Pokud rodiče hledají netradiční jméno pro svého potomka, mohou se inspirovat například u světových celebrit. Miliardář Elon Musk má již třetí dítě s kanadskou hudebnicí Grimes. Chlapec se narodil letos a dostal jméno Tau Techno Mechanicus. Z rodiny není ovšem jediný, kdo se jmenuje neobvykle. Jeho sourozence rodiče pojmenovali X Æ A-Xii (zkráceně X) a Exa Dark Sideræl Musk (zkráceně Y).

Extravagantně pojmenovali prvorozenou dceru i modelka Kim Kardashian a rapper Kanye West. Jejich dítě dostalo jméno North (Sever), celým jménem je tedy North West (Sever Západ).

Šmankotek i Lennon

Zajímavá jména se dají najít i mezi dětmi českých celebrit. Dcera rybáře Jakuba Vágnera se například jmenuje Kaya, herečka Tereza Ramba a tanečník Matyáš Ramba mají holčičku Miřenku a herečka Eva Burešová a Přemysl Forejt dali synovi jméno Tristan William. Netradičně se jmenuje i potomek, kterého má Burešová s Michaelem Krásným. Celé jméno dítěte zní Nathaniel Adam Salvatore Krásný.

Herečka Petra Nesvačilová zase má holčičku Jasmínu Rikku a zpěvačka Olga Lounová dceru Arianne. Herec Vojtěch Kotek a jeho žena Radana ukázali smysl pro humor, když svého syna pojmenovali Hubert I. Šman Kotek. Zpěvačka Michaela Nosková dali s Jindřichem Čandou dceři jméno Jasna Marianne.

Jak vybrat jméno pro dítě?

| Video: Youtube

Zajímavě pojmenovali své děti také herečka a zpěvačka Emma Smetana a herec Jordan Haj. Jejich první dcera se jmenuje Lennon Marlene Haj Hossein Smetana, a to na počest hudebníka Johna Lennona. Druhá dcera nese jméno Ariel Ava Haj Hossein Smetana.

close Emma Smetana. info Zdroj: Deník/Jiří Sláma zoom_in Emma Smetana.

Mezi dětmi celebrit se také objevuje boxerské jméno Rocky. Dostal ho syn pornoherce a boxera Roberta Rosenberga a také potomek MMA zápasníka Karlose Vémoly.

Exotická jména v českých porodnicích

Exotická jména se však neobjevují jen u dětí veřejně známých osobností. Český statistický úřad sleduje od roku 1999 křestní jména dětí narozených v lednu. Za tu dobu zaznamenal mezi dívkami například Hátu, Lorelaj, Sisi, Madonnu Miu, Andělínu, Caitlín, Lujzu, Sibylu nebo Lily Hope. U chlapců zaujali Heliodor, Atrey, Lionel, Loki, Albín, Gaston, Mikeš, Kait a Ragnar.

A jaká dětská jména patří v tuzemsku k těm nejoblíbenějším? Český statistický úřad naposledy zveřejnil statistiky za rok 2019. Od té doby se toho ale v této oblasti moc nezměnilo.

close Projekt Miminka a maminky. info Zdroj: Deník/Jan Lakomý zoom_in Ještě v lednu 2019 bylo na prvním místě nejvíce Elišek a Jakubů. „Není to žádné překvapení, Eliška zvítězila už popáté za sebou, Jakuba sesadil z pomyslného trůnu za posledních osm let jen jednou Jan. Na dalších předních místech pak byly Anna a Adéla, u chlapců Jan a Tomáš,“ vyjádřil se tehdy Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Mezi populární jména se dále zařadili David, Veronika či Gabriela.