Lyžařské desatero Českého olympijského týmu:

| Video: Youtube

Dětská lyžařská helma s brýlemi a páteřním pásem by měla patřit k základní výbavě každého lyžaře. Ať už z bazaru nebo nová, helma musí malému lyžaři dobře sedět.

„Nepohodlná a špatně padnoucí výbava nejen znepříjemní vašemu dítěti zážitek z lyžování, ale také ohrožuje jeho bezpečnost,“ varují na webu lyžařské školy European Snowsport.

Rostoucí helma dětem vydrží

Nikdy nekupujte helmu větší s tím, že dětem vydrží na déle. Lepší je helmu vypůjčit nebo pořídit helmu rostoucí, u které se dá obvod hlavy postupně přizpůsobovat dítěti. Na nákup helmy přispívají některé zdravotní pojišťovny v rámci preventivních programů.

Na lyžích, bobech i sáňkách je dítě velice zranitelné.

„Jeden z mých nejhorších lyžařských zážitků bylo, když jsem viděla svého syna narazit přímo do stromu. Na chvíli se zamyslel, nedával pozor. Nemohli jsme s tím nic dělat, a to přesto, že jeho táta jel kousek za ním,“ popisuje nepříjemnou zkušenost lyžařská instruktorka a matka pěti dětí, Jessica Averett na známém lyžařském blogu Skiing Kids.

Chlapec byl naštěstí v pořádku. „Jsem si jistá, že mu helma zachránila život,“ uzavírá Jessica.

Kupujeme lyžařskou helmu: Nejdůležitější je velikost

Základním kritériem při výběru dětské lyžařské helmy je její velikost. Helma musí dítěti perfektně sednout. Na hlavě dítěte se helma nesmí hýbat či klouzat, a to ani při prudkém předklonu. Helma musí zkrátka zůstat pevně na hlavě, ať se děje cokoliv.

Dětské lyžařské helmy bývají dostatečně tepelně izolované a dítěti by v nich neměla být zima. Pokud ale přeci jenom chcete, můžete dítěti pod helmu pořídit speciální tenkou čepici nebo klasickou kuklu. K dostání jsou také helmy s krytky na uších. Rozhodně pod helmu nepatří silnější zimní čepice. Helma by po nich mohla při nárazu sjet.

Tipy na pohodové a bezpečné lyžování s dětmi:

  1. Výbava na prvním místě – helma, páteřní pás a brýle. Bez těchto pomocníků se na svah nepouštějte
  2. UV ochrana – i když se zdá, že v zimě nemá sílu, dokáže slunce potrápit. Při pobytu na svahu patří na obličej krém s UV faktorem. Ušetříte si tak několik týdnů s „vypáleným“ obrysem brýlí na obličeji
  3. Oblečení vrstvěte – Než jednu tlustou bundu, zvolte raději tenké funkční vrstvy. Spodní vrstva by měla odvádět od těla pot, horní potom chrání před povětrnostními vlivy a udržuje tělo v teple.
  4. Lísteček s kontaktními údaji – zvláště s většími dětmi se může snadno stát, že se při pohybu na sjezdovce rozdělíte. Pro všechny případy by dítě mělo mít u sebe kontaktní údaje na rodiče, případně hotel, kde přebývá. Může to být lísteček v kapse, případně se dají pořídit speciální náramky s vyraženými jmény a telefonními čísly.
  5. Naslouchejte jim – když se vydaří krásný den s ideálními podmínkami, je snadné nechat se unést a chtít zůstat na svahu co nejdéle. Při lyžování s dětmi by to ale měly být ony, kdo řekne dost. Děti se unaví daleko dříve a nucením jim zimní radovánky jen znechutíte.

Lyžařskou helmu vybírejte zároveň s brýlemi

Dětskou lyžařskou helmu a brýle vybírejte zároveň. Musí na obličeji sedět a nevytlačovat helmu z obličeje. Pokud už máte helmu vybranou, vezměte ji na nákup brýlí s sebou, abyste je mohli vyzkoušet.

„Nejenže jsou lyžařské brýle pohodlnější, než sluneční, ale také lépe drží na obličeji a chrání před chladem,“ vyjmenovává výhody Jessica Averett.

Pokud dítě nosí dioptrické brýle, hledejte na lyžařských brýlích písmena OTG (z anglického Over the Glasses - přes brýle).

Těžká helma znepříjemní lyžování

Helma pro děti ani dospělé nesmí být příliš těžká. Zvláště při celodenním lyžování pocítí krční svaly každý gram navíc. Výjimkou jsou speciální helmy pro sportovní lyžování, které mají zabudované chrániče brady a uší.

Pro běžné lyžování ale volte helmy lehčí s technologií in-mold. Vyrábí se vstřikováním polystyrenu nebo polypropylenu přímo do skořepiny. Tím vzniká pevná a zároveň lehká helma. Zatímco polystyrenová výplň se při větším nárazu zdeformuje, polypropylenová výplň se vrátí do původního tvaru a vydrží tak opakované nárazy.

Kde jsou helmy na svahu povinné?

  • V Itálii je pro děti povinná helma. Všichni lyžaři musí mít navíc sjednané pojištění odpovědnosti
  • v Rakousku je helma na lyžích povinná do 15 let
  • bez helmy se děti neobejdou ani v Chorvatsku, Polsku, na Slovensku a Slovinsku
  • povinnost nosit lyžařskou helmu zatím nezavedla Česká republika, Německo, Švýcarsko ani Francie. Stejně tak není u dětí helma povinná ve Španělsku a v Norsku

Ochrana před rotačními pohyby

Klasické lyžařské helmy chrání tím, že pohlcují energii nárazu a tlumí tak dopady na hlavu dítěte. Moderní technologie jdou v ochraně ještě dál. Pokud u helmy uvidíte zkratku MIPS nebo WaveCel, jedná se o zdokonalené konstrukce. MIPS, z anglického multi-directional impact system, umožňuje pohyb materiálů uvnitř helmy. Díky tomu lyžařská helma absorbuje větší část rotačních sil a chrání tak především mozek.

Podobně funguje technologie WaveCel. Materiál se při nárazu smrští a absorbovanou energii nárazu svým posunem přesměruje od hlavy.