Vybrat ten správný kočárek není ale zase tak úplně jednoduché. Musíte si dobře rozmyslet, jaký zrovna potřebujete a k čemu má posloužit. Na trhu je jich totiž obrovské množství – kombinované sportovní, terénní, golfové a další. Některé jsou skladné a lehké, další zase těžší, ale jsou odolné v každém terénu.

Jak vybírat kočárek:

| Video: Youtube

Nejspíš nebude stačit jen jeden kočárek. S vývojem dítěte se mění také jeho potřeby. Při výběru kočárku je tedy hlavním a zasádním parametrem věk dítěte. Hned po narození je obvyklý hluboký kočár, nebo kočár s hlubokou vaničkou, který je přizpůsobený potřebám nejmenších dětí. Hluboká vanička umožňuje ležení v úplně rovné poloze, což je pro novorozence jediná přijatelná možnost.

Po hlubokém kočárku pak přichází na řadu takzvaný sportovní kočár. Ale je rozdíl mezi sportovním kočárem a kočárem na sport. Sportovní kočár, zvaný sporťák, je jen označení pro druh, který následuje po hlubokém, se sportem nemusí mít vůbec nic společného.

Rozhodujte se také podle věku

Jak dítě zase o něco vyroste, následuje takzvaný golfový kočárek. I když ne každý zvolí jeho zakoupení a často rodiče zůstanou u sporťáku.

Také můžete pořídit vše v jednom, tedy kombinovaný kočárek. Lze si vybrat dvojkombinaci nebo trojkombinaci, takže budete mít model, které se skládá z hlubokého kočárku, sporťáku nebo autosedačky. Pokud plánujete na podvozek kočárku připevňovat autosedačku, což je praktické například při ježdění autem na nákup, máte dvě možnosti. Buď koupíte autosedačku, která je přímo kompatibilní s vaším kočárkem, nebo budete muset k autosedačce a kočáru dokoupit adaptéry.

Dále lze kočárek vybírat podle účelu, ke kterému má sloužit. Ten je tedy předem jasný, ale spíš jde o to, v jakém terénu v něm budete potomka přepravovat. Pak je potřeba posoudit jízdní vlastnosti, rozměry – to také v porovnání s kufrem osobního vozidla, hmotnost nebo počet kol. Existují tedy kočáry do města, do terénu, na běh a sport nebo na cestování.

Nabídka modelů je široká

Nabídka na trhu je skutečně velmi široká a jednotlivé kočárky mají kombinaci různých vlastností. Kromě designu si může vybírat o podle toho, jaká má kočár kolečka, z jakých je materiálů, jakou má rukojeť – jestli kloubovou nebo teleskopickou, jaký má podvozek (jak lehce se skládá a rozkládá), jaké má odpružení nebo jaké má brzdy.

Důležitým parametrem je také bezpečnost. Tu vám potvrdí označení s odkazem na příslušnou evropskou normu. Pak máte zaručeno, že kočárek splňuje testované požadavky – kvalitu parkovacích brzd, kontrolu stability a struktury konstrukce nebo pevnosti kol.

V současné době jsou také běžné kočárky pro aktivní rodiče. Tedy takové, které jsou určené pro běhání nebo bruslení. A sportovní vyžití umožňují jak ve městě, tak i v terénu někde v přírodě. Takové kočárky mají pevnější a stabilnější podvozek, bytelnější konstrukci a také nafukovací kola.