Nela Mertová, která v Českých Budějovicích provozuje s partnerem obchod Babyla, uvedla, že v první řadě je třeba při výběru dbát na složení matrace. „Matrace pro miminko by měla být tvrdší, aby poskytovala páteři miminka dostatečnou oporu. Matrace z paměťové pěny se proto moc nedoporučují, protože tam miminkům mohou propadávat zádíčka, jsou tam ohnuté, což pro jejich páteř není dobře,“ vysvětluje s tím, že nejprodávanější je u nich oboustranná matrace, která je složena z molitanu a kokosu.

Důležitý je materiál i tloušťka

„Dělá se i ve složení kokos, molitan, pohanka. Tato matrace je také oboustranná, jen je na každé straně jinak tvrdá, kdy kokos je tvrdší. A pak se ještě doporučují matrace ze studené pěny. Ta také hezky větrá a není jako paměťová pěna, že se tam dítě propadne,“ poukazuje na další z možných variant matrací.

Neméně důležitá je podle ní i tloušťka matrace, a to hlavně v případě, že chtějí rodiče používat monitor dechu. Ideální je tak ta s tloušťkou do deseti centimetrů. „Dělají se matrace i patnácticentimetrové, ale když pak dá maminka do postýlky všechno, jako matraci, nepromokavou vrstvu, prostěradlo, hnízdečko a zavinovačku, může se stát, že monitor dechu nemusí snímat dobře,“ vysvětluje Nela Mertová s tím, že mezi miminkem a monitorem dechu by mělo být maximálně jedenáct centimetrů. Co se velikosti týče, nejprodávanější jsou ty s rozměry120x60 centimetrů nebo ty s velikostí 140x70 centimetrů.

Budete mít miminko? Rady, co pořídit, abyste to využili: 

| Video: Youtube

Postýlky i s výbavičkou

Sehnat v Babyle, která se nachází v blízkosti nového sportovního areálu Vltava při sjezdu ze Strakonické ve směru na Písek, můžete kromě matrací i příslušenství do postýlek, jako jsou právě nepromokavé podložky, prostěradla, peřinky i povlečení na ně nebo spací vaky a zavinovačky. „Hodně populární, jsou také mantinely, které se dávají okolo postýlky, a nebesa, ty máme buďto bavlněné nebo tylové,“ přiblížila Nela Mertová další sortiment.

Když k nim do obchodu budoucí rodiče přicházejí, kupují většinou postýlku včetně výbavičky. Postýlek tu nabízejí hned několik druhů. Ta klasická se dá pořídit již od dvou tisíc, mají tu však i dražší kousky. „Mám na mysli postýlky od LevinFelin. To je rostoucí postýlka, kterou má dítě od narození až zhruba do dvanácti let věku. Úplně první je jako kolečko, pak se prodlouží, z toho vznikne oválek, pak se to roztáhne úplně, sundají se bočnice, takže si tam dítě může samo nalézat, a když je dítě velké, tak se z toho udělají křesílka a stoleček,“ popisuje jeden z trendů současnosti. „Vyrábí je slovenská firma, a ušijí vám také přímo pro vás výbavičku do postýlky. My tu máme vzorník, takže si maminka jen řekne, jaké chce hnízdečko pro miminko, jaké mantinely a oni vše připraví,“ poukázala na výhody a nevýhody.

Cestovní postýlky 

K dostání tu mají i cestovní postýlky a matrace do nich. Samostatnou kapitolou jsou i matrace v kočárcích. Tam je podle Nely Mertové třeba dbát hlavně na praktičnost. „Dost často to maminky dělají tak, že dají dítě rovnou na tu matraci, z hlediska údržby je dobré přehodit přes matraci alespoň látkovou plenku, aby tam byla vrstva, která se dá sundat a vyprat. Jinak samozřejmě nabízíme prostěradla přímo do kočárků. Pokud už ke znečištění přeci jen dojde, tak nabízíme službu čištění kočárků,“ poukázala Nela Mertová na další z činností, které v Babyle svým klientům nabízejí.