Pojďme se podívat do jedné středočeské porodnice. V Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi v loňské roce nejvíce frčela tato chlapecká jména: Matěj, Matyáš, Tobiáš, Jan, Adam.

Dívky poté nejčastěji dostávaly jména: Eliška, Viktorie, Barbora, Tereza, Adéla.

Objevila se ale také řada neobvyklých jmen jako: Plamen, Amina, Kirill, Laurentius, Anar, Dorina, Faustýna, Eliora, Maley, či Jeremiáš.

To znamená, že značná část populace své potomky pojmenovává podle aktuálních trendů. Jména jako Matěj, Jan, Eliška, či Viktorie, patří totiž i mezi top jména České republiky. Údaje potvrzují i některé maminky.

„Snažili jsme se dceři dát trendy jméno, úplně jsme se nezabývali tím, jestli se hodí k příjmení, nebo zda půjde dobře vyslovit, chtěli jsme české moderní jméno, kvůli kterému se dceři nebudou smát, proto je Tereza,“ popisuje mladá maminka Klára S.

Jak pojmenovat své dítě:

| Video: Youtube

Podobně je na tom i sedmadvacetiletá Edita, ta svého syna pojmenovala Jan. „Myslím, že je to jméno, které frčí a nabízí navíc celkem širokou škálu možností, jak na něho volat, ať je to Jendo, Honzo, nebo když mě naštve tak Jane,“ usmívá se Edita.

Za to Adéla P. tuto problematiku detailně řešila. „Vzali jsme kalendář a vybírali jména tak, aby dítě nemělo narozeniny a svátek hned po sobě, snažili jsme se o půlroční odstup. Jmen jsme vybrali cca 6 holčičích i klučičích, dítě se pořád neotočilo a nevíme co to bude. Poté jsme si u jednotlivcích jmen hledali jejich význam a podle toho jsme pak určili jasné favority,“ popisuje budoucí maminka.

Přístupy k tomu, jak jméno vybrat, mohou být tedy různé, všechno by ale mělo spět k jedinému cíli, rodiče by se na něm měli shodnout.