Dětský zrak se vyvíjí podle slov oční optičky a optometristky Ireny Beránkové z Ústí nad Labem od narození do šesti let a dioptrické vady do konce růstu těla.

„Už ve školkách existuje možnost screeningového vyšetření, kde odborník speciálním přístrojem změří dětský zrak na jeden metr. Zatím to ale není plošný projekt a není to hrazené zdravotní pojišťovnou.“

Dnes je celkem běžné, že už prvňáci či druháci mají svůj mobil nebo tablet. Zbylé děti si přístroje půjčují u rodičů. Ideální by bylo, kdyby děti v tomto věku měly možnost digitální zařízení používat maximálně půl hodiny denně, děti do deseti let hodinu.

Rodiče by se měli dětem věnovat, ne je zabavit mobilem

„Hodně dětí se dnes kouká do telefonů či tabletů velmi zblízka. To směřuje k tomu, že roste předozadní délka oka, které se zvětšuje a hrozí zmíněná krátkozrakost. Je to celosvětový trend, proto skoro všechny značkové firmy vyrábějící skla dnes přicházejí s produktem, který toto řeší,“ vysvětluje optička.

Podle ní je důležité, aby dítě bylo v případě zjištění problému sledováno jedním lékařem a jedním očním optikem, aby bylo možné za určité období porovnat, jak se oko mění.

Děti čelí epidemii krátkozrakosti:

Paní Janě se zrak zhoršoval od dětství až k současným 11 dioptriím na dálku. Proto pravidelně nechává kontrolovat oči svého syna Matěje.
České děti čelí epidemii krátkozrakosti. Záchranou jsou speciální brýlové čočky

Je ale vhodné, aby se dítě v útlém věku na mobilní zařízení dívalo jen velmi zřídka. „Rodiče by se mu měli věnovat jiným způsobem, připravovat mu pestrý program. Samozřejmě jiná věc je genetika, kdy má dítě po rodičích určité zdravotní dispozice a dioptrie po nich „zdědí“.

I tak je ale potřeba hlídat, aby se mu zrak nezhoršoval. Pokud je v tomto ohledu zdravé, doporučuje se, aby bylo hodně venku na vzduchu, na čtení či hraní mělo dobré osvětlení a nekoukalo neustále na blízko.“

To ale odborníci doporučují i dospělým, kteří pracují v kanceláři či u počítače, aby po 45 minutách práce zraku ulevili a patnáct až dvacet minut koukali do dálky.

Prevenci je třeba řešit včas

V kolika letech je třeba řešit prevenci, pokud jsou historicky zjišťovány v rodině vady zraku? Oční optička má jasno. Preventivní prohlídky provádí pediatři. Někteří z nich jsou vybaveni přístrojem Plusoptix, kterým mohou zkontrolovat zrak v prvním roce života, dále v roce a půl a ve třech letech.

Když se problém podchytí později, zrak se nevyvíjí tak, jak by měl. Případná vada se většinou projeví v prvním školním roce, kde děti mají větší zátěž na oči, takže si můžou začít i ztěžovat,“ upozorňuje Irena Beránková.

Jak dítě připravit na oční vyšetření:

Zdroj: Youtube

Řada rodičů je také překvapena tzv. školní myopií, kdy se při rychlém růstu mění předozadní délka oka a přibývají dioptrie. Kvůli ní dítě například nepřečte text na tabuli, špatně rozeznává obrázky na nástěnce a může se i začít vyhýbat některým hrám.

Jak vyplynulo ze zveřejněných statistik, nezjištěnou oční vadu má dnes každé dvanácté dítě ve věku čtyř let.

Pozor na zanedbání problému

Rodiče musí být v péči o své děti velmi pozorní a včas reagovat na varovné signály. Důležité je chodit na preventivní prohlídky. Dítě v roce či dvou letech na kontrole u pediatra komunikuje jen minimálně, a ten ne vždy musí na zdravotní komplikaci přijít, případně je výsledek zkreslený.

„Některý zkušený dětský praktik ale může mít speciální přístroj, již zmiňovaný Plusoptix, kterým zjistí oční vadu či dioptrie i přesto, že s ním dítě moc nemluví. Další věcí je, že dětský zrak, resp. oční svaly jsou silné a děti si spoustu věcí doostří. Proto se musí při vyšetření „rozkapávat“, aby se svaly uvolnily a jako by vypnuly, pak je možné zjistit aktuální stav zraku a oční vadu je možné naměřit v plné výši,“ říká Irena Beránková.

Distanční výuka se podepsala na zhoršujícím se zraku u mnoha dětí:

Martin Slaný
Distanční výuka se podepsala na zhoršujícím se zraku u mnoha dětí

Jednodušší test zraku zvládne doma i samotný rodič, když se s dítětem dohaduje, zda a jak vidí na určitou vzdálenost třeba i s postupným zakrýváním očí. Hrozí totiž, že pokud se před nástupem do školy stav očí zanedbá, náprava dětského zraku už není možná. Ještě stále se setkáváme s tím, že jsou mezi školáky tupozrací jedinci.

Nedostatek dětských očních lékařů

Dle zákona by dětský zrak do patnácti let měl vyšetřovat jen oční lékař i v souvislosti s rozkapáváním očí. „U nás bereme děti od pěti či šesti let a používáme slabší kapky. Tuto službu nehrazenou zdravotní pojišťovnou nabízíme hlavně proto, že v Ústí nad Labem byly jen dvě oční lékařky specializující se na děti,“ vysvětluje optometristka.

Čekací doby tak byly velmi dlouhé a rodiče hledali alternativu. Jako řešení se nabízela spolupráce oční optiky s dětskou oční lékařkou. Čekací doba je zhruba měsíc.

Tupozrakost je nutno léčit brzy, v dospělosti se už nenapraví:

Ilustrační foto
Tupozrakost je nutno léčit brzy, v dospělosti se už nenapraví

„Za den zvládneme na objednávku vyšetřit pět dětí. Naměřím je na přístroji, rozkapu jim oči a po půlhodině přichází lékařka. Naměří si dioptrie, zkontroluje oční pozadí a vysvětlí rodičům další postup v případě nalezené oční vady. Někteří rodiče také žádají jen prevenci, i když dítě nemá problémy,“ dodává optometristka.