeby. Dětské nesmeky seženete už od velikosti 22.

Aby vás nezaskočila tma

Čelovka efektivně prodlouží zimní den. Hrát si nebo výletovat tak můžete bez obav až do večera.

„Často mi bylo starší dcery líto. Než přijde ze školy, z kroužků a udělá úkoly, venku je tma,“ popisuje učitelka a matka tří dětí, Rachel McClary pro rodičovský web Parentmap. Vyřešila to pořízením baterek, čelovek a dokonce svítící barvy. Venku můžete hrát s čelovkami bojovky, na honěnou, na schovávanou nebo si zahrát stínové divadlo.

Čelovku dnes snadno seženete i v dětských velikostech nebo zabudovanou v čepici. Vybírejte světlo odolné vodě i nárazům, certifikované pro děti.

Tvořič sněhových koulí

Tvořič sněhových koulí je nezbytností pro každou sněhovou bitvu. S tvořítkem se dá vyrobit snadno velké množství koulí. Děti z nich mohou stavět hrady jako z písku. A hlavně si koule snadno vyrobíte i v palčácích.

Komu jednoduché tvořítko nestačí, může na zimu pořídit vrhače sněhových koulí. Vypadají jako plastové pistole, jen místo gumových či pěnových projektilů střílí sněhové koule.