Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nešťastná láska z předbořického mlýna

PŘEDBOŘICE - Vesnice Předbořice leží jen kousek za hranicemi Tábosrkého okresu. Asi před 250 lety se tu prý udál prapodivný příběh, který měl vazbu i na táborské Vyšetice a proto jsem toto vyprávění výjimečně zařadil do tohoto seriálu. Z oné události se dochovala pouze pověst a ta, jak známo, roste podáním.

14.10.2007
SDÍLEJ:

MLÝN. Po smrti mlynáře nastaly ve mlýně zlé časy, které skončili tragickou smrtí milenců a prokletím mlýna. Foto: Jaroslav Wimmer

Tehdy kdesi na Sázavě stával mlýn a v něm hospodařil mlynář se synem Bedřichem. Ženu už dávno pochoval na krchově a syn se mu stal smyslem života. Byl neobyčejně nadaný a otec ho nechal studovat, ale kolo osudu se otočilo nechtěným směrem. Mlynář náhle zemřel, syn musel zanechat studií a proradní příbuzní ho připravili o dědictví. A tak se Bedřich jedním dnem ocitl bez prostředků a bez domova.
V nejvyšší nouzi mu pomohl otcův dávný přítel – mlynář v Předbořicích. Vzal Bedřicha k sobě, vyučil ho řemeslu a brzy patřil mezi nejpřednější chasníky v oboru.
Mlynář měl jedinou dceru, Verunku, kterou příroda obdařila nejen krásou, ale i bohatstvím ducha. Byla neobyčejně milá, a tak měla nápadníků až až. Nejhorlivějším byl statkář Hora z Vyšetic, který chtěl dívku získat pro svého syna Karla. Statkář byl mlynářovým přítelem a tak se zdálo, že je ruka v rukávě.
Věc se ale vyvíjela jinak. Verunka se zakoukala do Bedřichových očí a on zase do jejích a byla z toho láska jako hrom. Nebylo proto divu, že Verunka vytrvale odmítala Karlovu ruku až musela s pravdou ven. Mlynář zásadně nebyl proti Bedřichovi. Měl ho rád jako vlastního syna a navíc v něm viděl zajištění rodového řemesla. Verunčina matka ale Bedřichovi nepřála. Když dcera nechtěla ustoupit jejímu tlaku, matka rozhodla, že Bedřich musí z domu. Potom si Verunka vezme Karla.
Bylo to těžké rozhodování. Nakonec mlynář rozhodl: do dvaceti jar chyběly Verunce dva roky. Na tu dobu půjde Bedřich do světa, aby získal zkušenosti i jinde. Za dva roky se může vrátit a dostane Verunku i mlýn. Bylo rozhodnuto. Milenci se těžko loučili a když Bedřich odcházel z mlýna do světa zlověstně houkala sova – zlé znamení.
Čas běžel, netrvalo dlouho a mlynář se velice vážně roznemohl. Nepomáhali lékaři, ani báby kořenářky, neúčinné bylo i zaříkávání. Pan Otec dospěl k závěru, že jeho dny na tomto světě jsou sečteny a proto všechnu chasu vyslal do světa, aby hledali Bedřicha přiměli ho k urychlenému návratu. Chasa se ale vrátila s nepořízenou a za pár dní po jejím návratu se spouštěl mlýn na prázdno, aby se i on naposledy rozloučil s panen Otcem.
Vdově nastaly kruté časy. Nerozuměla chodu mlýna a brzy ho nemohla udržet. Tehdy zasáhl vyšetický statkář Hron: finančně pomůže, ale Verunka si musí vzít jeho Karla. Co zbývalo? Verunka ke svatbě svolila, ale v den svatby jakoby se do země propadla. Tak ze svatby sešlo.
Krátce na to se Bedřich vrátil z cest a když se od mlynářky dověděl, co všechno se stalo, proklel mlýn k strašné záhubě a skočil pod točící se mlýnské kolo. Když se vyděšené chase konečně podařilo mlýnské kolo zastavit, vyplavala po chvíli dvě mrtvá těla – Verunčino a Bedřichovo.
Tím vším ale nebylo neštěstí dovršeno. Netrvalo dlouho a mlýnská chasa z mlýna odešla. Bála se žít v prokletém mlýně a tak se rozešla do světa. Mlynářka zůstala ve mlýně sama. Ne však dlouho. Následkem dlouhotrvajících dešťů se Blanice zle rozvodnila, strhla mlýn a v jeho troskách mlynářka zahynula.
Tolik čtvrt tisíciletí stará pověst. Jsem rád, že jsem vám jí mohl převyprávět.

14.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Ilustrační obrázek.

Poslední rozloučení na Táborsku

Odjel rovnou na dvou motorkách

Ratibořice - Z jedné stodoly zmizely hned dvě motorky naráz.

Zastupitelé rozhodnou o přesunu hvězdárny

Tábor - Radní doporučí zastupitelům, aby je podpořili v přesunu zařazení hvězdárny.

Soběslavská školka předložila nejlepší projekt

Soběslav - Soběslavská školka z Nerudovy ulice se zapojila do aktivity eTwinning.

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZUJEME

Černá středa na silnicích Strakonicka, již zemřeli tři lidé

Strakonicko - Čelní střet osobního vozidla s kamionem u obce Přechovice ve směru na Volyni si ve středu odpoledne vyžádal dva lidské životy. Další život vyhasl dopoledne nedaleko obce Litochovice u Volyně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení