VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ještě nedávno v Hronově Vesci viděli létající světýlka

HRONOVA VESEC - Nadějkovsko, tento v pravdě nádherný kus naší země, zůstávalo po léta stranou větší pozornosti. Zalesněné kopce, pastviny s četnými balvany, údolí, kde bývá nelítostná zima, malé vesničky či lépe řečeno polosamoty, četné potoky a lesklé hladiny rybníků. Požehnaný kraj, čekající na bližší objevení.

16.9.2007
SDÍLEJ:

I tady měli kdysi obyvatelé problémy se šotkem. Museli mu podstrojovat a dobře s ním vycházet. Když ho ale někdo urazil, tvrdě se mu pomstil. Foto: Jaroslav Wimmer

Tam leží i Hronova Vesec. Najdeme ji mezi Petříkovicemi a Modlíkovem, ležící nad pravým břehem potoka s biblickým názvem Cedron. Jak zaznamenal Č. Habart ve 14. století, ves patřila Rožmberkům a přináležela k hradu Příběničky. Tehdy se ale jmenovala Vesce Chvalšiny.

Několik názvů

O čtvrt století později ji ale už nacházíme při jistebnickém panství, a to hned pod několika různými názvy: Chvalična, nebo Vesce Chvalova, Vesce Chvalčino, ba dokonce Vesce Chvalčivo. Název Vesce Chvalčina se ustálil až v 16. století. Podle Fr. Palackého se ves nazývala Vesce Chomoutova, snad po nějakém hospodáři toho jména. Ves pak spolu s jistebnickým panstvím patřila až do roku 1547 k obci města Hradiště Hory Tábora. Z té doby se dovídáme, že tu žil nějaký Hron, podle kterého ves dostala dnešní název.
Hronova Vesec je poprvé písemně připomínána v roce 1379. Zatímco tu v roce 1617 byli jen tři hospodáři a dva chalupníci, nejvíce lidí zde žilo trvale v roce 1869, kdy Hronova Vesec měla 77 obyvatel. Ves až do roku 1850 přináležela k Jistebnici. Dnes je jednou z mnoha osad někdejšího a brzy snad i budoucího městečka Nadějkova. Je přirozené, že tak zaslíbený kraj ráda vyhledávala i nejrůznější strašidla a nadpřirozené síly. A i v době zcela nedávné se tu děly podivné věci!

Záhada světel

Paní Marie Bendová z Hronovy Vesce napsala v Hlasu z Nadějkova z června 1999, že se tu opět objevila záhadná světla. Tajemná světla se tentokrát objevila v blízkosti Šichovy Vesce, a to kolem půlnoci a záře prý byla tak intenzivní, že si lidé mysleli, že někde hoří. Při bližším pozorování prý bylo zřejmé, že jas vychází z lesa a celou hodinu neměnil svou intenzitu. To se pak opakovalo po několik dalších nocí.
Jindy se dva muži pozdě večer vraceli z nadějkovské hospody. Na Stračím vršku se k nim z ničeho nic připojila dvě světla, vznášející se bez jakéhokoli hluku nízko nad zemí. Muži nezpanikařili, ale rázně přidali do kroku. Stejně tak učinila i světla. Když se zastavili, světla rovněž zůstala stát.
Stejné setkání prý zažili jistí manželé, kteří při pozdní večerní procházce také narazili na dvě světla. Když se manželé bleskurychle schovali za věkovité stromy, zmizela světla v lese. Jindy zase bylo vidět, jak je les ozářen silným světlem. Lidé si to nedovedli vysvětlit, protože v oněch místech není žádné lidské obydlí a prokazatelně nešlo o oheň. Všechny tyto tajemné zjevy se odehrály kolem roku 1998 a od té doby se prý už neobjevily.
Jak už to bývá, v Hronově Vesci měli svého času velké potíže se šotky. O některých sousedech se šeptalo, že v domácnosti mají šotka a díky jemu se jim vše dařilo. Museli ale se šotkem umět vycházet! Jinak dovedl lidem pěkně ztrpčovat život. Když ho dokonce urazili, mstil se jim „až za hrob“.
Kdo chtěl se šotkem vycházet v dobrém, prvním předpokladem pro to bylo, že se mu muselo podstrojovat.
Nejednou čeleď v takovém stavení reptala, že šotek dostává lepší stravu než oni. V jednom stavení to služka jednou nevydržela a šotkovi tajně snědla celou misku kaše, jídlo, které má nejraději. Šotkova pomsta ale byla krutá. V noci, když služka tvrdě spala, jí šotek propletl vlasy slámou tak dokonale, že se musela dát ostříhat do hola.

16.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Brabec

DON uvede koncert Lubomíra Brabce

Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Projížděl kolem policejní stanice se dvěma promile alkoholu

Tábor - Policisté zahájili trestní řízení proti místnímu muži (39).

Horská služba zachránila běžkaře, pomoc volal přes aplikaci Záchranka

Šumava - Německého běžkaře v terénu u státní hranice dnes 18. února odpoledne zachraňovali členové Horské služby přes perfektně fungující aplikaci Záchranka.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Na nejkratší rychlobruslařské trati, sprintu na 500 metrů, vybojovala česká jezdkyně Karolína Erbanová bronzovou medaili! Lepší byla pouze zlatá Japonka Nao Kodairaová a stříbrná Korejka I Sang-Hwa.

Táborští hokejoví bojovníci uhasili Plameny a po dlouhé době slaví

Tábor - Druholigoví hokejisté Tábora v sobotu konečně vyhlédli zpod těžké deky a díky mimořádně bojovnému a nadšenému výkonu vyválčili tři body. Jejich úspěch je o to cennější, že jim padl za oběť druhý tým tabulky ze Žďáru nad Sázavou!

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT