Vrátíme-li do doby, kdy česká jména byla v podstatě omezena na svaté a krále, tak v první polovině 20. století byla nejoblíbenějšími jmény pro chlapce František, Josef a Václav. Pro dívky to byly Marie, Anna a Božena. Tyto výběry odrážely silný vliv církve a tradice v tehdejší české společnosti.

Pak přišla 60. léta a s nimi i kulturní revoluce. Jména jako Dana, Hana a Ivana se staly oblíbenými pro dívky, zatímco chlapci dostávali jména jako Petr, Pavel a Milan.

Následovala 90. léta, období velkých změn a nových možností, které ovlivnily i výběr křestních jmen. Pro dívky to byly jména jako Lucie, Tereza a Klára. Chlapci byli často pojmenováni jako Tomáš, Jakub nebo Jan.

V posledních letech přišel nový trend - návrat k tradičním českým jménům. Těšit se mohou svatí jako Vojtěch, Matěj nebo Antonín. U dívek se objevily jména jako Adéla, Eliška a Aneta.

Vybírání jména pro miminka, jak na to:

| Video: Youtube

Kuriozity ve jménech

Ale co je opravdu fascinující a pro někoho naprosto nepochopitelné až zařážející, jsou kuriozity ve jménech. Například, víte, že v České republice jsme měli Batmana? Nebo že existuje někdo, kdo se jmenuje Rychlonožka? A co takhle Pohanka? Ne, to není omyl. To jsou skutečná jména, která rodiče dala někdy v minulosti svým potomkům.

Také zde byl trend pojmenovávání dětí podle zahraničních jmen, které byly často adaptovány do českého jazyka s vtipnými výsledky. Například jméno Kevin se stalo Kevín, Jennifer se změnila na Jenifér a Brian se stal Brájen.

A konečně, zkusme se podívat na některá z nejneobvyklejších jmen, která byla kdy v České republice udělena. Existuje někdo, kdo se jmenuje Anděl, Nefrit nebo třeba Květoslava? Ano, jsou to opravdu neobvyklá a originální jména.

Takže, ať už máte jméno tradiční nebo neobvyklé, pamatujte, že vaše jméno je součástí vaší identity a odráží naši společnou historii a kulturu. Ať už se jmenujete Jakub nebo Rychlonožka, máte své místo v české historii jmen.