Lyžování je fyzicky velice náročné a vyžaduje pokročilé pohybové schopnosti. Batolata na lyžích vydrží mezi 5 a 20 minutami. Po delším čase začínají být unavená. Učení se jim může snadno zprotivit. U předškoláků a mladších školáků počítejte s hodinou, maximálně dvěmi.

„Začněte v době, kdy je váš potomek schopen samostatné chůze na větší vzdálenost, dokáže vyjít a sejít prudší kopec a stát pár vteřin na jedné noze. Většina zdravých dětí dosáhne těchto schopností ve věku kolem tří let,“ vysvětluje na svém webu fyzioterapeutka Lucie Alblová.

Jak naučit děti lyžovat:

| Video: Youtube

Vždy ovšem záleží primárně na povaze dítěte. Některé se mohou nadšeně učit už ve dvou letech, jiné se poprvé na lyže odváží až jako školáci.

„Dcera se postavila na plastové lyžičky už v roce a půl. Ne že my rodiče jsme chtěli, ale viděla nás v zimě často jít na lyže, takže chtěla také. Byla úplně nadšená, když je viděla. Chodila v nich ze začátku doma a pak i na sněhu. To bylo znamení, že další rok stojí za to koupit lyže a přeskáče. Byla opět nadšená a hned v tom běhala na koberci u stromečku o Vánocích,“ sdílí svou zkušenost Šárka Ramešová, maminka dvou dětí a zakladatelka webu Outdoorová rodina.

Na lyže poprvé na rovinku

Výuka by měla začínat na rovince. Rozhodně se se začínajícími lyžaři nevydávejte rovnou na kopec. Dítě se musí seznámit s lyžemi a naučit se s nimi pohybovat do všech směrů. Do výuky zapojte prvky hry.

„Já mám ráda školu hrou, takže jsme jednou brali plyšáky a zachraňovali je, pak jsme jezdili jako vlak po kolejích a vjížděli do tunelu. Drželi jsem mezi sebou pěnovou žížalu na plavání. U takových prcků je super, že oni si hrají a vlastně se nevědomě učí mnoho věcí,“ přibližuje výuku lyžování Šárka, která dříve sama vedla lyžařskou školu.

Netlačte na pilu

Doporučuje ale rodičům, aby na děti nekladli zbytečné nároky a očekávání a respektovali jejich temperament.

„U malých dětí nikdy nevíte, kdy se jim zrovna bude chtít. Párkrát jsme přišli na lyže a za chvíli bylo jasné, že jdeme raději bobovat,“ uznává.

Pizza a hranolky

Pokud pod svahem často slyšíte rodiče vykřikovat pizza a hranolky, nejspíš se nedomlouvají na obědě, ale trénují brždění a rozjezd. Hranolky, tedy lyže podélně vedle sebe, umožní dítěti jet. Pizza, kdy dítě vytváří lyžemi trojúhelník, a tlakem do lyží se učí brzdit.

Některé lyžařské školy ovšem od výuky plužení ustupují. Na krátkých lyžích se děti učí od začátku bez plužení, pomocí přenášení váhy těla.

Pro správnou techniku k instruktorovi

Teprve když se dítě zvládne pohybovat na lyžích jistě, můžete začít trénovat lyžařské pohyby. Pokud nejste zkušenými lyžaři nebo snowboardisty, můžete se přihlásit do lyžařské školy nebo si najmout instruktora.

„Zjistíte, jak se co dělá správně a společně pak s dítětem pilovat. Je to skvělý způsob, jak se naučit správnou techniku a zároveň si užít společný čas,“ radí Šárka.

Poprvé na lyžích: Mluvte jako děti

S dětmi při výuce komunikujte na jejich úrovni. Ani předškoláci si nemusí být jistí rozdílem mezi pravou a levou lyží či stranou. Zvlášť ve chvíli, kdy na lyžích stojí úplně poprvé. Místo navigování pomocí pravé a levé nalepte na lyže samolepky. Ať už zvolíte zvířátka nebo dopravní prostředky, dítě je má neustále na očích a bude snáz reagovat na pokyny a rady.

„Snažte se v komunikaci vynechat zákazy a negativní pokyny. Místo toho zvolte pozitivní jazyk,“ radí Šárka Ramešová.

Tipy do začátku od Šárky Ramešové:

1. Vyberte si vhodnou lokalitu - Zajistěte, aby místo bylo přizpůsobeno dětem. Hledejte areály s dětskými sjezdovkami, bezpečnými běžeckými trasami nebo klidnými místy pro bruslení. Když se dítě bude bát, je to začátek konce. „Třeba u začátků lyžování doporučuji dojezd do roviny nebo klidně i protisvahu. Děti vidí věci úplně jinak než my. Pro nás je modrá sjezdovka mírný svah a pro ně může vypadat jako černá. To samé platí o vnímání rychlosti,“ radí Šárka.

2. Správné vybavení – Veškerá výbava musí dítěti sedět. Základem je helma. „My jí bereme na lyže, snowboard i bruslení. Už jsem viděla hodně pádů a proto dbám na bezpečnost.“

3. Začněte pomalu - Pokud jsou děti nováčky v zimních sportech, začněte s jednoduššími aktivitami. Na lyžích a snowboardu vždy začínáme na rovině. Čas strávený na rovině se vám brzy vrátí v lepší jízdě. Na bruslích začínejte na suchu.

4. Správná technika - „Určitě bych se do výuky nepouštěla, pokud neznáte správnou techniku. Mě učil lyžovat tatínek a netušil, že mi předává chybný styl jízdy. Do teď se to přeučuji a je velmi náročné roky zafixovaný pohyb změnit.“

5. Obrňte se trpělivostí - Děti se rychle unaví a neudrží dlouho pozornost. Začátky mohou být obtížné a děti se mohou cítit frustrované, když se jim nedaří. Buďte trpěliví a povzbuzujte je. „Lepší zábavných a pohodových 20 minut než 40 minut zakončených pláčem.“

6. Užívejte si společný čas - Užívejte si čas strávený se svými dětmi na čerstvém vzduchu a nechte je objevovat radost ze zimních sportů.

Výbava: Dětské lyže maximálně po nos

Nejdůležitější částí výbavy jsou nepřekvapivě právě lyže. Ty musí dítěti vyhovovat především správnou délkou. Příliš dlouhé lyže budou dětem překážet a výuku jim mohou znechutit.

„Základní pravidlo je, aby lyžičky dětem sahaly po nos. Nemá cenu kupovat lyže delší, aby vydržely i další sezonu. Je to zbytečné a trápily by se na tom,“ radí ve videu Českého olympijského svazu lyžařka Klára Křížová.

„Hůlky bych doporučila až kolem čtvrtého roku. Je to pro ně něco navíc, nejsou pak schopny se soustředit na přenášení váhy,“ doplňuje.

Bez helmy ani krok

Ve výbavě nesmí chybět helma, brýle, rukavice a páteřní pás. U malých dětí, které mohou na lyžích v sezoně strávit pouze několik málo hodin se rozhodně vyplatí helmu vypůjčit.

„Právě začátečníci jsou náchylnější ke zraněním. Pod svrchní vrstvou sněhu mohou být skryté pařezy nebo kameny, o které se při pádu snadno zraníte,“ popisuje Kenny Jarvis na lyžařském portále New to Ski

Páteřní pás musí sedět

Páteřák chrání páteř dítěte před vážným zraněním při pádu. Stejně jako u lyží by se ani páteřní chránič neměl kupovat ve větších velikostech s tím, že jej dítě vynosí ještě další sezonu.

Hlavně zůstat v teple

V neposlední řadě je pro pohodový čas na lyžích, ale i při ostatních zimních radovánkách, nezbytné správné oblečení. „Pamatujte na to, že děti prochladnou rychleji, než dospělí. Zvolte raději více tenkých vrstev, než jednu tlustou. A pokud to je možné, sáhněte po termo prádle,“ radí na webu lyžařské školy Altitude