Sochy, reliéfy, obrazy a fotografie Petra Fidricha a Ivo Hajna nabízí výstava Sofochyto v Mezinárodním muzeu keramiky v Bechyni. Začala o víkendu, potrvá do konce září a je jednou z posledních letních výstav v areálu někdejšího zámeckého pivovaru. Pobočka Jihočeské Alšovy galerie se totiž do dvou tří let přestěhuje kvůli vysokému nájmu na jiné místo ve městě.

„Nápad dělat podobné propojené instalace se rodil pomalu. Osud tomu chtěl, že se naše ateliéry – sochařský a fotografický – sešly na nějakou dobu v jednom objektu. Došli jsme k závěru, že prostorové objekty a placaté fotografie se mohou vzájemně doplňovat. Nejen tématy,“ řekl sochař Petr Fidrich. Vystavuje skulptury tvořené kombinovanou technikou; barevné sochy ze dřeva, keramiky i epoxidu.

Petr Fidrich se narodil před padesáti lety v Karviné. Do roku 2010, kdy se přestěhoval do Boršova nad Vltavou, žil v Českém Krumlově. Po studiu na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti, obor kamenosochařství, absolvoval na Akademii výtvarných umění v Praze. Věnuje se volné plastice a malbě.

Sofochyto je název výstavy, která o víkendu začala v bechyňském Mezinárodním muzeu keramiky. Svá díla představují fotograf Ivo Hajn a sochař Petr Fidrich.Profesí historik Ivo Hajn začal po revoluci pracovat 
v reklamních agenturách 
a v novinách, kde se dostal 
k fotografii. Na výstavě ukazuje snímky z cyklů Zapomenuté věci, Paměť zdí a Architektura v souvislostech. Jde 
o víc než dvacet velkoformátových fotografií.

V sérii Zapomenuté věci fotil předměty, jež lidé kdysi potřebovali a najednou je potřeovat přestali. Je to třeba sazečská kasa, starý zarostlý dům se sekačkou na trávu, dřevěná popraskaná loď na pobřeží, prastarý most, který nikam nevede, protože byla postavená nová silnice.

„Je to připomínka věcí, na které by se nemělo zapomínat, měli bychom se lépe starat i o staré domy. A lidská paměť je hrozně krátká,“ řekl Ivo Hajn. Toto téma zpracoval fotkou kostelíčka z Kréty, kde svatým na kresbách vyškrábali oči možná Turci za Osmanské říše, nebo prázdného výklenku 
z křížové cesty v Českém Krumlově.

Vedle výstavy Sofochyto 
a sbírek si mohou návštěvníci muzea prohlédnout i díla místní keramické školy. Ještě nedávno hrozilo, že Alšova jihočeská galerie (AJG) Mezinárodní muzeum keramiky přestěhuje z města keramiky Bechyně do Českých Budějovic, do krajské budovy, kde by nemusela platit nájem. Po vlně protestů se aktéři dohodli na kompromisu, že město pro muzeum adaptuje prostory 
v někdejším domě služeb.

Sofochyto je název výstavy, která o víkendu začala v bechyňském Mezinárodním muzeu keramiky. Svá díla představují fotograf Ivo Hajn a sochař Petr Fidrich.

„Do dvou tří let se tam muzeum přestěhuje,“ řekl ředitel AJG Aleš Seifert. V zámeckém pivovaru platila galerie roční nájemné milion korun za zhruba 4000 metrů čtverečních. V novém působišti bude muzeum fungovat celoročně, práci tam najde více lidí a rozšíří se jeho činnost.

Ke kompromisu hodně přispělo nové vedení města. „Nechtěli jsme proti nikomu bojovat, chtěli jsme se domluvit, aby tady sbírka zůstala. Hledali jsme řešení a nabídli jsme objekt, který se v současné době nevyužívá, je v majetku města, a zatím jsme se domluvili, že by tam muzeum mohlo být, i zástupci kraje se prostor líbí. I zastupitelé přijali usnesení, že máme v tomto záměru pokračovat,“ řekl starosta města Pavel Houdek.

Sofochyto je název výstavy, která o víkendu začala v bechyňském Mezinárodním muzeu keramiky. Svá díla představují fotograf Ivo Hajn a sochař Petr Fidrich.Jeho slova potvrzuje šéf krajského odboru kultury Patrik Červák. Jak řekl, rozhodla vstřícnost nového vedení města. Ústní dohoda zní, že první patro domu služeb, kam se muzeum přesune, upraví na své náklady město, kraj pak bude provozovat pobočku AJG a jednou dvakrát ročně obměňovat exponáty.

„Expozice by byla hodně živá, jsou to tisíce kusů. Jednáme s novým panem starostou a jde to správným směrem. Od prvopočátku jsme chtěli, aby expozice zůstala v Bechyni, otázka byla, jak moc se bude chtít město zúčastnit. Od bývalého starosty nebyla vstřícnost taková, jakou vidím od současného vedení města,“ řekl Patrik Červák. Podobně jedná kraj s městem Borovany, o expozici gotického umění v bývalém klášteře. (vkc, čtk)

Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni je pobočkou Alšovy jihočeské galerie, kterou zřizuje Jihočeský kraj. Vzniklo v roce 1967. Většina exponátů pochází ze sympozií konaných v Bechyni od 60. let. Ve sbírce, která má 2422 exponátů, jsou díla umělců z Evropy, USA, Kanady, Japonska, Koreje, Austrálie.