Antikolikové lahve na mateřské mléko - zajímavé srovnání:

| Video: Youtube

Námi oslovené maminky zmiňují důležitost právě antikolikového systému. Ten funguje jako jednosměrný ventil, kterým prochází vzduch do lahvičky a předchází tak vzniku vakua a polykání vzduchu během krmení. Tím je zajištěno spokojené a nepřerušované krmení a výrazně se tak snižuje riziko vzniku koliky a nadýmání. Většina maminek shání právě tento systém, ale jsou i takové, které tohle vůbec neřeší.

Není láhev jako láhev

„Lahvičku jsem koupila značky Avent, protože v časopise Maminka ji doporučovali. Je fakt, že jsme k tomu pak měli různé komponenty, které k tomu pasovaly - odsávačka, kelímky na odsáté mléko apod. Hlavně je však prodávali v různých velikostech a pasovaly na to stejné dudlíky, tedy savičky,“ říká Marta Musílková z Prahy.

Lahvičky – kapitola sama o sobě

„Dát dítěti lahvičku s dudlíčkem a ono ji přijme napoprvé, to je takřka nadlidský výkon. Základ je antikoliková láhev. A pro dítě je neskutečně důležitý tvar dudlíků, kterých je spousta druhů, ať už placaté nebo ty, které simulují tvar bradavky. Do toho je spousta materiálů a velikostí. Tady je prostě důležité zkoušet, každé dítě je jiné a všeobecná rada asi neexistuje,“ podotýká maminka Eva z Prahy. Ta vzpomíná, že její dcera dlouho odmítala všechny lahvičky, brečela a dožadovala se prsu.

close Ilustrační foto info Zdroj: Deník/Karel Rozehnal zoom_in Důležitou roli hraje i tvar kojenecké lahvičky.

„Pak jednu přijala a pila jen z ní. Jakmile jsem ji dala jinou lahvičku, jinou savičku, bylo zle. U druhého potomka, syna, to bylo tak, že první odmítnul, druhou přijal a zase to samé, nechtěl jinou. Jde o to, na co si dítě na začátku zvykne, tak pak je třeba neexperimentovat a jen, jak dítě roste, kupovat větší a větší. Vybrat správnou lahvičku s dudlíkem je velký boj a když se to povede, tak si každá maminka pořádně oddechne,“ usmívá se maminka Eva.

Maminka Lenka z Mnichovohradišťska řešila lahvičku u prvního dítěte s kamarádkami, takže dala na jejich doporučení. Začalo to tedy antikolikovým dudlíkem. Lenka říká a jistě není sama, že když dítě brečí, tak mu maminka koupí cokoliv, aby přestalo a nic ho nebolelo. „Dudlík asi zafungoval, tak jsem pak koupila i antikolikovou láhev. A jestli by správně bez problémů fungovala i koliková, to už vlastně člověk neví, protože ji ani nezkouší. U druhého dítěte pak se praktikuje to, co fungovalo u prvního. A když to vyjde, je vyhráno. Když ne, zkouší se pořád dokola. Takový boj s větrnými mlýny,“ popisuje své pocity.

Selský rozum je základ

Jana z Kolínska popisuje svoji zkušenost: „Koliky tu byly, jsou a budou. Tři děti, třikrát koliky, navíc začaly a skončily téměř ve stejném období. U prvního mě znepokojovaly, zkoušela jsem všechno možné, stejně nic nefungovalo, přešlo to, když se ustálilo zažívání a střeva. U dalších dvou jsem se tím už tak neznepokojovala a prostě to zase odešlo a nemají žádné následky. Takže za mě nic anti,“ říká svůj názor.

A je tu i názor maminky Jany z Mladoboleslavska, která už má dva odrostlé syny. Na debaty o lahvičkách má specifický názor: „Mně se zdá, že tahle zvláštní mánie shánět od pohledu dost divné věci postihuje jen prvorodičky. Od druhých miminek dál člověk dostane zpět větší dávku selského rozumu a světe div se - i druhorození bez antikolikových lahví nebo podobných hejblátek v pořádku přežijí.“