Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Bechyňsku kdysi žil čertem posedlý lesník

BECHYŇSKO - Na Táborsku je řada míst, která se těší pozornosti milovníků přírody. Patří k nim i přírodní park Černínská obora, který zabírá část velké lesní oblasti ležící u Bechyně.

23.10.2007
SDÍLEJ:

Černičky stávaly v místě, kde byl v roce 1765 postaven barokní lovecký zámeček, obydlí lesministra a hospodářské stavení, rybník.Foto: Jaroslav Wimmer

Lidé ustoupili

Při toulkách zeleným šerem si málokdo vzpomene, že její vybudování si vyžádalo mnoho úprav i obětí.
Zmizela vesnice Benešov a na jejím místě byl vysázen les, zapomenuta je také vesnice Černičky, jejíž obyvatelé se museli stěhovat.
Černičky stávaly v místě, kde byl v roce 1765 postaven barokní lovecký zámeček, obydlí lesministra a hospodářské stavení, rybník. Na konci 16. století již byla pustá a její obyvatelé se přestěhovali do nedaleké Nové Vsi.
V místě dnešní hájovny bývala podle tradice tvrze vladyků z Černic. Ctibor z Černic byl v roce 1404 bechyňským purkrabím a Mikuláš z Černic je v roce 1415 připomínán jako bechyňský hejtman.
K hájovně se váže pověst, že jí navštívil vatý Petr, když putoval po české zemi. Rodina hajného ho křesťansky uctila a Petr se v hozhovoru zmínil, že v místě, kde končí hráz rybníka, je pahrbek a v něm jsou skryty železné dveře. Komu se je podaří otevřít, ten přijde k velikému bohatství.
Sotva odešel, hajný se synem se vydali k rybníku. Dveře skutečně našli. Za nimi byla síň plná cenných předmětů a peněz. Muži si nabrali, co unesli a pospíchali domů. Stali se z nich boháči.
Nedaleko je hájovna s neobvyklým názvem – Čertovna. Kdysi na jejím místě stávala léta opuštěna chalupa. Jeden sedlák z Vlastiboře tudy v noci pospíchal domů a zdálo se mu, že je v chalupě světlo.
Byl zvědavý, proč se v ní svítí. Přiblížil se a nahlédl oknem. Ztrnul! Chalupa byla plná čertů! Veselili se, tančili a křepčili.
Sedlák strachy utekl a když pak sousedům vyprávěl, co viděl, začalo se oné chalupě říkat Čertovna. Název přešel na hájovnu, kterou lidé později postavili na jejím místě.
Podle jiné pověsti hájovna získala název podle svého dávného obyvatele – lesníka, který byl v jednání s lidmi i činech neobyčejně divoký a neuvážený. Historky o jeho skutcích se dávaly k lepšímu při sousedských besedách i v krčmách a nebylo divu, že pro svou zběsilost si vysloužil přezdívku čert.
Jednou se prý stalo, že pasák neuhlídal stádo ovcí a ty vlezly do lesní školky. To lesníka tak rozběsnilo, že vzal pušku, celé stádo postřílel a nedbalého pasáka přivázal v lese ke stromu a ponechal ho osudu. Dřevaři ho celého zbědovaného našli za dlouhou dobu a vysvobodili ho.

Ztraceni v lese

Jindy zase za velké bouřky hledala v hájovně útulek matka s dítětem, která v lese sbírala borůvky. Lesník ji nejen odmítl, ale ještě jí zle nedal.
Když druhý den ráno vyšel na dvůr, uviděl nečekaný obrázek. Matka s dítětem se krčily v boudě jeho oblíbeného psa, který je svým tělem zahříval. Lesník se tehdy poprvé zastyděl a nějakou dobu se mírnil. Netrvalo ale dlouho
a zase byl jako čertem posedlý. V tu dobu se tu zjevovalo ohnivé kolo. Bylo to zcela neškodné strašidlo, ale lesník si na ně počíhal a střelil po něm. V tom se kolo roztočilo, lesníka povalilo a tak popálilo, že zůstal poznamenán až do konce života.
Zajímavá je i pověst, která se snaží vysvětlit, proč se myslivně říká Čertovna. To prý se tu kdysi prali dva čerti a v boji se zasekli do sebe rohama tak, že nemohli od sebe. Lidé je snadno chytili a utloukli.

23.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Ilustrační obrázek.

Poslední rozloučení na Táborsku

Odjel rovnou na dvou motorkách

Ratibořice - Z jedné stodoly zmizely hned dvě motorky naráz.

Zastupitelé rozhodnou o přesunu hvězdárny

Tábor - Radní doporučí zastupitelům, aby je podpořili v přesunu zařazení hvězdárny.

Soběslavská školka předložila nejlepší projekt

Soběslav - Soběslavská školka z Nerudovy ulice se zapojila do aktivity eTwinning.

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZUJEME

Černá středa na silnicích Strakonicka, již zemřeli tři lidé

Strakonicko - Čelní střet osobního vozidla s kamionem u obce Přechovice ve směru na Volyni si ve středu odpoledne vyžádal dva lidské životy. Další život vyhasl dopoledne nedaleko obce Litochovice u Volyně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení