Porod už je ale jen jakýmsi pomyslným vrcholem toho pro někoho nekonečného čekání na miminko. Jednou z možností, jak se na něj budoucí maminky mohou připravit, je díky předporodním kurzům.

Jak uvedla mluvčí Jihočeských nemocnic Kateřina Koželuhová, každá ze sedmi jihočeských porodnic je svým způsobem originál a poskytované služby se mohou v některých detailech lišit. „Všechny ale poskytují kvalitní péči a služby,“ uvedla.

Před porodem

Například ve strakonické nemocnici jsou předporodní kurzy šité maminkám na míru. „Dozvědí se v nich, kdy vyrazit do porodnice, co si vzít s sebou, ale také, jak se na porod nejlépe fyzicky i psychicky připravit, jak manipulovat s novorozencem. Součástí kurzu jsou také lekce zaměřené na kojení a co dělat při případných prvních nezdarech při kojení. Jak miminko koupat či nekoupat, proč jsou důležité rituály, jak na masáž dítěte hlazením a prozradíme osvědčené triky, tipy a pomůcky na zklidnění děťátka,“ přiblížila Kateřina Koželuhová náplň kurzu s tím, že má šest lekcí a část z nich lze absolvovat i online.

„Snažíme se maminkám vyjít vstříc. Z toho důvodu je možné kurz absolvovat jak individuálně, tak ve skupině více maminek, s partnery, nebo bez nich. Některé kurzy se odehrávají i o víkendech. Termín vždy dohodneme tak, aby účastnicím vyhovoval,“ řekla staniční porodní asistentka a vedoucí kurzů Hana Hanzlíková.

Porod

Nemocnice, to už dávno nejsou bíle vymalované a vykachlíčkované neosobní pokoje. A u porodnic to platí dvojnásob. Porodní pokoje i pokoje na oddělení šestinedělí jsou vybaveny jak veškerou potřebnou medicínskou technikou, tak ale současně s velkým důrazem na přívětivost a pohodlnost prostředí a snahou o zachování maximálního možného soukromí rodící ženy, ženy s dítětem po porodu a jejich doprovodu.

Samozřejmostí je dnes podle mluvčí Jihočeských nemocnic maximální možné dodržení porodního plánu, který si žena připravila. „Samozřejmě při dodržení medicínských zásad,“ zdůraznila Kateřina Koželuhová.

Dnes tak mohou rodičky v průběhu porodu využít celou řadu úlevových prostředků – ať už čistě přírodních (masáže, polohování, koupel, napářky), tak medicínské (epidurální analgezií, inhalační analgetika). „Přítomnost otce nebo jiného doprovodu u porodu je běžný a v řadě porodnic už je možná i přítomnost otce u operačně vedeného porodu, tedy porodu císařským řezem,“ vysvětlovala mluvčí.

Samozřejmostí je také bonding neboli přiložení dítěte ihned po porodu na tělo matky, případně otce, je-li matka v celkové anestezii. Na oddělení šestinedělí personál maminkám poradí s kojením a péčí o novorozence.

Po propuštění domů

Řada nemocnic nabízí ženám pomoc a radu v péči o dítě i týdny a měsíce po porodu. Využít této možnosti mohou například maminky, které rodily v písecké nemocnici. Pokud o pomoc požádají, nemocnice k nim domů vyšle i porodní asistentku. Ta je u nich doma navštíví, zkontroluje zdravotní stav matky i dítěte, poradí s péčí a zodpoví případné dotazy.

„Porodní asistentky mohou maminkám v období šestinedělí poradit nebo i pomoct s konkrétními potížemi. Zároveň mohou během návštěvy v domácím prostředí včas zachytit různé zdravotní komplikace i hrozbu poporodní deprese. Počínající potíže tak odhalí dříve, než se významněji rozvinou. Ženy, které mají potíže, často z pochopitelných důvodů kontrolu v nemocnici odkládají. Přitom včasná léčba bývá úspěšnější než ta pozdní. I proto je tato péče důležitá,“ řekl primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek Michal Turek.

Připrava na porod:

| Video: Youtube