Rozvíjet své schopnosti a poznání. Přesně to by měla dítěti přinést správně zvolená hračka. Podle Národního zdravotnického informačního portálu je jejím úkolem umožnit dítěti zastavit se a vnímat okolí a v neposlední řadě učit se improvizovat.

Hračky se liší podle funkce. Mohou dítěti pomáhat s pochopením světa, učením se mu porozumět, vystopováním některé souvislosti, poznáváním hybných mechanismů v technice a tak dále. S tím, jak se dítě vyvíjí, by se navíc měla vyvíjet a rozšiřovat i samotná hračka.

Podpora fantazie a tvořivosti

Nejvhodnější jsou pak takové hračky, které u dítěte podporují tvořivost a fantazii. V kreativitě pomáhají třeba kostky či různé stavebnice. Dostačující ale může v příslušném věku být i pouhá hmota či materiál jako například plastelína, písek nebo papír.

close Děti a hra. info Zdroj: Shutterstock zoom_in K zábavnému hraní může stačit i pouhý papír.

Podle lékařky Michaely Vančatové by měla kvalitní hračka být pro dítě zábavná a měla by také vyhovovat jeho požadavkům a zálibám. Důležité je také, aby na jeho psychiku nepůsobila negativně. Některé hračky, které neustále svítí, vydávají zvuky a jsou útočné či ošklivé, mohou prý dítě děsit či mu dokonce způsobit psychické trauma. Rodiče by se tedy měli vyhýbat takovým výrobkům, které jsou vysoce stimulující a stresující.

„Některé drahé hračky jsou tak dokonalé a mají tolik funkcí, že dítě a většinou i rodiče zprvu ohromí, ale díky své úplnosti nepřipouští zapojení fantazie a dítě přestanou záhy zajímat,“ uvádí na svém webu Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP).

Učit se a rozvíjet se

Vhodná hračka by podle Vančatové měla být také didaktická. „Měla by dítě něco nového zábavnou formou naučit a rozvíjet jeho schopnosti a dovednosti,“ píše lékařka na svém blogu a upozorňuje také na to, že výrobek má ctít šetrnost k přírodě i k lidskému organismu. Zmiňuje také naplnění etických a sociálních požadavků. „Hračka by měla být produkována v zemích a firmami, které například nezaměstnávají děti,“ dodává Michaela Vančatová.

Jak vybrat správnou hračku pro děti do tří let?

| Video: Youtube

Důležitá je také bezpečnost. Rodiče by měli dbát třeba na to, aby si děti do tří let nehrály s něčím, co obsahuje malé části, které by mohly vdechnout.

close Projekt Miminka a maminky. info Zdroj: Deník/Jan Lakomý zoom_in „Na obalu hračky by mělo být výrobcem uvedeno, pro jakou věkovou kategorii je hračka určena. Levné hračky nebývají kvalitní a mohou být z nezdravých materiálů," upozorňuje ČPZP.

Zda je hračka v pořádku, si mohou rodiče ověřit například prostřednictvím označení CE (evropská shoda). Ta se nachází na zboží, které prošlo posouzením a splňuje legislativní požadavky Evropské unie. Mezi známé značky kvality patří Bezpečná a kvalitní hračka, Bezpečné hračky, Správná hračka – vybráno odborníky a další.