Deskové hry mají na děti velmi pozitivní vliv. Jak Deníku popsal dětský psycholog Václav Mertin, umožňují zábavu, přijatelné napětí, mohou učit strategickému myšlení, spolupráci i kontrolovanému soupeření.

Trápíte se s usínáním miminka? Zkuste osvědčené rady:

„V některých hrách má dítě možnost protihráče podpořit nebo naopak potopit. Některé pracují s náhodou, kterou samo dítě ovlivní jen zcela nepatrně, což je důležité i pro život, protože vidí, že všechno ovlivnit nelze,“ řekl psycholog.

close Dětský psycholog Václav Mertin. info Zdroj: Se souhlasem Václava Mertina zoom_in Dětský psycholog Václav Mertin.

Řada deskových her je velmi jednoduchá. Díky tomu je mohou hrát i předškolní děti. Mnoho z nich se díky tomu naučí trochu počítat, poznávat číslice nebo počet teček do šesti.

Prioritní je děti zabavit. Nedejte nudě šanci:

„Při hře se dá někdy mluvit i o jiných věcech, na které jindy nebývá čas. V neposlední řadě jde obvykle i o docela kultivovanou zábavu. Nerad bych zapomněl na to, že hry se hrají podle pravidel, což je důležitá dovednost i pro běžný život,“ uvedl Václav Mertin.

Bezprostřední kontakt

Kontakt hráčů bývá u deskových her většinou bezprostřední. Dítě díky tomu vidí reakce soupeřů nebo spoluhráčů. „I rodiče dávají najevo emoce, radost ze hry či zklamání z prohry. A přestože se dospělí do hry třeba tolik neponoří, stejně reagují silněji než neutrálně,“ popsal psycholog.

Nejoblíbenější stolní hry youtuberky Katky:

| Video: Youtube

Na otázku, zda by deskové hry mohly mít na děti nějaký negativní dopad, pak odpověděl, že si něco takového neumí moc představit. „Jestliže dítě nechce z jakýchkoliv důvodů hrát, tak prostě nehraje. Jsou děti, které hry neunášejí a tedy nechtějí hrát, protože vnímají riziko, že prohrají,“ vysvětlil.

Nevíte, kam dřív "skočit"? Nezapomínejte však na správnou rovnováhu mezí prací a rodinným životem:

Odolnost vůči prohře se však podle něj dá naučit. A dokonce by se i učit měla. Doporučuje tedy uplatňovat strategii pozvolného a individualizovaného přivykání. „Preferuji strategii, že občas dopřejeme dítěti vítězství,“ řekl Václav Mertin.

close Děti a stolní hry. info Zdroj: pexels.com zoom_in Kontakt hráčů bývá u deskových her většinou bezprostřední.

Dopřáním vítězství dítěti ovšem nemyslí švindlování, ale přímou pomoc jako nepatrnou úpravu pravidel ve prospěch dítěte. „Jen nesmíme zapomenout na to, že rozhodujeme my dospělí, ne dítě. Například o tom, že dítě může vrátit špatný tah či hodit kostkou ještě jednou,“ upozornil psycholog.

Někdy nezbývá, než být trpělivý

Ten dále doporučuje poradit malému hráči vhodný krok. Některé dítě je velmi rezistentní a ještě v deseti nebo jedenácti letech rozmetá hrací plán, když pochopí, že nevyhraje. V takovém případě nezbývá než být trpělivý.

Nabídka dětských kroužků je široká:

close Projekt Miminka a maminky. info Zdroj: Deník/Jan Lakomý zoom_in A na co by si rodiče měli při výběru deskové hry dát pozor? „Měli by přihlédnout k věku dítěte a k dosavadním zkušenostem s hraním. Když vyberou hru, která může trvat hodinu, tak menší dítě může ztratit pozornost, přestane ho to bavit,“ dodal Václav Mertin.

Web Mensy ČR deti.mensa.cz pak doporučuje konkrétní tituly. Pro mladší školní věk je vhodná například strategická hra Elfenland, při níž musí hráči dobře plánovat cestu mezi různými městy a navštívit co nejvíce míst. Stejné věkové kategorii udělá radost také Heckmeck z žížalek, hra, která učí malé hráče sčítat. Pro starší školní věk a dospělé je pak vhodná třeba detektivní hra Cluedo či oblíbené Activity 2.