Říká se, že všeho moc škodí. Spát ve studené místnosti může být nezdravé stejně tak jako v přehřátém pokoji. Aby se děti dobře cítily, je důležité pokojovou teplotu jejich pokojíčku pravidelně kontrolovat.

Příliš vysoká teplota v pokoji s sebou nese mnoho negativ, která mohou miminku uškodit. S teplotou v pokoji souvisí stav imunitního systému a prokrvení celého těla. V případě vysokých teplot v pokoji se děti potí a hrozí tak, že nastydnou, budou mít vyrážky či se stanou lehce náchylné na nižší teploty.

Jak pečovat o klimatizaci, uvidíte ve videu:

| Video: Youtube

Správná teplota

Podle společnosti Philips, která je světovým výrobcem domácích doplňků, jako jsou zvlhčovače a čističky vzduchu, se nejzdravější teplota v pokojíčku pro děťátko pohybuje někde mezi 16 až 20 °C a hodnoty vlhkosti by se ideálně měly pohybovat mezi 40 až 60 procenty.

Zatímco pro dospělé nepředstavuje přehřátá místnost žádný zásadní problém, horší je to s dětmi, které jsou na teplotu i vlhkost mnohem citlivější. Děti totiž nedokážou regulovat tělesnou teplotu tak dobře jako dospělí.

V zimě můžeme snadno snížit teplotu v přehřáté místnosti prostým větráním, složitější je to v létě, kdy venkovní teploty i přes noc mohou vyšplhat nad 25 stupňů. V takovém případě by teplota v dětském pokojíčku neměla přesáhnout 20 stupňů. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by neměl být větší než 5 až 7 ˚C.

S klimatizací opatrně

Pokud nezabere běžné větrání okny, dobrým pomocníkem rodičů může být v letních měsících klimatizace - ať už zabudovaná nebo přenosná. Práce s ní ale vyžaduje opatrnost. Rozhodně nedávejte dítě spát přímo pod proudící vzduch z výduchů klimatizace. Pokud tomu nemůžete nijak zabránit, oblečte dítě tak, aby mělo zakryté nohy i ruce.

Nezapomínejte také na to, že klimatizace vysušuje vzduch. Správná vlhkost vzduchu v místnosti je rovněž důležitá, protože pokud je nízká, mohou dětem vysychat sliznice. Řešením je umístit do místnosti nádobu s vodou nebo zapnout zvlhčovač.

Na noc se vyplatí klimatizaci zapnout s předstihem, aby měla čas místnost vychladit. Nejhorší totiž je, když dítě položíte do postýlky ve chvíli, kdy klimatizace pracuje na plný výkon. Myslete také na to, že se dítě potřebuje po probuzení aklimatizovat a přechod mezi teplotami by neměl být skokový. Takže pokud ho vezmete v létě hned z vychlazené místnosti do venkovního horka, může z toho onemocnět. Dejte mu v bytě čas na to, aby si na rostoucí teplotu zvyklo.

Myslet také na pravidelnou údržbu klimatizace. Časem se v ní totiž mohou namnožit bakterie a roztoči, kteří mohou způsobit dýchací problémy. Zanesené filtry také zvyšují spotřebu energie.

Klimatizační jednotky můžete využít vedle chlazení vzduchu či topení také jako čističku vzduchu. Pokud máte doma psa nebo jiného domácího mazlíčka, případně máte v bytě koberce, budete mít s největší pravděpodobností v místnosti vyšší prašnost. V takovém případě se vyplatí kontrolovat filtry klimatizace častěji, nejméně dvakrát ročně.