VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: TÁBOR

Město Tábor je jedním z nejznámějších a nejkrásnějších jihočeských měst. Okresní město je důležitým kulturním, administrativním, dopravním, obchodním a turistickým centrem oblasti. V jeho historickém jádru města byla vyhlášena Městská památková rezervace. Po Českých Budějovicích je Tábor druhým největším jihočeským městem. Leží na řece Lužnici ve výšce 437 m nad mořem.

Počátky tohoto známého centra husitského hnutí se datují již do 13. století, některé prameny však uvádějí, že zde už v 1. století před Kristem stávalo keltské sídliště. Město a hrad zde založil kolem roku 1270 Přemysl Otakar II. na výhodném strategickém místě na skalnatém ostrohu nad ústím Tismenického potoka do Lužnice a nazval jej Hradiště nad Lužnicí. To však bylo záhy zničeno. Ve 14. století byl nad starou cestou do Sezimova Ústí postaven hrad, později nazvaný Kotnov. Roku 1420 okolo hradu vybudovali husité město Hradiště hory Tábor, které bylo v roce 1437 povýšeno na město královské.
Zdroj: http://www.tabor.cz

Šperkařka zavítá do knihovny

Tábor - Talentovaná mladá šperkařka, vítězka prestižní ceny Czech Grand Design 2017 Nastassia Aleinikava představí v táborské knihovně svou kolekci šperků a brýlí.

Odcizil čtyři kola

Tábor – Policisté intenzivně pátrají po zloději, který někdy mezi pátkem a pondělím odcizil z automobilu Škoda Superb, odstaveného na parkovací ploše poblíž autobazaru v ulici U Čápova dvora, všechna čtyři kompletní kola.

Táborští psi mají svůj park

Tábor - Po prvním psím parku v Táboře se ve středu 19. září poprvé proběhli čtyřnozí chlupáči. Hřiště bylo otevřeno v areálu bývalých kasáren.

Lom Svatá Anna přivítá příchod podzimu

Tábor – Lom Svatá Anna se promění do hravé podzimní nálady už v sobotu 22. září od 15 hodin.

Autor projektu Piána na ulici přijede diskutovat o své práci

Tábor – Ve středu od 19 hodin přivítá Jednota kafe a knihy proslulého autora projektu Piána na ulici Ondřeje Kobzu.

Omladina si rozdělala ohníček v parku pro seniory

Tábor – Městští policisté oznámili, že v pondělí přijali stížnosti na omladinu, která ve Fitparku pro seniory na sídlišti Nad Lužnicí rozdělala ohníček.

Šířil dětskou pornografii

Tábor – Táborští kriminalisté odhalili a po důsledné přípravě zadrželi místního muže středního věku.

Dobývali, nebo Tábor naopak bránili? Kostry to zatím tají.

Tábor – Zemřeli v Táboře ve velmi mladém věku. Uctivého pohřbení se žena a dva muži ale nedočkali.

Jízdní řády táborské městské dopravy se opět mění

Tábor – Uzavírka silnice číslo III/1371 v Čelkovicích ovlivní jízdní řády městské hromadné dopravy.

Tábor čeká další silniční uzavírka

Tábor – Řidiči se od pondělí 17. září musí připravit na to, že neprojedou „serpentinami“ v Čelkovicích. Až do 21. prosince totiž dojde k uzavření silnice číslo III/1371.

Poznejte člověka podle rukopisu

Sezimovo Ústí – Ve čtvrtek 20. září se od 18 hodin koná ve Spektru zajímavá přednáška s názvem Grafologie. Přijďte se seznámit s psychologií písma.

Výrazná tečka na závěr výstavní sezóny v Želči

Želeč – Poslední výstava letošní výtvarné sezóny ve Špejcharu Želeč je nazvána prostě: příjmeními přední české malířky ze silné generace šedesátých let Ivy Fialové a významného grafika, knižního úpravce a pedagoga Pavla Beneše: „FIALOVÁ BENEŠ“.

Vědci zavítají do divadla

Tábor – Divadlo Oskara Nedbala v Táboře připravuje nový cyklus populárně vědeckých přednášek. Od října se návštěvníci táborského divadla mohou těšit na pravidelná setkávání s českými vědci, kteří v hodinovém programu představí aktuální objevy vědecké scény. Chybět nebude ani následná debata.

Lapili sprejera

Tábor – V pátek 14. září večer si hlídka městské policie posvítila na sprejera. Ten vytvářel nápisy na kamennou zeď v parku na Holečkových sadech. 

Začíná uzavírka silnice v Čelkovicích

Tábor – Řidiči od pondělí 17. září neprojedou „serpentinami“ v Čelkovicích. Až do 21. prosince zde totiž dojde k uzavření silnice číslo III/1371.

Táborské divadlo se dočká rozsáhlé rekonstrukce

Tábor – Divadlo Oskara Nedbala v Táboře za necelý rok čeká rekonstrukce. Ta si vyžádá 20 miliónů korun a potrvá celou podzimní sezónu.

Střelnice si užila večer plný hudby

Tábor – Sál spolkového domu Střelnice včera ovládla vážná hudba.

Pole u Chýnova se po roce proměnilo v bitevní

Chýnov – V sobotu 8. září odpoledne obsadila sklizené kukuřičné pole před Chýnovem Armáda ČR a složky integrovaného záchranného systému.

Unikátní nová lávka pro pěší a cyklisty u Černých mostů už je na místě.

Tábor - Lávka pro pěší a cyklisty, která má zajistit bezpečný přesun chodců a cyklistů přes dopravně exponovanou křižovatku u Černých mostů, je od sobotního rána na své místě.

Mladíci ukradli hasicí přístroj a znečistili Jordán

Tábor – Na základě oznámení občana zadržela krátce po desáté hodině hlídka městské policie v ulici K Vodopádu skupinku pěti mladíků, kteří u výpusti vodní nádrže Jordán manipulovali s hasicím přístrojem. Jeho obsah poté v daném místě vystříkali. Tím došlo ke znečištění výpusti i vody v potoce.

Lékařská pohotovost

Tábor - Lékařská pohotovost.

Divadelní sezóna je za dveřmi

Tábor – Divadlo Oskara Nedbala nabízí předplatné na podzimní sezónu, které si můžete objednat už jen do pátku 7. září.

Táborské policisty trápí opilí řidiči

Tábor – Táborské policisty v posledních dnech zaměstnávají opilci za volantem.

Rekonstrukce Bechyňské brány se komplikuje

Tábor – Rekonstrukce Bechyňské brány je složitější, než se čekalo, termín znovuotevření ale zůstává stejný.

Maminky s dětmi se vydaly na dobročinnou procházku

Tábor – Ve čtvrtek ráno se na dopravním hřišti u Jordánu začaly shromažďovat maminky s kočárky, značka dětského oblečení Little Angel táborského výrobního družstva invalidů Dita totiž zorganizovala v historii první dobročinnou procházku na podporu organizace DEBRA.

Děti se pobavily a naladily na školu

Tábor – Na Sokolské plovárně v Táboře se sešly děti a rodiče při závěrečné části cyklu Léto na plovárně, který pořádala městská knihovna.

Křižíkovu elektrárnu čeká vzkříšení

Tábor – Neorenesanční budova na pravém břehu Lužnice kdysi sloužila jako elektrárna vyrábějící stejnosměrný proud pro první elektrifikovanou železnici v Čechách.

Přívěs traktoru narazil do domu

Dolní Hořice – Jednotka profesionálních hasičů ze stanice Tábor v úterý zasahovala u dopravní nehody traktoru v Dolních Hořicích.

Táborští psi mají svůj první park

Tábor - V areálu bývalých kasáren vznikl park pro psy. Chlupáči se v něm proběhnou už v září.

Rychlík u Doubí usmrtil koně

Doubí u Tábora – Neobvyklá a smutná zpráva se objevila v policejní svodce.

Olga Havlová v knihovně

Tábor - Až do konce prázdnin zhlédnou návštěvníci táborské knihovny výstavu fotografií nazvanou Olga Havlová a Výbor dobré vůle.

Naše chutě provoněly Tábor

Tábor – V neděli se konal pátý ročník festivalu lokální gastronomie Naše chutě. Do táborské Střelnice přilákal osm set návštěvníků. Lidé ochutnali lákavé pokrmy a nápoje z více než 15 restaurací a kaváren z Tábora, jižních Čech a Prahy.

Dopravu v Táboře čeká odlehčení

Tábor – Rekonstrukce Budějovické ulice komplikuje průjezd Táborem už déle než měsíc. Po zprovoznění Jeronýmovy ulice pro oba směry se situace v centru částečně zklidnila. Dopravě v okresním městě pomůže i další změna plánovaná již na neděli 19. srpna.

Autobusy od bazénu zmizí

Tábor – Parkoviště u plaveckého stadionu v Táboře se brzy dočká avizované proměny, která si vyžádá investici zhruba 5 miliónů korun. Na jeho ploše se poměrně výrazně zvýší počet míst pro osobní automobily.

Táborský triptych má po derniéře

Tábor – V kostele Narození Panny Marie v Táboře na náměstí Mikuláše z Husi vyvrcholil ve čtvrtek 17. srpna 7. ročník letního cyklu koncertů staré hudby Táborský triptych.

I malá ves vypráví velké příběhy

Radimovice u Želče – Hledáte zajímavý tip, jak strávit konec prázdnin s celou rodinou? Příští víkend se přímo nabízí navštívit první ročník společenské akce Rozmarné léto v obci Radimovice u Želče asi čtyři kilometry jižně od Tábora.

Odloženou peněženku už nenašel

Tábor – Policisté v pondělí 13. srpna oznámili, že se na ně obrátil místní mladý muž, kterému dle jeho slov kdosi odcizil peněženku s osobními doklady, kreditními kartami a hotovostí přesahující dva tisíce korun.

Klenovičtí našli hned tři důvody k oslavám

Klenovice – Malá obec nedaleko Soběslavi s téměř sedmi sty obyvateli se ponořila tento víkend 11. a 12. srpna do oslav. Klenovičtí k nim měli hned tři důvody, první příležitostí bylo 620. výročí založení obce, dále dobrovolní hasiči oslavovali vznik svého sdružení, které bylo založeno přesně před 110. lety a před deseti lety obec přijala obecní znak a vlajku.

Dotační kauza a personální problémy otřásají táborskou Správou lesů

Tábor – Emoce na 38. zasedání zastupitelstva města Tábora rozjitřilo vystoupení jednatele táborské Správy lesů Daniela Černého.

Do zoo na lvy i zubry

Tábor - Táborská zoo je domovem více než tří stovek zvířat.

V Táboře se narodilo mládě chráněné sovice sněžní

Tábor – Zoologická zahrada v Táboře přivítala další nový přírůstek – narodilo se zde mládě sovice sněžní. Na svět přišlo na konci června, má tedy za sebou první měsíc života a zatím to naštěstí vypadá, že se mu daří dobře. Jeho rodiči jsou samec Nikolas a samice Hedvika.

Na náměstí zavítá Adéla Jonášová

Tábor – Před Budvarkou U Zlatého lva na Žižkově náměstí se 9. 8. koná další z pravidelných čtvrtečních koncertů napříč hudebními žánry.

V sítích policistů uvízl další dealer

Tábor – Už počátkem týdne zadrželi táborští kriminalisté hned tři prodejce marihuany, a to dva osmnáctileté mladíky a ženu ve věku 22 let. Ve středu vydali zprávu o tom, že v sítích jejich opatření uvízl také šestadvacetiletý muž, který na Táborsku rovněž distribuoval marihuanu.

Tábor poskytne azyl nalezeným kočkám

Tábor – Táborské technické služby plánují rozšíření psího útulku. Přechodné ubytování ve Vápenné strouze získají i kočky. 

Zoo oslaví světový den lvů

Tábor – Zoologická zahrada Tábor zve veřejnost, aby s ní v sobotu 11. srpna oslavila světový den lvů. U výběhu těchto divokých šelem bude od 10 do 16 hodin připraven informační stánek, kde se zájemci dozví více o životě těchto zvířat.

Za prodej drog půjdou před soud

Tábor – Kriminalisté začátkem tohoto týdne zadrželi dvaadvacetiletou dívku a dva osmnáctileté mladíky podezřelé z prodeje drog.

V Táboře se o hlasy utká dvanáct stran

Tábor – Volby do zastupitelstev obcí se uskuteční až 5. a 6. října, ale kandidátní listiny jsou již odevzdány. V Táboře se o hlasy voličů utká sedm politických stran, tři hnutí a dvě sdružení nezávislých kandidátů.

Divadlo zve na prohlídku zákulisí

Tábor – Divadlo přes léto nespí. Architektonická rarita dvou propojených budov s dvěma hledišti a jedním jevištěm je otevřena návštěvníkům.

Husitské muzeum zve na výpravu do podzemí

Tábor – Netradiční výpravu do prostor táborské Staré radnice podniknou v sobotu od 13 hodin návštěvníci Husitského muzea.

Z kotelny zmizelo bourací kladivo a bruska

Tábor – Policisté pátrají po zloději, který v úterních dopoledních hodinách kradl v neuzamčeném rekonstruovaném domě ve Vančurově ulici v Táboře.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT