Na zahájení dorazila asi třicítka návštěvníků.O „vtipné“ entrée se postarali kulturní referenti David Blažek a František Doubek, kteří v kostýmech zazpívali několik žertovných písní. Na harmoniku je doprovodila Iva Mlázovská. Na akci nechyběl ani starosta Jiří Šimánek.

ROZVRŽENÍ VÝSTAVY

Výstavu najdete v prvním patře a dělí se na několik částí. „Exponáty zapůjčil místní divadelní spolek, část je z mé sbírky a některé jsou autentické, v kterých opravdu Plaňáci chodí do masopustního průvodu,“ informoval David Blažek, referent informačního centra.

Ten si před zahájením dal práci s popiskami a výstavu doladil do posledního detailu. „Výstava je stylizovaná spíše do venkovského ducha, v této místnosti je vyobrazený staročeský dvůr, jak se na něj přicházelo se svými typickými postavami,“ popsal první část expozice.

Další prostory s vitrínami obsahují fotografie a různé masopustní rekvizity. „Dobové fotografie a některé exponáty nám zapůjčilo Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Například tradiční růžičkový klobouk, masku rybníkáře z údolí Nových Hradů či Klibnu. Ta sloužila k vytvoření masky koně nebo také šimla, kdy se pod plachtu schovali dva lidé, aby vytvořili celé tělo koně. Jeden člověk dělal přední nohy a nesl hlavu a druhý tvořil zadní nohy,“ vysvětlil, k čemu vystavený kus sloužil.

MASOPUST V PLANÉ

Na Masopustní výstavu se můžete přijít podívat do 1. března, otevřeno je ve všední dny mimo pondělí od 10 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin. Samotný masopustní průvod projde Planou nad Lužnicí v sobotu 16. února a letošním tématem jsou Hvězdy stříbrného plátna.