Pak je tu zase druhý konec žebříčku oproti těm netradičním, tedy jména nejpoužívanější. Zde nastává pro změnu zmatek, když se ve školce v jedné třídě potkají třeba čtyři Jakubové a tři Elišky. Právě Eliška a Jakub jsou totiž v Plzni nejoblíbenější a nejpoužívanější jména pro novorozence.

Pokud jde o pohlaví - v Plzni se rodí víc chlapečků. Dokazují to statistiky posledních několika let. V tom loňském přišlo na svět v západočeské metropoli celkem 3861 dětí, z toho 1891 holčiček a 1970 kluků. Přibylo také 62 dvojčátek a jedna trojčata. Ta se v Plzni narodila po poměrně dlouhé době, naposledy to předtím bylo v roce 2017.

close info Zdroj: Zdroj: ČSÚ zoom_in Zdroj: ČSÚ

„Počet nově narozených dětí byl v loňském roce za poslední tři roky ale nejnižší. V roce 2020 se v Plzni narodilo 4134 dětí a v roce 2021 dokonce 4231. Chlapců přitom bylo vždy více než děvčat. Tak doufám, že někde jinde se rodí zase více holčiček, aby to pak ti plzeňští kluci neměli v dospívání s hledáním svého protějšku moc těžké,“ říká s úsměvem starosta MO Plzeň 3 David Procházka.

close info Zdroj: Zdroj: ČSÚ zoom_in Zdroj: ČSÚ
„Nejoblíbenějším holčičím jménem v Plzni byla vloni Eliška, nosit jej bude 89 dívenek. Následuje ji 74 Sofií, 72 Aniček, 57 Viktorií a 54 Natálek. Hned za nimi jsou Terezky, Julinky a Adélky,“ jmenuje nejčastější jména v roce 2022 první místostarosta Pavel Šrámek.

Stovka dalších Jakubů

U kluků vede zcela jasně Jakub, těch vloni do Plzně přibyla rovná stovka. 81 je Janů neboli Honzíků, 68 Matyášů, 65 Davidů a 64 Dominiků. Těsně je následují Matěj, Lukáš, Filip a Adam.

close info Zdroj: Zdroj: ČSÚ zoom_in Zdroj: ČSÚ

Stále častěji se ale plzeňské matrikářky setkávají i s neobvyklými jmény. „U děvčat to v roce 2022 byla například Holly, Riona, Ruby nebo Thálie. U chlapců pak Joel, Luka, Negun či Platon,“ představuje zajímavá jména místostarosta Ondřej Ženíšek. 

close info Zdroj: Martina Burda zoom_in Rodiče Bára a Jakub vybrali synovi jméno Vito. 

Po netradičním jménu pro syna sáhli také mladí rodiče Bára a Jakub. „Chtěli jsme jméno netradiční a takové, které nejde moc komolit a dále zdrobňovat. Nastala série seznamů a rodinných hlasování, ale ještě týden před termínem porodu jsme neměli jasno. Zrovna dávali film Kmotr a bylo rozhodnuto. Vyhrál to tedy Vito Corleone, v našem případě tedy Vito. Po republice se takové jméno vyskytuje asi čtrnáctkrát a svůj svátek slaví s Vítem," usmívá se maminka.