Když dítě odmítá lék, je to často problém na dlouhý čas. Velmi však záleží na tom, jakým způsobem se jej rozhodneme vyřešit. Zeptali jsme se odborníků z řad lékárníků a své tipy nám poradily také některé maminky různě starých dětí. Jak totiž některé z nich samy řekly, u pochopení prospěšnosti léku záleží i na samotném věku dítěte.

Tipy, jak snížit horečku dítěte bez léků:

| Video: Youtube

Děti nechtějí lék? Existují tipy, jak je přesvědčit

Specializovaný web Everyday Health sestavil žebříček deseti tipů, jak vyzrát na problém s podáváním léků dětem, a přimět je, aby lék spolkly. Záleží zde na přístupu i jednoduchých tricích.

Když asistuje při podání léku i rodina
Při podávání léku dítěti do úst si menší dítě položte na paži a větší posaďte na klín. Může se totiž stát, že lék jinak skončí někde jinde než v pusince dítěte. Pokud se vám nedaří podat většímu dítěti lék, požádejte o pomoc tatínka nebo třeba babičku. Dítě si posaďte na kolena tak, aby mělo záda otočená k vám. Jednou rukou přidržte hlavu za čelo a opřete si ji o hrudník, druhou rukou přidržte paže dítěte. Poté může tatínek nebo babička podat lék, radí web lékárny Dr. Max.

  • Správný přístup – Velice pomáhá, když mají samotní rodiče pozitivní přístup. Starší děti totiž často reagují na povzbuzení a berou si příklad ze svých rodičů.
  • Kontrola nad sebou samým - Dětem, které už jsou dostatečně staré na to, aby pochopily, proč lék užívat, to zkrátka vysvětlete. Připravte je na to předem a pokud je například výběr z příchutí léků, nechte je vybrat si. Někdy je účinná také hra – nechte dítě nacvičit si podávání léků na panence nebo oblíbeném plyšákovi.
  • Pomoc lékaře – Léky jsou různé a některé jejich varianty lze podávat různě. Váš lékař vám může vybrat léky, které chutnají lépe nebo jsou koncentrovanější a je třeba je užívat méně často.
  • Zlepšení chuti léků – Existují přípravky, které lékům dodají lepší chuť. Pokud mají vaše děti problémy s užíváním léků, informujte se na tuto možnost u svého lékaře.
  • Přidejte lék do jídla – Ve většině případů bývá bezpečné, když tabletku rozdrtíte a přimícháte lék do oblíbeného jídla. Opět je ale nutné prokonzultovat tuto možnost se svým lékařem. Některé pilulky, například léky s časově omezeným uvolňováním, mohou ztratit na účinnosti, pokud je otevřete nebo rozdrtíte.
  • Ošizení jazyka – Chuť dítěte můžete oklamat například jinou výraznou chutí před tím, než podáte lék. Například můžete potřít jazyk sirupem, podat studený nanuk nebo čokoládu, která pokryje jazyk do té doby, než dítě lék úspěšně spolkne.
  • Obejděte jazyk – U této osvědčené metody je nutné dbát na to, aby dítě sedělo vzpřímeně a pevně podepřené, aby se nezačalo dusit. Rodiče mohou použít kapátko nebo injekční stříkačku, aby dostali léky na zadní nebo boční stranu jazyka. Tak se dítě vyvaruje často nepříjemné pachuti.
  • Vizuální odměna – Starší děti často reagují na systém odměňování. Kromě slovní odměny můžete zkusit dát dětem samolepku nebo ji nalepit do kalendáře vždy, když si lék vezmou. Tak budou moci i vizuálně sledovat své pokroky v kalendáři.
  • Naučte děti polykat pilulky – Již od věku čtyř let je možné děti učit polykat pilulky. Začít můžete učením polykání malých kousků bonbónů. Zkusit můžete také namáčení tobolek do studené vody, aby byly kluzké, lámání pilulek na menší kousky nebo vložení pilulky do hrudky želé.
  • Když všechno selže – Zejména u dětí se stává, že když užívají lék dlouhodobě, rodičům zkrátka dojdou možnosti. Jednou z dalších možností může být například zapojení další osoby. Děti totiž mohou být ochotnější vzít si lék od někoho jiného, než od rodiče. Hlavní je zachovat si pozitivní přístup a v případě frustrace či zoufalosti se poradit se svým pediatrem.

Čím zapít kapky nebo sirup?
K zapití je obvykle nejvhodnější čistá voda, nebo jiný oblíbený nápoj vašeho dítěte. Chcete-li podávat lék přímo v nápoji, poraďte se s lékárníkem, jestli smíchání léku s nápojem nemá vliv na účinek léku. Použijte jenom takové množství nápoje, abyste si byla jistí, že jej dítě celé vypije. V opačném případě neužije dítě celou potřebnou dávku léku, radí web lékárny Dr. Max.

Co doporučují odborníci

Na tipech, jak přesvědčit dítě, že lék, který odmítá, mu pomůže, se shodují i odborníci. Magistr Lukáš Novotný z lékárny Dr. Max je taktéž zastáncem zamíchání léku do sladkého nebo oblíbeného jídla. „Tím může být třeba rozmačkaný banán, přesnídávka nebo čokoládová pomazánka. Je dobré mít po ruce studený nápoj na rychlé zapití, třeba ovocný čaj,“ říká Lukáš Novotný.

Se svým dítkem si můžete zahrát na doktora, aby pochopilo prospěšnost podávání léků:

Zároveň radí i ohledně jiných forem léků. „U léků proti horečce a bolesti může být vhodným řešením výměna sirupu za čípek. V těchto případech pomůže namazat zadeček dětskou mastí a čípek lehce potřít olejem, aby lépe dovnitř vklouzl,“ zmiňuje Novotný a dodává, že záměna lékové formy však nepomůže vždy.

Na řadu dětí však podle něj zafunguje odvrácení pozornosti jiným směrem. Například prohlížení si knížky nebo vyprávění pohádkového příběhu. Můžeme zapojit představivost a nechat nejprve lék „ochutnat“ oblíbenou hračkou dítěte. „Důležité je pokusit se před dítětem zachovat rozvahu a klid,“ doplňuje.

Maminky vědí své

Spousta maminek, které mají k tomuto tématu blízko, se také shodla na tom, že zaručeně nejvíce zabírá přimíchání léku k něčemu sladkému, pokud je to možné. A také samozřejmě samotná komunikace.

„Nejvíce asi zabírá komunikace a vysvětlování, protože ony i ty dětské hlavičky pochopí dost,“ myslí si Kateřina Plná, která je maminkou tříleté Anežky a několikaměsíčního Vojty.

Praktickým způsobem řeší se svou dvouletou dcerkou tento problém i Lada Šmukařová. „Tabletku rozdrtím, smíchám na lžičce se sladkým čajem, dám do stříkačky a je po problému,“ říká.

Zkuste trik, kdy si dítě vyzkouší aplikaci léku či medicíny na oblíbené hračce:

Problém se může vyskytnout nejen u podávání léků, ale i u jiných lékařských úkonů, například u očkování. „Máme jediný problém a tím je injekce. To dcerku musí držet několik lidí. V tom ale hraje roli strach a panika. U toho bohužel pomůže jen mírnit následky a v našem případě uklidňovat,“ svěřuje se Adéla Trombiková, maminka, jejíž šestiletá dcerka je jinak naprosto disciplinovaná a podle jejích slov od mala polyká i rybí tuk.

„Existuje speciální dudlík pro dávkování léků, který mi výrazně pomohl. Díky němu mi dítě spolkne lék bez křiku,“ uzavírá maminka Michaela Postupová, která díky této vychytávce nemá s podáváním léků roční dcerce žádný problém.

Obecně se maminky shodují, že čím je však dítě starší a více chápe, tím je podávání léků těžší. Poté nejvíce skutečně zabírá komunikace, vysvětlování a zdravý vztah s rodičem.

Doktoři a medicína mohou být pro některé děti zpočátku traumatizující záležitostí: