VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: TÁBOR

Město Tábor je jedním z nejznámějších a nejkrásnějších jihočeských měst. Okresní město je důležitým kulturním, administrativním, dopravním, obchodním a turistickým centrem oblasti. V jeho historickém jádru města byla vyhlášena Městská památková rezervace. Po Českých Budějovicích je Tábor druhým největším jihočeským městem. Leží na řece Lužnici ve výšce 437 m nad mořem.

Počátky tohoto známého centra husitského hnutí se datují již do 13. století, některé prameny však uvádějí, že zde už v 1. století před Kristem stávalo keltské sídliště. Město a hrad zde založil kolem roku 1270 Přemysl Otakar II. na výhodném strategickém místě na skalnatém ostrohu nad ústím Tismenického potoka do Lužnice a nazval jej Hradiště nad Lužnicí. To však bylo záhy zničeno. Ve 14. století byl nad starou cestou do Sezimova Ústí postaven hrad, později nazvaný Kotnov. Roku 1420 okolo hradu vybudovali husité město Hradiště hory Tábor, které bylo v roce 1437 povýšeno na město královské.
Zdroj: http://www.tabor.cz

Mighty Sounds opět ovládne Tábor

Tábor - Na letišti Čápův dvůr dnes začne už 14. ročník třídenního hudebního festivalu Migty Sounds. Kvůli rekonstrukci Budějovické ulice se dají předpokládat komplikace v dopravě.

Opilec ve škodovce havaroval

Tábor - Naprosto bezohledné a nezodpovědné jednání předvedl jednačtyřicetiletý řidič Škody, který jel směrem od obce Řípec na Táborsku a na jedné z křižovatek se rozhodl odbočit vlevo, aniž by dal přednost protijedoucímu vozidlu na hlavní silnici.

Jak jsme žili v Československu. V pátek představíme masopust 1977 v Košicích

Košice - V pátek pokračuje v tištěném Táborském deníku nový seriál Jak jsme žili v Československu.

Budvarka U Zlatého lva zve na koncert The Purple Eye

Tábor - Ve čtvrtek od 20 do 22 hodin pokračuje letní seriál koncertů v Budvarce U Zlatého lva na Žižkově náměstí s dobrovolným vstupným.

Divadlo Oskara Nedbala zve na pohádku

Tábor - Ve čtvrtek od 16 hodin zve Divadlo Oskara Nedbala na pohádku o třech kamarádech – Veverce, Slonovi a Mravenci, kteří spolu bydlí.

Dopravní kolaps způsobil souběh uzavírek

Tábor - Pondělní kritická situace v ulicích centra Tábora se následující den nezopakovala. Důvod? Pomohlo tomu rychlé rozhodnutí zprovoznit Jeronýmovu ulici pro oba směry.

OBRAZEM: Housův mlýn hostil řezbáře

Tábor - Návštěvníci Housova mlýnu od středy do neděle sledovali, jak zkušení řezbáři vdechovali život dřevu.

Tábor zažil dopravní kolaps

Tábor - Dlouhé kolony aut, časté troubení, tisíce naštvaných řidičů. Tak během pondělního dopoledne vypadala dopravní situace v Táboře.

Na Soukeník nově na masáž i do sauny

Sezimovo Ústí - Chatovou osadu u řeky Lužnice vlastní noví majitelé. Pod rukama jim prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Do budoucna se také chtějí víc otevřít i neubytovaným hostům.

OBRAZEM: ZOO Tábor slavila třetí narozeniny

Větrovy – Páteční den v největší jihočeské zoologické zahradě pojali netradičně, uspořádali pro návštěvníky zahradní slavnost. Zoo Tábor v jejím rámci oslavila své třetí narozeniny pod vedením ředitele Evžena Korce, volný den tam strávily stovky dětí s rodiči nebo prarodiči a měly o zábavu postaráno. Program byl bohatý od rána až do večera.

Chyšecký dorostenec běžel okolo Jordánu

Chyšky, Tábor - V neděli 1. července 2018 se v Táboře uskutečnil 5. ročník Běhu okolo Jordánu, který pořádala táborská běžkyně Eva Pláničková.

Řídil i přes zákaz. Teď ho čeká soud

Tábor - Táborští dopravní policisté zahájili trestní řízení proti muži středního věku ze Soběslavska.

Zoo zve na Zahradní slavnost

Tábor – Již 3. výročí otevření slaví na začátku července Zoo Tábor.

Mlýn připomene Husa zpěvem, ohněm i filmem

Tábor – Plánujete si program na páteční husovský večer? Volbou může být návštěva Housova mlýnav údolí Tismenického potoka v Táboře.

Budějovickou ulici uzavře rekonstrukce

Tábor - Hlavní dopravní tepnu města čeká v létě oprava. Začne 9. července, na stavební práce je vyhrazena lhůta 135 dní.

Kradl v obchodě, teď ho čeká soud

Tábor - Policisté zahájili trestní řízení proti místnímu muži středního věku.

Zmizelo lešení za 40 tisíc

Sezimovo Ústí - Sezimovoústečtí policisté šetří případ krádeže 40 metrů čtverečních pozinkovaného rámového lešení značky Alfix.

OBRAZEM: Měšický zámek obsadila armáda i středověké ležení

Táborsko - První červencovou neděli se konal v pořadí 4. ročník zábavného a zároveň naučného odpoledne s názvem Armáda dětem v prostorách barokního zámku v Měšicích.

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled posledních rozloučení v okrese.

OBRAZEM: Na košické návsi se po roce zpívalo a tančilo

Košice - Po roce se na náves v jihočeských Košicích vrátila živá hudba. Obec společně s hasiči pořádala v sobotu 30. června již druhý ročník Společenského posezení občanů.

Karel Jordán sepsal osudy tří mužů, kterým učaroval Orient

Tábor - Pochopit geopolitické, kulturní a náboženské „zákruty“ Blízkého východu a východního Středomoří je pro běžného Evropana nadmíru krkolomný úkol.

Zloději stačilo dvacet minut

Tábor - Policisté pátrají po zloději, který se ve čtvrtek v době krátce před půl pátou hodinou večerní násilím vloupal do osobního auta Škoda Rapid bílé barvy.

Zahradní slavnost otevřela expozici

Sezimovo Ústí - Památník Edvarda Beneše připravil slavnostní zahájení nové výstavy.

OBRAZEM: Jistebničtí hasiči slavili 140. výročí

Jistebnice – V sobotu 23. června oslavil Sbor dobrovolných hasičů Jistebnice už 140. výročí od založení sboru.

RADY DO ZAHRADY: Ochrana ovoce a zeleniny

Táborsko - Máme pro vás další rady pro zahrádkáře.

Stříbrný šíp v sobotu zasáhne jih Čech

Tábor – Po roce se na jihočeské tratě v sobotu vrátí legendární motorový vlak Stříbrný šíp, který má za sebou pohnutou historii.

Lékařská pohotovost na Táborsku

Táborsko - Přinášíme přehled, kam zajít o víkendu k lékaři.

Jak jsme žili v Československu. V pátek o historii Plané nad Lužnicí

Planá nad Lužnicí - V pátek pokračuje v tištěném Táborském deníku nový seriál Jak jsme žili v Československu.

Také některé spoje městských autobusů mají prázdniny

Tábor - Městský úřad Tábor, odbor dopravy sděluje, že od 4. 7. s platností do 2. 9. vstupují v platnost výlukové jízdní řády linek MHD č. 20 a 21.

Městský úřad omezí svůj provoz

Tábor - V pátek bude na Městském úřadu Tábor uzavřeno oddělení registru řidičů.

Zahradní slavnost otevře památník

Sezimovo Ústí  - Čtvrteční zahradní slavnost v areálu vily druhého československého prezidenta odstartuje sezonu v Památníku Edvarda Beneše.

ZOO Tábor v sobotu opět ožije za tmy při noční prohlídce

Tábor - Noční prohlídky v zoologické zahradě v Táboře si mezi návštěvníky rychle získaly velkou popularitu. Proto ZOO Tábor připravila další možnost zjistit, co se v zoologické zahradě děje po setmění, a to již tuto sobotu 23. června.

Recyklojízda se ve Veselí nad Lužnicí dočkala vřelého přijetí

Veselí nad Lužnicí - Do třech jihočeských měst včetně Veselí nad Lužnicí v tomto týdnu zavítala Recyklojízda, což je tým, který v červnu projíždí Českou republiku, aby podpořil třídění a recyklaci baterií.

V problému havranů v Táboře trvá patová situace, řešení je v nedohlednu

Tábor – Nečekaně slabá účast, méně emotivních výstupů z řad veřejnosti, několik dílčích novinek, ale v podstatě totožné resumé. Taková byla druhá beseda v Základní škole Zborovská na téma havraních kolonií ve městě, a hlavně na Pražském sídlišti.

Farskou zahradu ovládlo umění a vůně dřeva

Planá nad Lužnicí - Na zahradě Galerie Fara a na břehu Farského rybníka mohou lidé celý týden obdivovat práci uměleckých řezbářů.

Slapský „vlašák“ získal zlato

Slapy - Jedna z vítězných trofejí z nedávno vyhodnocené prestižní soutěže Chutná hezky jihočesky se přestěhovala i na Táborsko, konkrétně do Slap.

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled posledních rozloučení v okrese.

Rady do zahrady

Táborsko - Máme pro vás další rady pro zahrádkáře, tentokrát červnové práce na zahradě.

Borotín už podruhé zdobí Zelená stuha

Borotín - Městys byl v soutěži Vesnice roku oceněn za péči o zeleň a životní prostředí.

Letní pohodu na Sokolské plovárně zpestří lidem také knihy

Tábor – Návštěvníci Sokolské plovárny již mohou až do konce léta využívat milou pozornost věnovanou Městskou knihovnou v Táboře.

Základní škola Zborovská získala 60 tisíc

Tábor - Odměny za aktivitu v projektu Sazka olympijský víceboj převzali zástupci 35 škol v pražském divadle Metro. Mezi oceněnými je i Základní škola Tábor, Zborovská. S 805 žáky je táborská škola největší z těch, které vyhrály.

Na Táborsku zabavené rybářské náčiní půjde do elektronické aukce

Tábor - Táborské pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) má nový „úlovek“.

Šlágr na kurtech pod vodopádem vyšel hostům

Tábor - Na táborských kurtech pod vodopádem se utkaly v tenisové Jihočeské divizi dosud neporažené týmy LTC Tábor 1903 A a LTC České Budějovice. Po jednoznačném vítězství 7:2 a postupu do druhé ligy se radují budějovičtí tenisté.

Majitelé historických motokol mají za sebou sraz a před sebou novou výzvu

Tábor - Už druhý táborský sraz majitelů a milovníků historických motokol s benzínovým pohonem je po víkendu už jen minulostí.

Javorová alej u Čenkova je pruhovaná, akce Arniky myslela na řidiče

Čenkov - U silnice vedoucí od Čenkova na Dobřejice a dále do údolí Lužnice ke Stádleckému mostu bylo v sobotu mimořádně živo.

Krasavice se vrátily na trať ve formě

Tábor - Už 115 let slouží lidem železniční trať Tábor - Bechyně a třetím rokem se na ní konají nostalgické jízdy Léto na Bechyňce v režii Českých drah.

OBRAZEM: Táborské Centrum Kaňka oslavilo 16. narozeniny

Tábor – Zahradní slavnost v Helsinské ulici odstartovala v pátek úderem 16. hodiny. Centrum Kaňka se jako každoročně rozhodlo oslavit svůj vznik, už 16 let se věnuje poskytováním sociálních služeb, vzdělávání a volnočasovým aktivitám pro děti nejen s postižením.

Stacionář Klíček Záluží si užil tradiční zahradní slavnost

Tábor – Už od roku 1998 dodržuje Klíček v Záluží tradici Zahradní slavnosti. Letošní rok nebyl výjimkou a ve stacionáři bylo znovu hodně veselo.

U Čekanic ukončil mladý muž svůj život pod rychlíkem

Táborsko - Na železniční trati u Čekanic došlo ve čtvrtek k tragické události. Krátce před půl pátou odpoledne tam rychlík smetl osobu, která střet nepřežila.

V Kaňce si užijí zahradní slavnost

Tábor – U příležitosti 16. narozenin Centra Kaňka, které slouží dětem s postižením, se v jeho areálu koná v pátek od 16 hodin zahradní slavnost Kaňkohraní.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT