KISS syndrom na oficiální zařazení mezi lékařské diagnozy stále čeká. „Tedy na fyzioterapii můžete být odesláni například s asymetrickým vývojem či třeba s opožděným vývojem. Ani jedna diagnóza nemusí znamenat KISS syndrom, ale ani jej nevylučuje,“ vysvětluje na svém webu dětská fyzioterapeutka Michaela Kačírková.

Příznaky jsou různorodé a dítě jich pro KISS syndrom musí splňovat mnoho. Vzniká v těhotenství nebo při porodu. S léčbou KISS syndromu pomůže fyzioterapie či osteodynamika (praktika jemných hmatů, které ošetřují blokády kostí a tkání).


Nahrává se anketa ...

Co je KISS syndrom a jak vzniká

Jak uvádí web Syndrome de Kiss, poprvé KISS syndrom popsal německý chirurg Heiner Biedermann. Ten během 25 let praxe léčil přes 30 tisíc kojenců. KISS syndrom blokáda v oblasti prvních krčních obratlů.

„Blokáda může vzniknout během těhotenství, v průběhu porodu nebo krátce po porodu,“ píší fyzioterapeuti na webu kliniky Therapy Point.

V těhotenství se problém týká především velkých dětí a dětí v poloze koncem pánevním (hlavičkou nahoru). Při porodu může k blokádě dojít když dochází k vytažení miminka tahem za krk. Ze stejného důvodu může k rozvoji KISS syndromu dojít také při císařském řezu.

Příznaky KISS syndromu

 • asymetrie držení hlavičky – dítě preferuje nejčastěji otáčení a úklon jedním směrem
 • zploštění nebo deformita hlavičky
 • přecitlivělost při kontaktu na krku a hlavě
 • obtíže se sáním, polykáním, zejména při kojení
 • preference jednoho prsu
 • břišní koliky
 • nepravidelný spánek
 • častý pláč bez zjevného důvodu
 • asymetrický pohybový vývoj
 • přeskakování vývojových milníků
 • asymetrie svalového napětí
 • vegetativní poruchy – pláč, spánek, trávení

Zdroj: TherapyPoint

Rozdíl po terapii byl okamžitý, svěřuje se maminka

„Prvním symptomem je křečovitý pláč, miminko má bolesti. Začne se stáčet do rohlíku – tvoří tělem písmeno C, a zaklánět hlavičku,“ vysvětluje rozvoj KISS syndromu ve videu odbornice na osteodynamiku Andrea Dunová.

KISS syndrom ale nelze diagnostikovat na základě jednoho nebo dvou příznaků. „Pro KISS syndrom je potřeba, aby děťátko vykazovalo vícero symptomů, udává se nejméně deset,“ radí na svém webu fyzioterapeutka Michaela Kačírková.

Mezi další příznaky patří stáčení hlavičky na jednu stranu, jednostranný vývoj, spánkové poruchy, zvýšené slinění, problémy s kojením, přecitlivělost při doteku hlavy a krku a mnoho dalších potíží.

Co je KISS syndrom a jaké jsou příznaky:

| Video: Youtube

Andrea Dunová taková miminka popisuje jako neodložitelná. A to právě z důvodu, že ve zvýšené poloze na rukou se jim krátkodobě uleví. Blokáda se však při nošení může zhoršovat.

O svou zkušenost s KISS syndromem se na instagramovém profilu Dětská fyzio máma podělila také maminka vystupující pod jménem Mis.ka.du:

„U nás to bylo nejspíš už během těhotenství, kdy malá ležela stále na jedné části. Po porodu okamžitý neutišitelný křik trvající tři týdny (spolu s dalšími symptomy), než jsem s ní přišla k terapeutce. Rozdíl okamžitý už cestou domů. Najednou jsme měli odložitelné dítě, které se konečně vyspalo i v postýlce na rovné matraci,“ svěřuje se pod příspěvkem o KISS syndromu.

Jak probíhá diagnostika

Pokud máte u svého dítěte podezření na tento syndrom, navštivte co nejdříve fyzioterapeuta. Toho budou zajímat okolnosti těhotenství a porodu. Vyšetří miminko také pohledem a pohmatem.

„Komplexní vyšetření je velmi podstatné pro nastavení terapie, i pro vyloučení jiných diagnóz. Můžeme si tedy vyšetřit i reflexy a polohové reakce u miminka, abychom měli jistotu,“ vysvětluje fyzioterapeutka Kačírková na webu Dětská fyzio máma.