Rodiče si velmi často sepíšou nějaký seznam jmen, která se jim líbí a připadají v úvahu. Pak se rozhodují podle pocitů, podle toho, které jim zní nejlépe. Zvolit ale to správné, to nemusí být vůbec jednoduché.

Jak vybrát jméno pro dítě:

| Video: Youtube

Ani moc dlouhé, ani příliš krátké

Mít dlouhé křestní jméno i příjmení není v životě velmi praktické. Jednak trvá, než ho vyslovíte, druhak mějte na paměti i to, že dítě bude muset svoje jméno mnohokrát vypisovat do úřední listin nebo psát ve škole. Ani velmi krátké jméno nemusí být výhrou, protože to pak může při vyslovování splývat do jednoho slova a není dobře srozumitelné. Pokud máte dlouhé příjmení, je lepší vybrat kratší křestní jméno a naopak.

S cizokrajnými jmény opatrně

Stále populárnější bývají zahraniční křestní jména, ať už jde o inspiraci ve světe umění, sportu nebo jenom o módu, takže třeba místo Lukáše je i v českých zemích třeba Lucas. I zde záleží na vkusu a přání rodičů, ale opět by mělo jít o to, aby křestní jméno bylo trošku v souladu s příjmením. Zahraniční jména zní lépe spolu s příjmením, která nejsou českého nebo slovanského původu.

Pokračování rodinné tradice

Opakem podléhání nějakým módním trendům pak jsou pokračování rodinných tradic. V mnoha rodinách se křestní jména dědí z generace na generaci bez ohledu na to, co je zrovna trendy. Sice se pak může stát, že už budou znít poněkud staromódně, ale to už k tomu patří. Popularita křestních jmen podléhá vývoji společnosti a tomu, co zrovna frčí.

Hlavně vyberte podle sebe a srdcem

Ať už vyberete jakékoliv jméno, hlavní je, že to bude vaše rozhodnutí, volba vašeho srdce. Důležité je, aby se jméno líbilo vám. Ostatně různých netradičních křestních jmen je v dnešní době již mnoho, takže při volbě nějakého netypického nebo neobvyklého nemusíte mít tolik obavy z toho, že váš potomek pak bude ve školce nebo škole terčem vtípků.