VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: SOBĚSLAV

Léto ve Vesnickém klubu zahájí Radůza

Chotěmice - Na statek Václava Koubka v Chotěmicích přijedou během léta Vladimír Mišík, Spirituál kvintet, Traband i Mig 21

Soběslavští baráčníci udržují zvyky už 85 let

Soběslav - Udržovat staročeské zvyky, obyčeje, pečovat o národní kroje, folklór či pořádat výstavy nebo se zapojovat do národopisných slavností a zájezdů. To je hlavním úkolem soběslavských baráčníků. Že své poslání plní již dlouhé roky, dokazuje letošní výročí. Připomenou si již 85 let od doby, kdy obec baráčníků v Soběslavi vznikla.

Kontejnery dělí obyvatele Čerazi

Čeraz - Proti kontejnerům na návsi v Čerazi podepsala část místních petici

Návštěvníky na expozici vítali chlebem a solí

Soběslav - Historické fotografie, tradiční jídlo a kroje. Tak vypadala úterní vernisáž v soběslavské knihovně k 85. výročí založení obce baráčníků v Soběslavi. Každého návštěvníka, který si přišel začínající výstavu prohlédnout, uvítali u vstupu tradičně – chlebem a solí. Ochutnal i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek 

Lahvička drží Dráchov v napětí

Dráchov - Vydala socha Jana Husa sto let starý vzkaz? Na odpověď čeká i stavba mostu přes řeku

V zajetí se Jan Coufal odnaučil jíst brambory

Skalice/ 1. světová válka – Pomník padlým je dominantou skalické návsi
a nese jména třiadvaceti mužů, kteří se nedožili setkání se svými rodinami. Další mladíci z vesnice měli víc štěstí: světovou válku přežili a jejich vzpomínky žijí v potomcích. Vyprávění Jana Coufala pozorně naslouchaly jeho dcery, Božena Bělohlavová (1928) a Jarmila Vančatová (1933). Jejich otec i strýc Josef se z bojů v Rumunsku vrátili do rodné Skalice.

Dráchovští hasiči zachraňovali loni obec při povodních

Dráchov/ Představujeme SDH/ - Ani v Dráchově nechybí sbor dobrovolných hasičů. V současné době má celkem sedmdesátku dospělých členů a jejich starostou je Jiří Havlíček.

Klarinet ve válce vyměnil za manlicherovku

Tučapy/ 1. světová válka – Za osudy mužů, jejichž život poznamenala 1. světová válka, se tentokrát vypravíme do Tučap.

Na první štaci zastavili v Klenovicích, zastaví se až na podzim

Klenovice - Život u kolotočů není jednoduchý, ale František Habich by neměnil. U kolotočů se narodil a k řemeslu vede své tři syny i jejich děti. Rod Habichů jezdí po vesnicích více než 100 let.    

Břehule se vrátily do nových hnízdišť

Soběslavsko – Hnízdiště ohrožených břehulí obnovila Calla, sdružení pro záchranu prostředí, v pískovnách u Lžína na Soběslavsku.

Skaličtí uhráli první set vítězně

Skalice - Ministerstvo životního prostředí zamítlo v obci testování lokality pro těžbu bentonitu

Soběslav má kočičí rekord

Soběslav - Lidé při kroužcích keramiky vyrobili 396 koček

Na zvon se složila celá obec

Dvorce - Ve Dvorcích mají od soboty nový zvon. Jeho přechůdce nejen při mších sloužil od roku 1773

I po letech našli ve třídě housle pana řídícího

Skalice – Dochovaná historická tabule, dřevěné lavice, ale i početnice, aktovky, blatské kroje či dobový inkoust, který se doplňoval do kalamářů. To je jen stručný výčet exponátů z výstavy o obecné škole, kterou ve Skalici společně s místní knihovnou otevřeli v sobotu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT