Vyšetření novorozeneckých reflexů:

| Video: Youtube

Čím to je, že miminko na své první lekci plavání při ponoření pod vodu automaticky zadrží dech? A jak je možné, že začne plavat, aniž by se to učilo? Proč novorozenec automaticky chytí ručičkou prst svého tatínka nebo sourozence?

Reflexy jsou vrozené reakce těla. Většina z nich má za úkol umožnit novorozenci přežití. Mnoho z nich je přítomných již v děloze. Přítomnost, nebo také výbavnost reflexů testují pediatři. Jejich absence, nebo naopak příliš dlouhé přetrvávání může ukazovat na zdravotní problém.

„Výbavnost a síla reflexu jsou důležité znaky k posouzení vývoje a funkce nervového systému dítěte,“ uvádí web Nemocnice Cleveland.

Reflex hledací a sací

Jednoduchý a přitom životně důležitý reflex je reflex sací a hledací. Vyzkoušet jej můžete snadno. Stačí se prstem dotknout tváře nebo koutku úst miminka. Dítě se automaticky otočí a začne prst pusinkou hledat. S tím souvisí druhá část reflexu. Novorozenec automaticky začne prst sát. Reflex by měl fungovat do třetího měsíce věku.

„Starší dítě saje samozřejmě také, ale jeho sání už je vědomé, umí sát samo, a reflex již k této činnosti nepotřebuje,“ vysvětluje web Fyzio kliniky.

Jak píší odborníci na webu Nemocnice Cleveland, sání není pro miminko snadné. Musí být schopno zadržet dech a zkoordinovat polykání. Už na ultrazvuku proto můžete miminka v děloze vidět, jak sání a polykání trénují.

Reflex plavací

Plavací reflex se skládá ze dvou částí. Ta první miminku umožňuje potopit se pod vodu. Zaručí totiž, že automaticky zavře pusu a nenadechne se. „Zároveň dítě končetinami dělá plavací pohyby, oči má při tom doširoka otevřené,“ uvádí web Masarykovy Univerzity v Brně.

Reflex mizí zhruba ve čtvrtém měsíci života. Patří k reflexům, které v moderní společnosti ztratily na důležitosti.

Moroův reflex

Moroův reflex je pojmenovaný podle původem slovinského vědce Ernsta Moroa. Moro reflex je jedním z nejvýraznějších novorozeneckých reflexů. Podle Lékařské fakulty univerzity Stanford tento reflex mizí okolo dvou měsíců věku dítěte. Může přetrvávat déle, ale neměl by být přítomen po šesti měsících.

„Obvykle jej pozorujeme když se dítě lekne zvuku nebo pohybu. Miminko rozhodí ruce a nohy, cukne hlavou a následně ruce i nohy složí před sebe,“ uvádí web Univerzity ve Stanfordu. To patří k reflexům, které dětští praktičtí lékaři rutinně kontrolují.

Moro Reflex:

Moroův reflex rodiče dobře znají. Často je důvodem, proč se už spící miminko při pokusu u přesunutí do postýlky probudí a rozpláče. V tomto případě může pomoci zavinutí a pevná podpora hlavičky.

Reflex chůze

„Reflex chůze umožňuje novorozenci se instinktivně doplazit k matčině prsu, po položení na její břicho po porodu,“ popisují lékaři na webu Clevelandské nemocnice.

U dětí se objevuje pouze krátkou dobu. Podle webu Fyzio kliniky většinou vymizí ještě před dovršeným druhým měsícem života. Projevuje se také při podržení dítěte nad podložkou tak, aby se plosky nohou dotýkaly země. Jedna nožička se vzepře a druhá nakročí vpřed.

Reflexy, které nám přetrvají do dospělosti:

  • Mrkací reflex – při ostrém světle dojde k mrknutí
  • Kýchací reflex – podráždění nosních sliznic vyvolá kýchnutí
  • Zívací reflex – když tělo potřebuje více kyslíku, zívneme
  • Kašlací reflex – podráždění dýchací trubice vyvolá kašel
  • Dávicí reflex – při stimulaci zadní části krku dojde k dávení

Zdroj: Nemocnice Cleveland

Úchopový reflex

Úchopový reflex je oblíbeným námětem rodinných fotografií, protože když miminko instinktivně sevře prst dospělého ve své dlani, je to velmi dojemné. Děťátko se drží dokonce tak pevně, že se za ruce udrží až minutu ve vzduchu. Když to postavíme do poměru s celkovou vyzrálostí organismu novorozence, pak je to něco jako reflex akčního superhrdiny - i Rambo by mohl závidět. Se svým děťátkem ale doma samozřejmě nic podobného nezkoušejte!

Úchopový reflex často rádi zachytíme na fotkách:

Podobně se reflex vyskytuje na chodidlech. Ta se při kontaktu instinktivně zkroutí.

Tonický šíjový reflex

Tonickému šíjovému reflexu se přezdívá také šermovací. To proto, že poloha miminka při jeho vybavení připomíná právě postoj šermíře.

Při otočení hlavičky na jednu stranu se ruka na stejné straně natáhne. Druhou ruku miminko pokrčí v lokti. Podle webu Stanfordské dětské nemocnice reflex přetrvává do 5. až 7. měsíce.