Zajímavá fakta o lidských očích:

| Video: Youtube

Barva očí je nejenom vynikající příklad pro výuku genetiky, ale také zahrnuje plno nových pojmů nad její rámec. Ty pak souvisejí například s prognózou různých chorob, psychologií konkrétního jedince nebo i s populární kulturou, kde oči mohou symbolizovat určitý fenomén. Současná genetika zkrátka zkoumá všechny okolnosti, související s barvou očí, jak se můžeme dočíst ve studii s názvem Jakou barvu mají vaše oči? Výuka genetiky barvy očí & barevné vidění autora Davida A. Mackeyho.

Začněte u barvy očí matky

Děti dědí geny ze strany otce a matky. Barva očí matky má však určující vliv na barvu očí dítěte, i když ta nemusí být úplně stejná. Prvním krokem k určení je pak zaznamenání barvy očí matky výběrem z následujících: hnědá, modrá, zelená nebo oříškově (světle) hnědá.

Šedá barva očí je podle nové klasifikace nejvzácnější:

Stejné barevné spektrum rozlišujte i u otce, jehož geny se na dítěti podílejí z 50 %. Platí, že barva očí dítěte může být odlišná od jednoho nebo také obou rodičů, ale znalost barvy očí rodičů je výchozím bodem.

Jedním z dalších kroků ke zkoumání je i barva očí všech čtyř prarodičů. Rozmanitost genů v rodině mohou ale například rozšířit i sourozenci obou rodičů, jak popsal všechny tyto kroky web WikiHow.

Barva očí je jednou ze základních genetických záležitostí, ale nic není tak jednoznačné. „Výsledný efekt může být někdy totiž úplně jiný, než jste se učili v hodinách biologie,“ jak píše například zahraniční specializovaný web Healthy Children.

Zelená barva očí byla dlouho považována za tu nejméně typickou:

Základní genetické poznatky k budoucí barvě očí u dítěte

  • Dva modroocí rodiče představují velkou pravděpodobnost, že se jim narodí modrooké dítě, ale nestane se to vždycky.
  • Dva hnědoocí rodiče budou mít pravděpodobně (ale ne zaručeně) hnědooké dítě.
  • Pokud si všimnete, že jeden z prarodičů má modré oči, šance, že se narodí modrooké dítě, se o něco zvýší.
  • Pokud má jeden z rodičů hnědé oči a druhý modré, jsou šance na barvu očí přibližně vyrovnané.
  • Pokud má vaše dítě jedno oko hnědé a jedno modré, upozorněte na to svého lékaře. Pravděpodobně má vzácné genetické onemocnění zvané Waardenburgův syndrom. 

Nebesky modrýma očima se mohou pyšnit především Evropané:

Přestože kdysi byla hnědá barva očí považována za „dominantní“ a modrá barva očí za „recesivní“ (ustupující do pozadí, pozn. red.) znak, moderní věda ukazuje, že nic není tak jednoduché, píše zahraniční odborný web All about vision. Znamená to, že tyto staré poznatky nahradily novější a přesnější.

Waardenburgův syndrom
Jde o skupinu vzácných genetických stavů, které se kromě různé barvy obou očí mohou vyznačovat i nedostatkem kožní pigmentace (zabarvení kůže, pozn. red.), určitým stupněm ztráty sluchu nebo v jistých případech srostlými prsty. Waardenburgův syndrom je populární i v popkultuře, zejména se objevuje v literatuře, jak píše internetová encyklopedie Wikipedia

Existují také počítačové softwary, které vám na základě barvy očí rodičů a dalších generací pomohou vypočítat předpokládanou barvu očí vašeho budoucího dítěte.

Barva očí se vyvíjí i mění

Mnoho dětí evropského původu se rodí s modrou barvou očí. Nejčastěji v prvním roce jejich života se množství pigmentu v duhovce zvýší. Tento proces však může trvat až do 6 let věku nebo i déle. Existují také poznatky o dlouhodobé změně barvy očí v pubertálním i dospělém věku.

„Po nemoci nebo dlouhém bdění dochází k zesvětlení barvy očí, protože je sníženo množství krve v duhovkových cévách,“ popisuje problematiku vývoje barvy očí autorka Veronika Švábová z Masarykovy univerzity ve své práci s titulem Barva očí brněnských vysokoškoláků.


Nahrává se anketa ...

Množství pigmentace v očích může ovlivnit také albinismus, což je genetická porucha snižující množství pigmentu obecně. Častý mýtus, že lidé s albinismem mají červené oči, je však lichý. Jejich barva očí je obvykle jen světlá, přestože existují další různé barevné typy albinismu. Úskalím však je také to, že albinismus se pojí s problémy se zrakem, píše zahraniční web NOAH – Národní organizace pro lidi s albinismem a podobnými poruchami.

Říká se, že oko je do duše okno. Především je to ale okno do genetiky:

Šedá je nejvzácnější

Oficiálně existují čtyři barvy očí – hnědá, modrá, oříšková a zelená. Zelená barva očí byla kdysi považovaná za tu nejvzácnější, ovšem podle nových poznatků a klasifikací je možná ještě méně častá jiná barva: šedá.

Zelená barva se vyskytuje například u 9 % lidí americké populace, ale například jen u 2 % té celosvětové. Nová klasifikace určila poměrně nedávno šedou barvu očí jako novou samostatnou barvu. Právě díky této změně se tak stala nejvzácnější, informuje zahraniční web Very Well Health.

Nejčastější barvou očí je celosvětově jednoznačně hnědá. Mnohem rozmanitější než africké nebo asijské země je, co se týče barvy očí ,Evropa. Setkáme se zde se všemi variantami barev očí.

„Přitom právě modré oči jsou typické pouze pro evropské populace (a populace s evropským původem), což má na svědomí mutace určitého genu v této oblasti,“ píše se na webu Masarykovy univerzity.

Zajímavostí pak je, že barva očí i její světlost má silný vliv na atraktivitu člověka z pohledu druhého pohlaví a na výběr partnera, jak dodávají vědci z Masarykovy univerzity.

U zvířat můžeme občas pozorovat barevné odchylky, například u odlišné barvy obou očí:

Barvy očí v České republice

Pavel Lízal z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, který je zároveň předsedou spolku Genetické společnosti Gregora Mendela, se dlouhodobě zabývá výzkumem zaměřeným na barvu očí v Česku. Dlouhodobě také zkoumá podíl barvy očí mezi žáky na školách v České republice i na Slovensku. Na svém webu píše o tom, že probíhající výzkum ukazuje největší podíl hnědých a poté modrých očí.

Zároveň jsou dostupná data z dalšího probíhajícího výzkumu Pavla Lízala, který se týká manželských svazků podle barvy očí v Česku a na Slovensku. Některé poznatky ukazují, že například modroocí lidé si velmi často volí stejně také modrooké partnery.