VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: TÁBOR

Město Tábor je jedním z nejznámějších a nejkrásnějších jihočeských měst. Okresní město je důležitým kulturním, administrativním, dopravním, obchodním a turistickým centrem oblasti. V jeho historickém jádru města byla vyhlášena Městská památková rezervace. Po Českých Budějovicích je Tábor druhým největším jihočeským městem. Leží na řece Lužnici ve výšce 437 m nad mořem.

Počátky tohoto známého centra husitského hnutí se datují již do 13. století, některé prameny však uvádějí, že zde už v 1. století před Kristem stávalo keltské sídliště. Město a hrad zde založil kolem roku 1270 Přemysl Otakar II. na výhodném strategickém místě na skalnatém ostrohu nad ústím Tismenického potoka do Lužnice a nazval jej Hradiště nad Lužnicí. To však bylo záhy zničeno. Ve 14. století byl nad starou cestou do Sezimova Ústí postaven hrad, později nazvaný Kotnov. Roku 1420 okolo hradu vybudovali husité město Hradiště hory Tábor, které bylo v roce 1437 povýšeno na město královské.
Zdroj: http://www.tabor.cz

Policisté hledají svědky nehody

Tábor – Policisté prosí o pomoc při šetření dopravní nehody, ke které došlo někdy mezi úterním polednem a středečním ránem.

Kuželkáři Lokomotivy si vyšlápli na vedoucí Rosice a slavili pošesté v řadě

Tábor – Kuželkáři Lokomotivy Tábor se v sobotu postarali o smělý husarský kousek, když přichystali první sezónní porážku vedoucím Rosicím. V tabulce sice zůstávají po osmi kolech čtvrtí, ale stejně jako třetí Dačice smazali náskok druhého Slavoje Praha a dotáhli se k první příčce na jediný bod.

Penzion pro svobodné pány

Tábor - Penzion pro svobodné pány uvidíte večer v DON.

Házenkáři Spartaku MAS se ve druhé lize dočkali první sezónní výhry

Sezimovo Ústí – Druholigoví házenkáři Spartaku MAS Sezimovo Ústí si konečně mohou vydechnout. V nedělním domácím derby s „béčkem“ Strakonic dokázali navázat na týden starý první bod z Havlíčkova Brodu a dočkali se vydřené, leč nesmírně cenné výhry.

Bennewitzovo kvarteto zahraje v Táboře

Tábor - Ve čtvrtek 15. listopadu večer začíná v DON koncert.

Na fotbalovém stadionu v táborské Kvapilově ulici roste krytá tribuna

Tábor – Do kroniky výstavby fotbalového stadionu v táborské Kvapilově ulici přibude na sklonku podzimu další stěžejní kapitola. Na východní straně tohoto sportoviště vyrostla do krásy první část plánované kryté tribuny.

V plánské Sokolovně se vzpomínalo na Kamila Beneše

Planá nad Lužnicí – V plánské Sokolovně se vzpomínalo na Kamila Beneše.

K husitství se odkazovaly legie

Tábor - Působivý nástup táborské posádky při příležitosti oslav 100. výročí vzniku československého státu zažilo v pátek dopoledne Žižkovo náměstí.

Zprůjezdnění Budějovické ulice v Táboře má zpoždění

Tábor – První etapa rekonstrukce Budějovické ulice bude dokončena asi 10. prosince. Její zprůjezdnění bylo původně naplánováno na listopad. Práce ale podle vedoucího odboru investic Karla Hotového komplikovaly technické problémy.

Táborskou koalici hájení nečeká

Tábor - Tábor má novou vládu. Koalice získala oproti očekávání sice o hlas navíc (15), ale opozice jí od začátku šla tvrdě po krku.

Pavilon psychiatrie podraží o 66 milionů korun

Tábor – Náklady na stavbu nového pavilonu táborské psychiatrie se proti původním plánům zvýší o 66 milionů korun. Schválený projekt z roku 2015 totiž nepočítal se zvýšením cen ve stavebnictví, ke kterému během uplynulých dvou let došlo.

Sestavit rodokmen zvládne i laik

Tábor – Táborská pobočka České genealogické a heraldické společnosti v Praze, která se zaměřuje na zkoumání rodokmenů, je otevřená teprve necelý půlrok.

Kuželkáři Lokomotivy urvali v Hořicích velmi cenné prvoligové vítězství

Tábor – Hráči Lokomotivy Tábor mají v první lize kuželkářů další pádný důvod k radosti. Z pátého sezónního střetnutí na půdě SKK Hořice si přivezli těsné, leč velmi cenné třetí vítězství.

Víc peněz pro botanickou zahradu

Tábor - Rada města pro tento rok odsouhlasila částku 320 tisíc korun nad rámec pravidelných ročních příspěvků pro táborskou botanickou zahradu.

Sestry Plaché ozdobily derniéru na Vysočině cennými kovy

Tábor – U Nového Města na Moravě se za účasti čtyř stovek závodníků uskutečnil závěrečný oblastní závod Vysočiny v orientačním běhu na krátké trati. Výraznou stopu v něm zanechaly i sestry Plaché reprezentující táborský OK Střelka.

Voživot uvede ve Spektru Krysí dům

Sezimovo Ústí - Amatérské divadlo Voživot z Mladé Vožice uvede detektivní drama z Anglie 30. let v úterý od 19 hodin v sezimovoústeckém Spektru.

Užijte si Mezinárodní den stromů v ZOO Tábor

Tábor – Stromy jsou právem označovány za „zelené plíce“ naší planety. Přijďte si připomenout jejich význam v sobotu 20. října do ZOO Tábor u příležitosti Mezinárodního dne stromů.

Divadlo rozezní Jihočeská filharmonie

Tábor – Ve středu od 19 hodin se ve velkém sále Divadla Oskara Nedbala odehraje koncert s názvem Česká hudba zní.

Novou lípu obdivovali i papíroví draci

Tábor – Napsali nám do redakce.

Barevný čtvrtek ve slavnostním

Tábor - Divadlo Oskara Nedbala se chystá na již 368. díl cestopisného cyklu Barevný čtvrtek.

Řídil auto pod vlivem

Planá nad Lužnicí - Táborští dopravní policisté zahájili trestní řízení proti místnímu třicetiletému muži.

Císařský rozcestník je opět na místě

Tábor – Na křižovatku pod Černými mosty se v pondělí dopoledne vrátil rozcestník císařské cesty.

OBRAZEM: V Táboře si dali sraz majitelé automobilů Ford Mustang

Tábor - V neděli v dopoledních hodinách se v Táboře uskutečnil první ročník srazu majitelů automobilů Ford Mustang.

Festival čokolády letos už popáté

Tábor - Cílem festivalu bylo představit široké veřejnosti špičkovou čokoládu ve všech možných formách a podobách.

Z terasy restaurace zmizel slunečník

Klenovice - Nebývalý zájem o slunečníky projevili zloději na Táborsku.

Pitt BAND zahraje pro Rolničku

Sudoměřice u Tábora – V sobotu 3. listopadu bude kapela Pitt BAND z Nemyšle pořádat 10. ročník benefiční taneční zábavy v Sudoměřicích u Tábora.

OBRAZEM: Na šedesát papoušků má přechodný domov v Botanické zahradě Tábor

Tábor – V Botanické zahradě Tábor se od čtvrtka koná výstava exotů. S nápadem přišel jejich majitel Milan Jarolímek a zaměstnanci zahrady mu rádi vyhověli.

Připomenou si zemřelé

Tábor - Všechny blízké duše, jež už opustily tento svět, si připomenou účastníci procházky se svíčkami.

Lékařská pohotovost na Táborsku

Táborsko - Přinášíme přehled, kam zajít o víkendu k lékaři.

Na škodovce se vyřádil vandal

Tábor - Škodu ve výši 10 tisíc korun způsobil na vozidle Škoda zatím neznámý vandal.

Piráti odmítli jednání s ANO

Tábor - Jednání o podobě táborské koalice jsou v plném proudu. Piráti se však po interním hlasování rozhodli nepokračovat ve vyjednávání s ANO.

Tábor 2020 těsně vyhrál. Koalice s ANO ale nestačí

Táborsko - Táborské volby do zastupitelstva ovládli dva silní hráči: vítězný Tábor 2020 s 18,98 procenty a za ním hnutí ANO 2011 s 17,71 procenty. Obě hnutí získala po šesti mandátech. Jenže pro získání nadpoloviční většiny v zastupitelstvu je potřeba 14 hlasů. I kdyby se vítězové spojili, budou potřebovat třetího a zřejmě i čtvrtého do party.

Divadlo uvede životní drama o nejslavnějším mimovi Evropy

Tábor – V pondělí od 19 hodin se ve velkém sále Divadla Oskara Nedbala odehraje životopisné drama o nejslavnějším mimovi Evropy Jeanu Gaspardu Deburauovi.

Vandalové si nedali pokoj

Tábor - Noční směna strážníků z pátku na sobotu měla plné ruce práce s podnapilými vandaly.

Šperkařka zavítá do knihovny

Tábor - Talentovaná mladá šperkařka, vítězka prestižní ceny Czech Grand Design 2017 Nastassia Aleinikava představí v táborské knihovně svou kolekci šperků a brýlí.

Odcizil čtyři kola

Tábor – Policisté intenzivně pátrají po zloději, který někdy mezi pátkem a pondělím odcizil z automobilu Škoda Superb, odstaveného na parkovací ploše poblíž autobazaru v ulici U Čápova dvora, všechna čtyři kompletní kola.

Táborští psi mají svůj park

Tábor - Po prvním psím parku v Táboře se ve středu 19. září poprvé proběhli čtyřnozí chlupáči. Hřiště bylo otevřeno v areálu bývalých kasáren.

Lom Svatá Anna přivítá příchod podzimu

Tábor – Lom Svatá Anna se promění do hravé podzimní nálady už v sobotu 22. září od 15 hodin.

Autor projektu Piána na ulici přijede diskutovat o své práci

Tábor – Ve středu od 19 hodin přivítá Jednota kafe a knihy proslulého autora projektu Piána na ulici Ondřeje Kobzu.

Omladina si rozdělala ohníček v parku pro seniory

Tábor – Městští policisté oznámili, že v pondělí přijali stížnosti na omladinu, která ve Fitparku pro seniory na sídlišti Nad Lužnicí rozdělala ohníček.

Šířil dětskou pornografii

Tábor – Táborští kriminalisté odhalili a po důsledné přípravě zadrželi místního muže středního věku.

Dobývali, nebo Tábor naopak bránili? Kostry to zatím tají.

Tábor – Zemřeli v Táboře ve velmi mladém věku. Uctivého pohřbení se žena a dva muži ale nedočkali.

Jízdní řády táborské městské dopravy se opět mění

Tábor – Uzavírka silnice číslo III/1371 v Čelkovicích ovlivní jízdní řády městské hromadné dopravy.

Tábor čeká další silniční uzavírka

Tábor – Řidiči se od pondělí 17. září musí připravit na to, že neprojedou „serpentinami“ v Čelkovicích. Až do 21. prosince totiž dojde k uzavření silnice číslo III/1371.

Poznejte člověka podle rukopisu

Sezimovo Ústí – Ve čtvrtek 20. září se od 18 hodin koná ve Spektru zajímavá přednáška s názvem Grafologie. Přijďte se seznámit s psychologií písma.

Výrazná tečka na závěr výstavní sezóny v Želči

Želeč – Poslední výstava letošní výtvarné sezóny ve Špejcharu Želeč je nazvána prostě: příjmeními přední české malířky ze silné generace šedesátých let Ivy Fialové a významného grafika, knižního úpravce a pedagoga Pavla Beneše: „FIALOVÁ BENEŠ“.

Vědci zavítají do divadla

Tábor – Divadlo Oskara Nedbala v Táboře připravuje nový cyklus populárně vědeckých přednášek. Od října se návštěvníci táborského divadla mohou těšit na pravidelná setkávání s českými vědci, kteří v hodinovém programu představí aktuální objevy vědecké scény. Chybět nebude ani následná debata.

Lapili sprejera

Tábor – V pátek 14. září večer si hlídka městské policie posvítila na sprejera. Ten vytvářel nápisy na kamennou zeď v parku na Holečkových sadech. 

Začíná uzavírka silnice v Čelkovicích

Tábor – Řidiči od pondělí 17. září neprojedou „serpentinami“ v Čelkovicích. Až do 21. prosince zde totiž dojde k uzavření silnice číslo III/1371.

Táborské divadlo se dočká rozsáhlé rekonstrukce

Tábor – Divadlo Oskara Nedbala v Táboře za necelý rok čeká rekonstrukce. Ta si vyžádá 20 miliónů korun a potrvá celou podzimní sezónu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT